2510 do publikacji + Sposoby na zrogowaciałą skórę POPR

Rogowacenie skóry to proces naturalny. Komórki naskórka obumierają i są wypychane przez komórki młodsze, proces ten nieustannie się powtarza. Jednak czasami dochodzi do zaburzeń dermatologicznych, których objawem są nadmierne zrogowacenia na skórze. Nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także powodują dyskomfort i mogą wymagać leczenia pod okiem specjalisty.
O czym świadczy nadmiernie zrogowaciały naskórek i jak pozbyć się problemu?

Zrogowacenia na skórze – skąd się biorą?

Promienna, odpowiednio nawilżona i gładka skóra świadczy o dobrym zdrowiu i dodaje urody. Jednak czasami dochodzi do nadmiernego przesuszenia, pogrubienia i łuszczenia się skóry. Dosyć częstym problemem są zrogowaciałe i popękane pięty, okresowo może się też zdarzyć rogowacenie łokci albo kolan, gdyż skóra w tych miejscach łatwo się wysusza. Jeżeli zrogowacenia obejmują większe partie ciała, a tym bardziej, gdy są intensywne i utrzymują się przez dłuższy czas, trzeba skonsultować się
z lekarzem, bo to niepokojący stan. Z czego może wynikać?

Sucha, szorstka i łuszcząca się skóra czasami ma związek z niewłaściwą pielęgnacją, zwłaszcza zaniedbywaniem codziennego nawilżania. Również stosowanie preparatów do mycia ciała, zawierających mydło, a także długie i gorące kąpiele mogą sprzyjać wysuszeniu i łuszczeniu się skóry. Przyczyną może być też choroba, w tym atopowe zapalenie skóry. Chociaż najczęściej ujawnia się we wczesnym dzieciństwie, ale może dotyczyć także osób dorosłych. Charakterystyczne dla AZS są zmiany skórne objawiające się zaczerwienieniem, grudkami, pęcherzykami, uporczywym swędzeniem, czasami nadżerkami i sączącymi się rankami.
W zaawansowanych przypadkach występuje silne rogowacenie skóry, a stan wzmożonego pogrubienia i szorstkości skóry nazywamy zliszajowaceniem. Objawy te wymagają leczenia, aby się nie pogłębiały i nie powodowały powikłań. Potencjalnym ryzykiem są zakażenia, gdyż powstałe ranki stanowią otwarte wrota dla chorobotwórczych drobnoustrojów.

Rogowacenie naskórka – co robić?

Niezależnie od przyczyny nadmiernej suchości i szorstkości skóry najlepiej reagować na objawy od razu. Jeżeli dermatolog zaleci leki, należy aplikować je zgodnie ze wskazaniami. Bardzo ważne w przywróceniu równowagi wodno-lipidowej naskórka są emolienty, czyli preparaty natłuszczające oraz zapobiegające utracie wilgoci. Swoje właściwości zawdzięczają naturalnym olejom, które nie tylko wzmacniają naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, ale także odżywiają ją, łagodzą podrażnienia oraz swędzenie, zapobiegając jednocześnie tym problemom w przyszłości.

Gdy zrogowaciały naskórek staje się uciążliwy, warto sięgnąć po Krem emolientowy kojąco-zmiękczający Emotopic. To specjalistyczny, przebadany pod kątem biozgodności preparat, kwalifikowany jako wyrób medyczny, który wspiera naturalne funkcje fizjologiczne skóry. Łagodzi suchość, zaczerwienienia, świąd. Zmniejsza dolegliwości towarzyszące skórze dotkniętej atopią, ale może po niego sięgać każda osoba ze skórą skłonną do przesuszania się, łuszczenia i rogowacenia. Pamiętaj, że krem emolientowy stosowany codziennie pozwala przywrócić skórze komfort, niwelując nieprzyjemne uczucie napięcia i szorstkości, dzięki czemu skóra staje się elastyczna i miękka w dotyku.

Dla suchej i wrażliwej skóry bardzo ważne jest, aby używać jedynie bezpiecznych preparatów, bez zbędnych dodatków, które mogą ją podrażniać. Dotyczy to także produktów do mycia ciała. Sięganie po klasyczne mydło niestety sprzyja pogłębianiu się problemów. Po preparat na zrogowaciały naskórek najlepiej udać się do apteki i wybrać produkty o wysokim stopniu tolerancji. Najlepiej sięgnąć po emolienty, które dodatkowo przyniosą skórze ulgę i ukojenie.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady