Jak i kiedy wykonać pierwszą kąpiel noworodka?

Kąpiel noworodka to wyzwanie, które rodzi w głowie świeżo upieczonego rodzica wiele pytań. Skóra dziecka jest przecież jeszcze tak delikatna, ranka po odcięciu pępowiny świeża, a maluchowi nie powiemy przecież, by leżał spokojnie w wodzie. Jak sprawnie wykąpać noworodka? Stosując się do kilku prostych zasad, na pewno sobie poradzimy, a kąpiel z czasem stanie się przyjemnością zarówno dla rodzica, jak i dziecka.

Jeśli po raz pierwszy mamy przystąpić do kąpieli noworodka, warto poprosić o pomoc kogoś doświadczonego: na przykład babcię dziecka lub inną bliską osobę, która wcześniej kąpała już takie maleństwo.

Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy?

Pierwsza kąpiel noworodka, poza myciem go w szpitalu przez położną, o ile istnieje taka konieczność, odbywa się zwykle już po przyjeździe do domu. Nie musimy jednak kąpać dziecka od razu. Pierwsza kąpiel może odbyć się nawet po dwóch dniach od przyjazdu ze szpitala, gdy dziecko oswoi się już z nowym środowiskiem, dzięki czemu będzie spokojniejsze. Przez kolejne miesiące życia, o ile nie wystąpią problemy skórne i specjalne zalecenia lekarza, dziecka również nie trzeba będzie kąpać codziennie.

Ważne jest utrzymanie możliwie stałych godzin kąpieli niemowlęcia – regularność wprowadza w życie noworodka harmonię i pozwala uniknąć krzyku i płaczu spowodowanego nagłymi, zaskakującymi dziecko czynnościami. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż pięć minut, ponieważ malutki organizm bardzo szybko się wychładza. Skóra dziecka jest cienka i delikatna, a zbyt częste kąpiele mogą niepotrzebnie naruszać warstwę hydrolipidową naskórka, pełniącą funkcję ochronną. Pierwsza kąpiel noworodka powinna odbyć się już po wieczornym karmieniu, gdy dziecko będzie śpiące i dzięki temu bardziej wyciszone. Ważne, by po karmieniu odczekać około pół godziny, zanim zabierzemy maleństwo do wanienki.

Gdzie kąpać niemowlę?

Do kąpieli dziecka potrzebujemy specjalnej, stabilnej, niewielkiej wanienki, którą wypełniamy wodą oodpowiedniej temperaturze. Wanienka powinna być ustawiona w ciepłym pomieszczeniu, które możemy dodatkowo ogrzać za pomocą piecyka. Zmiany temperatury nie są korzystne dla noworodka, ważne jest zatem zadbanie o to, byniepotrzebnie go niewychładzać. Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym ustawimy wanienkę dla dziecka, to 24°C, woda przygotowana do kąpieli powinna mieć natomiast temperaturę około 35°C. Wanienki nie wypełniamy wodą w całości, maleństwo nie powinno być zanurzone w wodzie wyżej niż do połowy ciała. Dzięki temu unikniemy zachłyśnięcia się maluszkawodą. Dno wanienki można wyłożyć pieluszką tetrową dla zapewnienia większego komfortu dziecka.

Preparaty do kąpieli niemowląt

W kąpieli noworodka ważne jest zastosowanie odpowiednich dla jego delikatnej skóry preparatów myjących i chroniących delikatną skórę. Kluczowejest zachowanie prawidłowego odczynu pH skóry dziecka, by uniknąć podrażnień powodowanych przez zbyt mocne detergenty. Najbezpieczniejszymi produktamido higieny i zapewnienia ochronywrażliwej skóry są preparaty zawierające składniki natłuszczające – emolienty, takie jak emulsja do kąpieli Emotopic. Kąpiel z użyciem emolientu– w tym przypadkubogatego w naturalne oleje: konopny, sojowy i canola – pozwala na delikatne, ale skuteczne oczyszczenie skóry noworodka, przy jednoczesnym natłuszczeniu wrażliwej skóry maleństwa. Natłuszczanie pozwala utrzymać w odpowiednim stanie barierę lipidową skóry, pomaga uniknąć wystąpienia podrażnień, łagodzi ewentualny świąd i objawy atopowego zapalenia skóry, często występujące u niemowląt. Odpowiedni poziom natłuszczenia skóry zapewnia jej właściwe nawilżenie i miękkość oraz, co najważniejsze, wzmacnia barierę ochronną naskórka, co przy regularnym stosowaniu odpowiednich preparatów pomaga uniknąć wystąpienia u dziecka odparzeń, podrażnień i alergii. Emulsja do kąpieli Emotopic, dzięki przebadanej formule, polecana jest do kąpieli noworodków już od pierwszego dnia życia. Produkty Emotopic mogą być stosowane również przez osoby dorosłe, które na co dzień zmagają się zobjawamiatopowego zapalenia skóry, łuszczycą, egzemą czy posiadają skórę wrażliwą oraz skłonną do podrażnień.

Kąpiel niemowlęcia krok po kroku

Zanim włożymy dziecko do wanienki, warto oswoić je z wodą, przemywając jego buzię, uszy i szyję zwilżoną w wodzie z emulsją do kąpieli czystą szmatką lub pieluszką tetrową. Nie poleca się używania wielorazowych gąbek, które szybko stają się siedliskiem bakterii. Następnie umieszczamy maluszka w wanience, powoli, podtrzymując jego główkę i plecki jednym ramieniem, drugą ręką zaś myjąc główkę niemowlęcia, jego rączki, nóżki i tułów, jednak bez zanurzania w wodzie gojącego się fragmentu pępowiny z ranką po jej odcięciu. Tego miejsca nie należy moczyć, a jedynie delikatnie przemywać do czasu zagojenia.

Gdy dziecko oswoi się z wodą i kąpielami, regularne mycie będzie przyjemnością, a z czasem świetną zabawą dla naszego maleństwa.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady