AdobeStock_123441123compressed

Dla chorych na AZS oczyszczanie ciała nie jest tak prostym i oczywistym zabiegiem, jak dla ludzi obdarzonych zdrową skórą. Jaki preparat do kąpieli wybrać przy nadwrażliwej skórze? Szybki prysznic czy długa, gorąca kąpiel z bąbelkami? Poznaj nasze wskazówki, jak przeprowadzić codzienny zabieg oczyszczający, aby był przyjemnym, relaksującym i bezpiecznym dla skóry rytuałem.

Dlaczego prawidłowo przeprowadzona kąpiel jest kluczowa dla chorych na AZS?

Każdego dnia na naszej skórze osiadają różnego typu zanieczyszczenia: kurz, brud, zarazki, alergeny, toksyny, a także substancje pochodzenia wewnętrznego, jak pot i sebum. Aby zachować higienę i zdrowie, musimy usuwać je ze skóry. Dla dzieci i dorosłych z AZS to szczególnie istotne, gdyż w wyniku defektu bariery naskórkowej ich skóra jest bezbronna wobec szkodliwych substancji oraz szybko reaguje zaczerwienieniem, podrażnieniem i intensywnym świądem. Sama kąpiel również jednak jest ryzykowna. Twarda woda sprzyja przesuszeniu skóry, zwłaszcza, jeżeli kontakt jest długotrwały, zaś standardowe produkty do higieny ciała mogą zawierać w składzie szkodliwe komponenty. Mowa tu przede wszystkim o substancjach konserwujących, zapachowych, barwiących i spieniających, które z założenia mają czynić kąpiel przyjemniejszą, jednak skóra za nimi zdecydowanie nie przepada.1 Sposób przeprowadzania kąpieli powinien więc być starannie przemyślany i bezpieczny dla chorego na AZS. To pomoże uniknąć wielu przykrych dolegliwości.

Kąpiel w wannie czy pod prysznicem?

Małe dzieci najwygodniej jest kąpać w wanience lub „na sucho” – wówczas oczyszczamy skórę myjką, bez zanurzania ciała w wodzie. W przypadku dzieci starszych, młodzieży oraz ludzi dorosłych, wygodną alternatywą dla mycia w wannie jest prysznic. Ten sposób pomaga skrócić czas kontaktu skóry z wodą oraz kosmetykami do kąpieli, w związku z czym istnieje mniejsze ryzyko przesuszenia i podrażnień. Jeżeli jednak uwielbiasz kąpiele w wannie, a masz AZS (lub kąpiesz w wannie swoje dziecko), koniecznie pamiętaj o trzech podstawowych zasadach:

  1. Nie przebywaj w wannie przez dłużej niż 10 minut.
  2. Unikaj gorącej wody, która sprzyja przesuszeniu skóry, a zamiast tego kąp się w wodzie letniej.
  3. Sięgaj wyłącznie po specjalistyczne wyroby medyczne do mycia ciała, stworzone z myślą o osobach ze skórą wrażliwą i AZS.(2)

Kiedy natomiast zakończysz kąpiel, osusz ciało miękkim, delikatnym ręcznikiem, poprzez przykładanie go do skóry, tak, aby wchłonął nadmiar wilgoci. Nie pocieraj natomiast ciała, aby uniknąć podrażnień. Ostatnim krokiem powinno być nawilżenie całego ciała emolientem, który zapobiegnie utracie wilgoci i wzmocni funkcje barierowe skóry wobec szkodliwych czynników zewnętrznych.(1)

W czym kąpać dziecko z AZS pod prysznicem?

Kiedy Twoje dziecko jest już na tyle duże, aby kąpać się pod prysznicem, koniecznie sięgnij po specjalistyczny preparat myjący, który oczyści skórę, uzupełni w niej poziom lipidów oraz pozostawi na niej warstwę ochronną, aby była odporna na działanie szkodliwych czynników środowiskowych. Kremowy żel myjący pod prysznic Emotopic ma łagodną bazę myjącą, zgodną z fizjologicznym pH skóry. Zawiera w składzie cenne oleje: canola i konopny, a także ekstrakty w wiciokrzewów, które odżywiają skórę. Przyjemna, niepieniąca się, kremowa formuła pozbawiona SLS, SLES oraz mydła zapewnia optymalne natłuszczenie i nawilżenie naskórka, wzmacniając jego funkcje barierowe. To stworzony pod nadzorem dermatologów wyrób medyczny, przywracający skórze długotrwały komfort, zarówno w okresach nasilonego świądu, jak i między fazami zaostrzeń choroby. Po ten wyjątkowy żel pod prysznic do skóry atopowej może sięgać każda osoba, która boryka się z nadmiernym przesuszeniem i nadwrażliwością, zwłaszcza po użyciu standardowych preparatów. Wykazuje on wysoką skuteczność w zmniejszaniu dolegliwości suchej skóry, jednocześnie zapobiegając nawrotom przesuszenia i szorstkości. Sprawdzi się do mycia ciała pod prysznicem oraz w wannie.

Jak przygotować kąpiel emoliencyjną?

Sięganie po emolienty jest dla dziecka nie tylko kwestią zdrowia, ale też dobrego samopoczucia. Sucha i szorstka skóra oznacza częsty dyskomfort i swędzenie, co sprawia, że maluch może być nerwowy i płaczliwy. Wielokierunkowe ukojenie przyniesie małemu z pewnością kąpiel emoliencyjna. Przygotujesz ją w bardzo prosty sposób. Potrzebna Ci będzie Emulsja do kąpieli Emotopic, którą można stosować od 1. dnia życia. Wystarczy, że dodasz do wanny z wodą 1-2 nakrętki, jeżeli kąpiesz noworodka lub niemowlę do 6. miesiąca życia, zaś 4 nakrętki do kąpieli dziecka lub osoby dorosłej. Preparat wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry oraz zapobiega nawrotom AZS. Po połączeniu z wodą koncentrat tworzy delikatną, mleczną emulsję, która nawilża i zaopatruje skórę w cenne lipidy. Tak przygotowany zabieg to błogi rytuał dla każdej osoby obarczonej AZS, bez względu na wiek.

Czy kąpiel z użyciem emolientów wystarczy, aby zatroszczyć się o skórę dotkniętą AZS?

Kąpiel dziecka z użyciem specjalistycznego preparatu to bez wątpienia ogromne wsparcie dla skóry atopowej. Jednak niestety nie wystarczy, aby przywrócić jej komfort i funkcje ochronne na stałe, gdyż lipidy należy uzupełniać cały czas. Po każdej kąpieli pamiętaj, aby wmasować w ciało krem lub balsam, na przykład Balsam nawilżająco-natłuszczający Emotopic.
Zabieg ten należy powtarzać 3-4 razy dziennie i zawsze, gdy jest taka potrzeba, aby skóra pozostała nawilżona, elastyczna i przyjemnie gładka. Przestrzeganie dyscypliny w tym zakresie sprawi, że zaostrzenia choroby będą mniej uciążliwe, zaś sięganie po emolienty w okresach remisji zmniejszy ryzyko przykrych nawrotów, gdyż u chorych na AZS podstawą terapii jest profilaktyka.

Bibliografia:

  1. Millan M., Mijas J. Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka. Nowa Pediatr 2017; 21(4): 114-122.
  2. Eczema and Bathing. https://nationaleczema.org/eczema/treatment/bathing/ Data dostępu: 23.01.2022.
  3. Bojarowicz H., Woźniak B. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę. Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 471-475.
  4. Neukam K. i wsp. Supplementation of flaxseed oil diminishes skin sensitivity and improves skin barrier function and condition. Skin Pharmacol Physiol 2011;24(2):67-74.
  5. Modrzewska M. Kąpiele lecznicze na atopowe zapalenie skóry dla dzieci i dorosłych. https://naturalnieozdrowiu.pl/atopowe-zapalenie-skory-kapiele-lecznicze/ Data dostępu: 23.01.2022.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady