Karmienie piersią – porady i zalecenia

Każdy specjalista potwierdzi, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia. Mleko matki bywa nawet nazywane fenomenem natury, bo zawiera dokładnie to, czego potrzebuje maluszek do zdrowego rozwoju oraz pomaga skolonizować jego florę jelitową szczepami bakterii, które pozytywnie wpływają na odporność. Jakie są podstawowe zalecenia dotyczące karmienia piersią? Czy atopowe zapalenie skóry u dziecka wymaga od mamy przestrzegania specjalnej diety? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Karmienie noworodka: do kiedy karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca rozpoczęcie karmienia dziecka piersią w ciągu pierwszej godziny po porodzie oraz kontynuację wyłącznego karmienia naturalnego do 6. miesiąca życia dziecka. Po tym czasie, choć należy już włączyć pokarmy uzupełniające, można kontynuować karmienie piersią – zalecany okres to 24 miesiące. Karmienie piersią noworodka i niemowlaka nie tylko pozytywnie wpływa na jego zdrowie, ale też buduje szczególną więź z matką. W przypadku wszelkich problemów z techniką karmienia nie należy go zaprzestawać, ale zgłosić się po profesjonalne wskazówki do poradni laktacyjnej.

Dieta matki karmiącej – jak powinna wyglądać?

Świeżo upieczone mamy często zadają sobie pytanie: co można jeść, karmiąc piersią? Otóż jadłospis na czas laktacji wcale nie wymaga rewolucji i wyrzeczeń. Wbrew krążącym mitom nie trzeba profilaktycznie wyłączać z diety całej listy alergenów. Jeśli dziecko jest zdrowe i nie ma żadnych niepokojących objawów związanych z karmieniem, mama może przestrzegać standardowego jadłospisu. Oczywiście idealnie, jeśli dieta karmiącej opiera się na ogólnych zaleceniach żywieniowych i uwzględnia dużo warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, a ponadto ryby i mięso wysokiej jakości (w niewielkich ilościach). Lepiej też ograniczyć do minimum produkty wysoko przetworzone, wzbogacone o sztuczne dodatki, a także słodkie i tłuste, gdyż takie menu nie przysłuży się zdrowiu i sylwetce. Zgodnie z zaleceniami lekarza jadłospis warto uzupełnić o witaminy dla kobiet karmiących.

Skóra atopowa u dziecka a karmienie piersią – jakie zmiany wprowadzić?

Bardzo sucha skóra, świąd, zaczerwienienie, skłonność do podrażnień, sączące się ranki – to objawy wskazujące na atopowe zapalenie skóry. Choroba może ujawnić się już w pierwszych miesiącach życia dziecka i ma podłoże alergiczne. Przeważnie winne są białka mleka krowiego. W takiej sytuacji karmiąca mama musi wyeliminować je z diety, aby nie przedostawały się do organizmu dziecka. Dieta kobiety karmiącej nie może więc uwzględniać mleka, kefiru, jogurtu, maślanki, lodów, serów oraz wszystkich produktów, które zawierają je w składzie. Jeśli pomimo przestrzegania takiej diety maluszek dalej ma objawy AZS, konieczne są dalsze poszukiwania czynnika uczulającego, którym może być nie tylko pokarm, ale też sierść lub roztocza kurzu domowego. Ponadto łagodzenie objawów skórnych jest możliwe dzięki specjalistycznym preparatom.

Suchość skóry i inne problemy związane z atopią – ochrona i ukojenie

Warto wiedzieć, że alergia na skórze niemowlęcia nie musi być powodem do zaprzestania karmienia piersią, bo nie ma lepszego sposobu na wsparcie rozwoju dziecka. Oprócz przestrzegania diety eliminacyjnej przez mamę ważne jest codzienne używanie emolientów, które przywrócą skórze funkcję barierowe, złagodzą objawy i zredukują świąd, przez co pozytywnie wpłyną na samopoczucie malucha. Krem emolientowy kojąco-zmiękczający do ciała Emotopic jest świetnym przykładem wyrobu medycznego, który szybko „zaprzyjaźni się” ze skórą maleństwa. Można go stosować jako wsparcie w trakcie leczenia farmakologicznego oraz pomiędzy cyklami – nawilży i natłuści skórę, złagodzi podrażnienia oraz pomoże chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi. Ma bogatą formułę, bezpieczną nawet dla noworodków.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady