Jakie preparaty stosować przy leczeniu sterydowym?

Czy nawilżająco-natłuszczający krem na atopowe zapalenie skóry jest konieczny w trakcie leczenia sterydowego? Jaki preparat wybrać, aby zapewnić skórze maksymalne wsparcie w walce z objawami AZS oraz po czym poznać, że spełnia swoją funkcję? Przeczytaj kilka słów na ten temat.

Glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry

Preparaty sterydowe, stosowane zewnętrznie (określane skrótem mGKS) to powszechnie zalecane przez specjalistów leki na różne choroby dermatologiczne. Wykorzystywane są w terapii atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, wyprysku, łysienia plackowatego, bielactwa, bliznowców, łojotokowego zapalenia skóry i wielu innych chorób. Warto jednak wiedzieć, że istnieją dla nich alternatywy, na przykład w leczeniu AZS stosowane są również inhibitory kalcyneuryny, które mają opinię bezpieczniejszych. Łagodzenia świądu umożliwiają natomiast leki przeciwhistaminowe, które mają też działanie uspokajające.

Lecznicza moc glikokortykosteroidów polega głównie na ich silnym działaniu przeciwzapalnym. Mogą mieć postać maści lub kremu i zwykle wystarczy aplikować preparat raz w ciągu dnia. Pomimo starań związanych z poprawą profilu bezpieczeństwa tej grupy leków, mogą jednak powodować pewne skutki uboczne. Intensywne stosowanie w niektórych przypadkach skutkuje ścieńczeniem skóry, powstaniem rozstępów lub tzw. trądziku posteroidowego. Dlatego maść lub krem do skóry atopowej ze sterydami należy stosować pod okiem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami.

Jeżeli choroba ma ciężki przebieg, lekarz może także zalecić przyjmowanie sterydów doustnie.

Jak wesprzeć leczenie sterydowe odpowiednią ochroną skóry?

Przewlekłe choroby skóry często są trudne do kontrolowania i wymagają złożonej terapii. Jeżeli masz AZS lub boryka się z nim twoje dziecko, pewnie wiesz, że ważne jest codzienne wspieranie skóry preparatami o działaniu nawilżającym i natłuszczającym, czyli emolientami. Odpowiedni krem do cery suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień musi bazować na naturalnych olejach roślinnych i składać się wyłącznie z bezpiecznych substancji. Formuła emolientów jest opracowana w taki sposób, aby preparaty pozostawiały na skórze ochronną warstwę, dzięki czemu jest uodporniona na działanie szkodliwych czynników.

Krem natłuszczający należy stosować zarówno w trakcie, jak i po leczeniu farmakologicznym oraz między cyklami zewnętrznej terapii sterydowej. Preparatem należy smarować skórę według potrzeb, nawet kilka razy dziennie. Specjalistyczny krem natłuszczający do twarzy i ciała to jednak nie wszystko, bo trzeba zaopatrzyć się w emolienty do mycia: kostkę myjącą, żel pod prysznic, szampon lub uniwersalny preparat o kilku zastosowaniach.

Po czym poznać, że krem na AZS spełnia swoją funkcję?

Krem do suchej skóry twarzy i ciała dla osoby z AZS musi spełnić kilka ważnych funkcji:
– zapewnić optymalny poziom nawilżenia i natłuszczenia,
– regenerować obszary zaatakowane przez stan zapalny i „uszczelnić” skórę, aby była odporna na czynniki drażniące,
– zmniejszać dyskomfort oraz uczucie napięcia, które towarzyszą suchości,
– ograniczyć swędzenie i pieczenie,
– chronić przed czynnikami atmosferycznymi,
– zapobiegać stanom zapalnym.

Zanim zdecydujesz się na natłuszczanie skóry określonym preparatem, sprawdź też, czy jego formuła wykazuje wysoki stopień tolerancji. Pamiętaj, że zwykłe kremy natłuszczające to za mało. AZS wymaga aplikowania emolientów, które najlepiej kupić w aptece.

Bezpiecznym i skutecznym kremem, który wspomaga terapię sterydową, jest specjalny krem natłuszczający na twarz, powieki i ciało Emotopic. Można stosować go codziennie bez ograniczeń wiekowych, aby „zaopiekował się” problematycznymi obszarami skóry. Jego cenną zaletą jest działanie kojące w przypadku świądu. Wspomaga też regenerację skóry i wzmacnia jej właściwości barierowe. Warto mieć go zawsze pod ręką, szczególnie w okresach zaostrzeń stanu zapalnego.

Czy AZS można wyleczyć?

Stosowanie preparatów sterydowych lub innych leków na zmiany skórne, w połączeniu z aplikowaniem emolientów i unikaniem czynników zaostrzających przebieg, może spowodować ustąpienie objawów. W ciężkich przypadkach terapia jest bardziej skomplikowana i obejmuje np. naświetlania. Jednak AZS to choroba przewlekła i nawet gdy objawy są opanowane, mogą nawracać. W okresach remisji choroby sięganie po sterydy nie jest konieczne, natomiast używanie preparatów natłuszczających to konieczność. Skóra atopowa nie spełnia bowiem funkcji barierowych tak, jak skóra zdrowa, dlatego trzeba sięgnąć po preparat, który ją w tym zastąpi.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady