Jak zmiękczyć skórę łokci i kolan?

Krem nawilżający, stosowany na łokcie i kolana, pomaga uniknąć problemu przesuszenia i szorstkości tych części ciała. Dlatego codziennie pamiętaj o jego używaniu i wybierz taki, który nie tylko złagodzi istniejące zmiany, ale też zapobiegnie tworzeniu się kolejnych. Szczególną sytuacją jest atopowe zapalenie skóry u dzieci lub dorosłych, które stanowi dodatkowy czynnik sprzyjający przesuszeniu skóry. Przeczytaj, jak uporać się z tym problemem.

Szorstkie łokcie i kolana u dziecka lub dorosłego – charakterystyka problemu

Skóra w okolicach łokci i kolan jest wyjątkowo podatna na przesuszenie. Problem ten jest nie tylko widoczny gołym okiem, ale też wyczuwalny podczas dotyku – skóra jest bowiem szorstka, chropowata i łatwo się łuszczy. Łatwiej też ulega podrażnieniom. Warto więc dbać o te miejsca ze względu na komfort i estetyczny wygląd.

Wysuszenie skóry i zrogowacenia na kolanach i łokciach – przyczyny

Skóra na łokciach i kolanach jest praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych. Dlatego szybko reaguje na czynniki, które mogą ją wysuszać i podrażniać. Należą do nich:
– warunki atmosferyczne: słońce, suche powietrze, mróz, wiatr,
– tarcie skóry,
– kontakt ze środkami chemicznymi oraz produktami do ciała z mydłem i alkoholem,
– brak odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia skóry.

Czasami sucha skóra na łokciach i kolanach ma przyczyny chorobowe. Pojawia się głównie u osób z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, niedoczynnością tarczycy, cukrzycą. Powodem może być także tendencja genetyczna. Osoby, które mają ogólnie suchą skórę ciała i twarzy, częściej borykają się z szorstkimi łokciami i kolanami.

Emolienty dla dzieci i dorosłych – ratunek dla suchej skóry

Zmiany skórne na łokciach i kolanach wymagają stosowania profesjonalnych preparatów. Zwłaszcza jeśli dotyczą skóry delikatnej, wrażliwej, atopowej. Nieocenioną pomocą w zapewnieniu skórze nawilżenia i ochrony jest krem emolientowy, opracowany pod nadzorem dermatologów i dedykowany dla skóry wymagającej. Jego zadaniem jest nie tylko przywrócenie nawilżenia, ale także stworzenie na powierzchni skóry bariery przed czynnikami drażniącymi, co zapobiegnie powstawaniu zmian w przyszłości. Dobry preparat powinien radzić sobie z typowymi problemami, którymi są:
– suchość,
– szorstkość,
– zaczerwienienia.

Idealnie, jeśli ma skład oparty na naturalnych olejach roślinnych (konopny, canola). Cennym komponentem emolientów są również ceramidy. Są to lipidy, które występują naturalnie w warstwie rogowej naskórka i chronią skórę przed utratą wody oraz pomagają odbudować jej barierę lipidową.

Jaki krem natłuszczający i nawilżający wybrać?

Wiesz już, jakich składników szukać w preparatach oraz że warto stosować je również profilaktycznie. Jednak po który produkt sięgnąć, aby kompleksowo zaopiekować się skórą? W odpowiedzi na problemy skóry wrażliwej i atopowej powstał emolientowy krem barierowy do twarzy i ciała Emotopic, przeznaczony zwłaszcza do miejsc problematycznych, jak ręce, łokcie, kolana. To odpowiedni krem dla niemowląt, większych dzieci oraz osób dorosłych, który kryje w sobie naturalne oleje i ceramidy. Jego formuła wspomaga utrzymanie prawidłowej kondycji i funkcjonowania naskórka nawet u noworodków od pierwszego dnia życia, gdyż jest bezpieczny i ma wysoki stopień tolerancji.

Jednocześnie pamiętaj, że sucha skóra u dzieci i osób dorosłych wymaga kompleksowej troski, zwłaszcza unikania preparatów zawierających substancje drażniące (barwniki, aromaty), alkohol i mydło. Tego typu składniki często są obecne w środkach myjących, dlatego do mycia ciała lepsza będzie myjąca kostka emolientowa Emotopic lub kremowy żel myjący. Pamiętaj również, że krem najlepiej stosować po każdym myciu, a w razie konieczności czynność powtarzać w ciągu dnia, by zapewnić skórze maksymalną ochronę.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady