Poród z doulą – moda czy wygoda?

Kobiety w ciąży, zwłaszcza te, które mają przywitać na świecie dziecko po raz pierwszy, często zadają sobie mnóstwo pytań: jak wygląda poród, czy bardzo boli, co jest potrzebne do porodu i opieki nad maleństwem, jak prawidłowo karmić, czy wszystko robię dobrze, a co, jeśli nie dam rady? Niestety, nie każda ciężarna ma w najbliższym gronie kogoś, kto w pełni wesprze ją w tych pięknych, ale trudnych chwilach. W takich sytuacjach z pomocą idzie profesjonalna doula.

Kto to jest doula?

W starożytnym języku greckim doula oznaczała służącą. Dzisiejsza doula to natomiast doświadczona w macierzyństwie kobieta, która profesjonalnie wspiera matkę w przygotowaniach do wydania dziecka na świat, a także towarzyszy jej podczas porodu, pomaga dojść do siebie oraz nauczyć się opieki nad dzieckiem, kiedy już się urodzi. W przeciwieństwie do położnej, która ma wykształcenie medyczne i jest odpowiedzialna za stan zdrowia pacjentki, rola douli polega przede wszystkim na udzielaniu wsparcia emocjonalnego i zadbaniu o komfort młodej mamy.

Kim jest doula i kto może nią zostać? W Polsce w roku 2015 doula została zarejestrowana jako zawód. Aby zostać profesjonalną asystentką kobiety w czasie ciąży i porodu, nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia wyższego, jednak ważne jest doświadczenie i odbycie specjalnego kursu.

Poród z doulą – jakie są zadania asystentki?

Na czym polega rola douli na sali porodowej? Otóż profesjonalnie przygotowana kobieta podczas porodu z jednej strony współpracuje z personelem medycznym, z drugiej – wspiera rodzącą: trzyma za rękę, ociera z czoła pot, dodaje otuchy, masuje, aby złagodzić ból związany ze skurczami, pomaga prawidłowo oddychać. Jeśli informacje przekazywane przez personel medyczny nie są zrozumiałe dla rodzącej, wyjaśnia wszelkie wątpliwości.

Wyniki badań przytoczone na stronie fundacji „Rodzić po Ludzku” wykazały, że obecność douli pomaga skrócić czas porodu, ułatwia rodzącej radzenie sobie ze skurczami i ogranicza potrzebę sięgania po leki przeciwbólowe, ponadto zmniejsza ryzyko cesarki i porodu zabiegowego, wzmacnia poczucie kompetencji u matki oraz ułatwia naukę prawidłowego karmienia piersią. Warto zaznaczyć, że doula wspiera nie tylko matkę, ale również jej partnera lub inne osoby z najbliższego otoczenia.

Jak jeszcze uzyskać pomoc i wsparcie w opiece nad maleństwem?

Profesjonalna doula na pewno jest wielką podporą i źródłem wiedzy o tym, jak zajmować się noworodkiem po porodzie. Przede wszystkim ułatwia przygotowanie się do nowej roli i podpowiada, co jest konieczne, aby zapewnić maluszkowi wszystko, czego potrzebuje. Wiedzę o potrzebach noworodka i niemowlęcia warto zdobywać jak najwcześniej, jeśli nie od douli, to od mamy, siostry, przyjaciółki, położnej. Każda rada jest bardzo cenna.

W codziennej opiece nad dzieckiem ważną rolę odgrywają profesjonalne preparaty do mycia i nawilżania skóry. Dziś, gdy dzieci coraz częściej borykają się z wrażliwością, suchością, swędzeniem, podatnością na podrażnienia lub atopią, specjalistyczne wyroby medyczne mogą wesprzeć naturalne funkcje barierowe skóry. Przykładem jest Emulsja do kąpieli Emotopic, przeznaczona dla dzieci od 1. dnia życia. Ta wyjątkowa emulsja dla niemowląt ma bogaty skład oparty na olejach: konopnym, canola, sojowym. Zapobiega utracie wody z naskórka i chroni przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Emulsja dla dzieci działa także kojąco w przypadku AZS, kiedy nadmierna suchość, swędzenie i dyskomfort mogą negatywnie wpływać na samopoczucie maleństwa. Zarówno ten, jak i inne preparaty Emotopic sprawiają, że troska o skórę dziecka staje się prostsza. Jeśli i twoja skóra będzie potrzebowała głębokiego nawilżenia i ukojenia, również możesz po nie sięgnąć, gdyż z dobrodziejstw emolientów mogą korzystać osoby w każdym wieku.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady