Ciemiączko – co to jest?

Ciemiączko u dziecka czasami jest powodem niepokoju rodziców: czym jest, kiedy się zrasta, czy wiąże się z ryzykiem urazu podczas dotykania i zabiegów higienicznych? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak obchodzić się z ciemiączkiem oraz kiedy związane z nim objawy świadczą o chorobie.

Czym jest ciemiączko u niemowlaka?

Ciemiączko jest nieskostniałym spojeniem, łączącym u noworodków i niemowląt kości czaszki. Chociaż zwykle o ciemiączku mówi się w liczbie pojedynczej, w istocie jest ich u dziecka więcej: ciemiączko przednie, ciemiączko tylne oraz ciemiączka boczne, które zazwyczaj zrastają się jeszcze w trakcie życia płodowego (mogą jednak występować u wcześniaków). Przede wszystkim musisz wiedzieć, że ciemiączka nie są żadną anatomiczną anomalią u dzieci i pełnią ważne funkcje. Po pierwsze w trakcie porodu naturalnego muszą pomóc maluchowi wydostać się z łona mamy, gdyż kanał rodny inaczej byłby za wąski. Po drugie po urodzeniu główka niemowlęcia wciąż rośnie, dlatego połączenia kości czaszki muszą być elastyczne.

Czy wypukłe, wklęsłe lub pulsujące ciemiączko u dziecka to objaw chorobowy?

Czasami objawy związane z ciemiączkiem informują o stanie zdrowia dziecka. Pulsujące ciemiączko u kilkumiesięcznego dziecka, przy braku innych niepokojących symptomów, to stan, który nie powinien zwiastować żadnych problemów zdrowotnych. Czasami ciemiączko tętni, gdy maluch płacze, a następnie „uspokaja się” wraz z dzieckiem.

Natomiast wypukłe ciemiączko, tym bardziej przy ogólnie złym stanie dziecka i gorączce, to sytuacja wymagająca szybkiego kontaktu z lekarzem, gdyż może świadczyć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych lub innej chorobie. Jeżeli przednie ciemiączko jest zapadnięte, to również niepokojący sygnał, ponieważ może wskazywać na odwodnienie.

Kiedy zrasta się ciemiączko?

Dokładny czas, kiedy znika ciemiączko, nie jest taki sam u wszystkich dzieci. Przednie ciemiączko powinno zrosnąć się między 7. a 18. miesiącem życia, tylne ciemiączko znacznie szybciej – zwykle jest zrośnięte, gdy dziecko kończy 2 miesiące.

Ciemiączko a ciemieniucha

Ciemieniucha to dosyć częsty, na szczęście z reguły niegroźny problem u niemowląt. Wyglądem przypomina łuszczącą się skorupkę na główce dziecka. Na początku ma odcień biały, następnie żółty lub lekko pomarańczowy. Choć nie wygląda zbyt estetycznie, ciemieniucha nie wynika z zaniedbań higienicznych, lecz najprawdopodobniej ma podłoże hormonalne. Jej nazwa wzięła się stąd, że „łupież” nie pojawia się na całej główce dziecka, ale przeważnie jest ograniczony do okolic przedniego ciemiączka. Odpowiednia troska o skórę powinna skrócić czas trwania ciemieniuchy, dlatego warto zmiękczać łuski od razu, gdy wystąpią pierwsze objawy.

Czy dotykanie ciemiączka grozi urazem?

Opieka nad dzieckiem wymaga dużej delikatności, jednak nie musisz się obawiać, że dotykanie główki w okolicach ciemiączka może mu zaszkodzić lub grozić urazem. Możesz też bezpiecznie myć główkę maluszka i czesać mu włoski. Oczywiście pamiętaj, żeby sięgnąć po odpowiedni szampon dla niemowląt, który zadba o wrażliwą skórę i ochroni ją przed szkodliwymi czynnikami. Jaki preparat wybrać dla malucha, którego skóra jest sucha, łuszcząca się, ma tendencję do podrażnień i alergii? W takiej sytuacji potrzebny jest specjalistyczny szampon bez SLS i SLES, taki jak Hydro-micelarny szampon kojący Emotopic, wyróżniający się lekką formułą. Ten delikatny szampon dla dzieci i dorosłych nie zawiera substancji drażniących, które mogą być przyczyną świądu, zaczerwienienia i miejscowych stanów zapalnych. Zapobiega też problemom skórnym w przyszłości, dlatego warto stosować go profilaktycznie.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady