2510 do publikacji + Jak zapewnić komfort skórze skłonnej do alergii_POPR

Krem do cery atopowej i skłonnej do alergii musi spełniać cały szereg zadań: nawilżać, odżywiać, koić oraz zapobiegać typowym problemom, jak świąd i podrażnienia. Po jaki preparat sięgnąć, gdy w grę wchodzi alergia skóry? Jakich błędów nie popełniać na co dzień, aby nie zaostrzać objawów? Zapoznaj się z poniższymi radami.

Skóra skłonna do alergii – z jakimi objawami się wiąże?

U osób cierpiących na alergie system immunologiczny nieprawidłowo reaguje na kontakt z substancjami, które u osób bez alergii są zupełnie dobrze tolerowane. Na przykład u obarczonych alergią kontaktową pod wpływem styczności z alergenem (może być nim np. nikiel czy substancje chemiczne w preparatach do ciała) na skórze pojawia się swędząca wysypka, zaczerwienienie, czasami obrzęk i pęcherzyki. Częstym rodzajem reakcji alergicznej jest także pokrzywka, czyli płaskie bąble na skórze, przypominające ślady po oparzeniu pokrzywą. Taki objaw niekoniecznie musi się pojawić po bezpośrednim kontakcie skóry z alergenem, bo czasami występuje po przyjęciu leku albo zjedzeniu uczulającego pokarmu.

Szczególnym typem skóry alergicznej jest skóra atopowa, którą cechuje wadliwa budowa naskórka. Przez to nie spełnia funkcji barierowych, zapewniających ochronę przed substancjami drażniącymi i alergenami, które w przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia w formie emolientów są czynnikami wywołującymi podrażnienia. Objawami są wówczas suchość, zaczerwienienie, tworzenie się grudek, pęcherzyków, nadżerek. Zmianom tym towarzyszy uporczywy świąd, a kiedy są zaawansowane, skóra ulega liszajowaceniu, czyli silnemu zgrubieniu naskórka.

Alergia skóry – jak ukoić podrażnienia?

 

Objawy alergii zawsze wymagają kontaktu z lekarzem, bo uczulenia mogą być bardzo niebezpieczne. W przypadku wątpliwości, jaka substancja powoduje objawy, wykonywane są testy, następnie zaś konieczna jest eliminacja alergenu z otoczenia. Jeżeli problemem są produkty żywnościowe, na przykład jajka czy nabiał, wówczas trzeba wykluczyć je z jadłospisu. Należy również stosować zalecone przez lekarza środki antyhistaminowe.

Skóra alergiczna wymaga też szczególnej rozwagi w wyborze produktów do mycia i nawilżania ciała, gdyż łatwo jej zaszkodzić, a podrażnienia mogą być bardzo uciążliwe. Dobrze jest sięgnąć po krem na skórę atopową, przebadany pod kątem biozgodności, łagodzący suchość i świąd oraz niepowodujący podrażnień. Preparatem dobrze tolerowanym przez alergików jest na przykład Specjalny krem natłuszczający Emotopic do stosowania na twarz, powieki i ciało. Jego formuła jest tak łagodna, że można go stosować nawet u dzieci od 1. dnia życia. Redukuje suchość skóry, świąd oraz inne skórne objawy alergiczne. Świetnie sprawdza się także w codziennej trosce o przesuszoną i łuszczącą się skórę ze skłonnością do reakcji zapalnych. Zawarte w kremie naturalne oleje oraz hialuronian sodu zapewniają właściwe nawilżenie i odpowiednie warunki do regeneracji naskórka.

Skóra atopowa i alergiczna – jak zatroszczyć się o nią na co dzień?

Warto pamiętać, że krem do atopowej skóry najlepiej jest stosować nie tylko wtedy, gdy występują objawy, ale także profilaktycznie, aby stworzyć na skórze barierę zabezpieczającą przed szkodliwymi czynnikami. Oprócz tego ciało trzeba wspierać specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi dla osób z AZS i alergią oraz najlepiej całkowicie odstawić mydło oraz żele pod prysznic, płyny do kąpieli, kremy i balsamy zawierające w składzie sztuczne emulgatory, alergenne kompozycje zapachowe czy barwniki. Do opalania zaleca się filtry mineralne zamiast chemicznych, gdyż są z reguły dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą. Szeroką gamę wyrobów medycznych o wysokim stopniu tolerancji, nawet w przypadku bardzo wrażliwej skóry ma w ofercie Emotopic.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady