Jak zadbać o skórę głowy dziecka?

Wrażliwa skóra noworodka i niemowlęcia wymaga poświęcania jej trochę uwagi. Szczególnie wtedy, gdy pojawią się oznaki problemów dermatologicznych: suchość, swędzenie, zaczerwienienie, łuszczenie się. Jakie preparaty będą pomocne w takich sytuacjach? Poznaj kilka wskazówek.

Mycie głowy niemowlaka – podstawowe zasady

Jeśli skóra niemowlaka nie zdradza żadnych niepokojących objawów, wówczas wystarczą jej podstawowe zabiegi. Pierwszym jest oczywiście mycie głowy, które należy przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu, chyba że zajdzie dodatkowa potrzeba. Oczywiście bardzo ważny jest wybór delikatnego i bezpiecznego szamponu dla dzieci. Nigdy nie należy myć maluszka preparatami przeznaczonymi dla dorosłych, gdyż ich skład może podrażniać skórę. Na opakowaniu szamponu powinna znajdować się informacja, od którego miesiąca życia można go używać. Idealnie, jeżeli jest to szampon nawilżający, który nie tylko oczyszcza skórę z potu i zabrudzeń, ale też zapewnia prawidłową ochronę, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Drugim ważnym aspektem jest czesanie włosków. Służy do tego miękka szczotka dla dzieci z naturalnego włosia. Czesanie nie tylko pomaga ułożyć fryzurkę malca i rozplątać włosy, ale też pełni funkcję przyjemnego masażu. Nie można z nim jednak przesadzać – kilkanaście pociągnięć szczotką powinno wystarczyć.

Sucha skóra głowy u dziecka – co robić?

Jeśli skóra dziecka jest sucha, wówczas trzeba poświęcić jej jeszcze więcej uwagi. Czasami nadmierna suchość towarzyszy częstej wśród niemowląt przypadłości, jaką jest ciemieniucha, pojawiająca się z reguły między 2. a 10. tygodniem życia. W innych przypadkach suchość ma związek ze zwykłym łupieżem. Warto zaznaczyć, że czasami częste mycie głowy może nasilać łupież. Rozwiązaniem jest sięgnięcie po specjalistyczny szampon, który poprzez intensywne nawilżenie skóry zmniejsza tendencję do tej powszechnej choroby skóry. Warto pamiętać, że po najlepszy szampon nawilżający najlepiej udać się do apteki. Wyrób medyczny, stworzony pod okiem dermatologów dziecięcych, to lepsze rozwiązanie niż produkt kupiony w drogerii. Dobrym przykładem jest Szampon nawilżający w piance Emotopic, który sprawdza się idealnie podczas codziennej troski o skórę suchą, wrażliwą, skłonną do podrażnień. Można myć nim głowę dziecka od 1. dnia życia, bo posiada delikatną formułę i nie szczypie w oczy. Szampon w piance ma tę zaletę, że po aplikacji pozostaje na swoim miejscu, a nie spływa na buzię malucha. Chroni też skórę przed drażniącymi czynnikami, suchością i łuszczeniem. To nie koniec jego atutów, bo ułatwia również rozczesywanie włosków i pozostawia je miękkie i jedwabiste w dotyku. Z jego właściwości mogą korzystać dzieci i dorośli.

Kiedy problemy ze skórą głowy dziecka należy zgłosić lekarzowi?

Gdy sucha skóra głowy u noworodka lub niemowlaka to problem mocno nasilony, a tym bardziej gdy idzie w parze z innymi objawami, na pewno nie można go bagatelizować. Pękanie naskórka, krwawienie i wysięk z ranek to objawy, które wymagają kontaktu z lekarzem, gdyż mogą świadczyć o infekcji. Umów się także na wizytę, jeżeli podjęte wcześniej działania, mające zwalczyć problem suchej skóry głowy, nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

Nadmierna wrażliwość na czynniki drażniące u dziecka może też być objawem atopowego zapalenia skóry, które ma podłoże alergiczne. Choroba zwykle ujawnia się w 1. roku życia i wymaga codziennego wspomagania funkcji barierowych specjalistycznymi preparatami. Troska o skórę atopową powinna być staranna również dlatego, że chorobie towarzyszy uporczywy świąd, który psuje samopoczucie maluszka i zaburza jego spokojny sen. Delikatny szampon nawilżający dla dzieci z AZS, a także całą gamę innych wyrobów medycznych odpowiednich dla wrażliwej skóry alergicznej znajdziesz w linii Emotopic.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady