łagodzenie podrażnień skory przesuszonej

Sucha skóra to problem, który może wynikać z różnych powodów. Niektóre osoby mają wrodzoną tendencję do przesuszenia skóry, u innych w grę wchodzi choroba, czasami zaś za niedostateczne nawilżenie odpowiadają błędne nawyki związane z troską o ciało albo sposobem żywienia. Tymczasem bardzo sucha skóra sprzyja podrażnieniom, często też swędzi i piecze. Co robić w tej sytuacji?

Podrażniona skóra – jakie czynniki mogą powodować zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie?

Gdy swędzi skóra, trudno jest się skupić, ponieważ świąd wywołuje rozdrażnienie. Dodatkowo podrażniona i przesuszona skóra nie wygląda zdrowo, bo pojawiają się na niej czerwone plamy, czasami drobna wysypka, a zdarza się, że czasem nawet pęknięcia. Takie objawy są bardzo typowe u osób obarczonych atopowym zapaleniem skóry, jednak okresowo nawet osoby zdrowe mogą borykać się z podobnymi dolegliwościami. Powodem może być na przykład długotrwały kontakt z detergentami albo chlorem (częste chodzenie na basen), czasami winne są naszpikowane chemią żele pod prysznic, płyny lub inne kolorowe i intensywnie pachnące dodatki do kąpieli, a nawet mydło – tego rodzaju produkty u osób ze skłonnością do przesuszenia skóry mogą jeszcze bardziej pogorszyć jej kondycję. Oczywiście każdy specjalista przyzna, że łatwiej jest zapobiegać takim problemom, niż je łagodzić – na szczęście obecnie dostępne są specjalistyczne produkty, dzięki którym podrażnienia nie będą już tak uciążliwe.

Co na bardzo suchą skórę? Skorzystaj z mocy emolientów

Skóra wrażliwa, sucha i podrażniona zawsze wymaga dużej dbałości i stosowania specjalistycznych produktów. Niestety, eksperymenty w tym zakresie mogą poskutkować jeszcze większymi podrażnieniami. To zupełnie niepotrzebne, bo lepiej kupić w aptece przebadany pod kątem biozgodności krem do przesuszonej skóry, działający na nią jak opatrunek. Po który produkt sięgnąć, skoro obecnie wybór preparatów jest tak szeroki? Gdy podrażniona skóra wymaga szybkiej interwencji, wesprzyj ją specjalnym kremem natłuszczającym Emotopic na twarz, powieki i ciało. Przede wszystkim krem koi świąd i zapobiega stanom zapalnym, zmniejsza także suchość i dyskomfort napięcia skóry, dlatego zawsze warto go mieć pod ręką, zwłaszcza w przypadku AZS lub tendencji do suchej skóry. Swoje łagodzące działanie preparat zawdzięcza obecnym w nim naturalnym olejom. Hialuronian sodu jest natomiast odpowiedzialny za utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, a także stwarza jej optymalne warunki do regeneracji i redukuje dolegliwości, które zwykle idą w parze ze zmianami skórnymi.

Jak natłuścić skórę u małego dziecka, które boryka się z suchością i podrażnieniami? Również warto skorzystać z właściwości kremu Emotopic, bo można używać go bez względu na wiek, nawet u noworodków.

Sucha skóra – co robić? Kilka wskazówek na co dzień

W przypadku dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry terapia opiera się na farmakologii i przede wszystkim stosowaniu emolientów, które wspierają naturalne funkcje barierowe skóry. Jeżeli zaś problem nie ma podłoża w chorobie dermatologicznej, trzeba pamiętać o dobrych nawykach. Bardzo sucha skóra twarzy i ciała nie lubi ostrego traktowania środkami, które mogą ją jeszcze bardziej wysuszać i podrażniać. Dlatego dobrze jest postawić na delikatne preparaty. Po wizycie na basenie z chlorowaną wodą zawsze należy wziąć prysznic i natłuścić ciało. Skórę trzeba też nawilżać od wewnątrz, czyli pić dużo wody i zdrowo się odżywiać. Bardzo podatną na przesuszenie i podrażnienia częścią ciała są dłonie, dlatego gdy temperatura na zewnątrz spada warto chronić je rękawiczkami oraz bez względu na pogodę aplikować natłuszczający krem.

W każdym przypadku, gdy problem się utrzymuje bądź nasila, dobrze jest skonsultować go z dermatologiem, który podpowie, co na podrażnioną skórę powinno pomóc najlepiej.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady