2510 do publikacji + Jak uniknąć przesuszenia skóry przez twardą wodę

U wielu osób sucha skóra jest następstwem predyspozycji genetycznych. Jednak często za brak odpowiedniego nawilżenia odpowiadają również czynniki środowiskowe, w tym twarda woda. Kto w szczególności jest narażony na jej szkodliwe działanie? Jak nawilżyć skórę, aby po kąpieli nie była napięta, sucha i podrażniona? Poznaj kilka dobrych sposobów.

Bardzo sucha skóra – czy może być skutkiem mycia się w twardej wodzie?

O szkodliwości twardej wody mówi się wiele, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, od czego właściwie zależy twardość wody. Otóż wpływa na to głównie stężenie kationów wapnia i magnezu. Zmieniają one właściwości wody, co niestety może niekorzystnie wpływać na stan skóry i włosów. W jaki sposób? Na przykład przez zwiększenie napięcia powierzchniowego. W praktyce oznacza to, że za pomocą twardej wody trudniej jest zmyć zabrudzenia i musimy użyć więcej mydła lub żelu pod prysznic, a ich nadmiar nie jest zbyt korzystny dla naszej skóry. Ponadto twarda woda może sprzyjać wysuszaniu skóry, zaczerwienieniom, podrażnieniom i swędzeniu. Skutki „twardych kąpieli” odczuwają zwłaszcza osoby, które mają suchą i wrażliwą skórę, gdyż tylko pogłębiają one te problemy.

Dobry Przesuszona skóra – jak złagodzić skutki kontaktu z twardą wodą?

 

Montaż centralnego zmiękczacza wody w domu lub punktowe filtry odwróconej osmozy to popularne sposoby na pozbycie się problemu twardej wody. Często zaleca się je ze względu na dbałość o sprzęty AGD (twarda woda powoduje osadzanie się kamienia, co prowadzi do szybszego psucia się urządzeń) czy oszczędność na środkach czyszczących, gdyż miękka woda umożliwia zużywanie ich w mniejszej ilości. Jeśli jednak zależy ci głównie na kondycji skóry, możesz zacząć od zmiany nawyków związanych z kąpielą na takie, które zapobiegają przesuszeniu. Jak nawilżać skórę i zapobiegać jej nadmiernemu przesuszeniu bez skomplikowanych zabiegów i montowania filtrów? Zacznij od skrócenia czasu kąpieli. Chociaż pluskanie się w wannie jest relaksujące i traktujemy ten zabieg jak rytuał, w istocie powinien trwać możliwie najkrócej: zwilżenie ciała, aplikacja preparatu myjącego oraz spłukanie go zajmują kilka minut i tyle powinno wystarczyć. Po kąpieli ciało należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem. Dobry sposób na suchą skórę to aplikacja balsamu lub kremu tuż po wyjściu z kąpieli, kiedy ciało jest jeszcze lekko wilgotne. Umożliwia to również lepsze wchłonięcie się substancji odżywczych zawartych w preparacie.

Kremowy Co na suchą skórę do mycia ciała?

Skóra przesuszona,wrażliwa oraz skłonna do podrażnień nie toleruje mydła. Kiedy woda jest twarda, trzeba zużywać mydło w dużych ilościach. Kondycja skóry może być wówczas jeszcze gorsza, a uczucie napięcia, szorstkość i zaczerwienienie wpływają negatywnie na ogólny komfort. Jak dbać o skórę podczas kąpieli? Sięgnij po Kremowy żel myjący pod prysznic Emotopic,oparty na łagodnej bazie myjącej o pH zbliżonym do fizjologicznego odczynu skóry. Dzięki zawartym w nim naturalnym olejom pomaga odbudować barierę ochronną skóry, co sprawia, że staje się ona bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Preparat wykazuje dużą skuteczność w łagodzeniu problemu suchej skóry, a także zapobiega nawrotom suchości i szorstkości, dlatego warto stosować go również w ramach profilaktyki. Co ważne, może być stosowany u dzieci od 1. dnia życia oraz osób ze skórą atopową i skłonną do alergii.

Sucha skóra na ciele to nic przyjemnego, a jej nawilżenie nie zawsze jest proste. Na szczęście w aptekach dostępne są preparaty, które zapobiegają utracie wilgoci oraz koją skórę na długi czas. Warto wykorzystać ich właściwości – dla dobrego samopoczucia i ładnego wyglądu.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady