Łupież czy łuszczyca jak rozpoznać zmiany na skórze głowy dziecka

Łuszcząca się skóra głowy u dziecka może być objawem suchości, łupieżu, ale w rzadszych przypadkach także łuszczycy. Wiedza na temat specyficznych objawów choroby pomaga wcześnie ją rozpoznać i rozpocząć terapię. Jednak bez względu na to, czy w grę wchodzi łupież u dziecka, suchość skóry czy łuszczyca, zawsze trzeba sięgnąć po specjalistyczny szampon, który złagodzi objawy i nie wywoła przykrych podrażnień.

Jak rozpoznać łupież?

Łupież to częsta choroba skóry wywoływana przed drożdżaki. Objawia się złuszczaniem naskórka na owłosionej skórze głowy, choć w niektórych odmianach łupieżu również na innych częściach ciała. Oprócz drożdżaków do czynników sprzyjających łupieżowi należą:

  • zmiany hormonalne,
  • błędy w pielęgnacji włosów i skóry głowy,
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • zaburzenia ze strony układu immunologicznego,
  • stres.

Jeśli łupieżowi nie towarzyszy nasilony łojotok, mówimy wówczas o łupieżu zwykłym. Jeżeli zaś mamy do czynienia z łojotokiem, wówczas występuje łupież tłusty.

Jedną z odmian tej choroby skóry jest także łupież pstry u dzieci, wywoływany przez grzyba drożdżopodobnego Malassezia furfur. W jego przebiegu na skórze pojawiają się brunatne plamy o złuszczającej się powierzchni. Zwykle zmiany lokalizują się na karku, plecach, ramionach oraz na górze klatki piersiowej.

Kolejnym typem łupieżu u dzieci jest łupież Gilberta, który dla odmiany ma podłoże wirusowe i zwykle dotyczy dzieci po ukończeniu 10. roku życia. Do zachorowań częściej dochodzi wiosną i jesienią. W przypadku łupieżu Gilberta pierwsze zmiany zazwyczaj pojawiają się na tułowiu i mają postać ogniska zapalnego, pokrytego w środku łuskami. Następnie podobne, ale mniejsze zmiany wysiewają się w innych miejscach ciała. Co ważne, zwykle nie towarzyszy im swędzenie skóry.

Jak pozbyć się łupieżu?

Jeżeli łuszcząca się skóra głowy wskazuje na zwykły łupież, kluczowe jest zwalczenie objawów specjalistycznymi preparatami. Czasami wystarczy zainwestować w właściwy szampon przeciwłupieżowy (odpowiedni dla dzieci), który nawilży skórę oraz zredukuje swędzenie i dyskomfort. Głowę dziecka należy przeczesywać miękką szczotką, nie drapać jej i nie podrażniać. Jeśli objawy się utrzymują, najlepiej wybrać się z dzieckiem do dermatologa. Co na łupież u dziecka w innych postaciach, np. łupież tłusty czy pstry? W tych przypadkach najlepiej jest zgłosić się do specjalisty od razu po wystąpieniu niepokojących objawów. Po zdiagnozowaniu problemu na podstawie obrazu klinicznego lub badania mykologicznego lekarz podpowie, jak walczyć z łupieżem. Czasami wystarczy odpowiednia, delikatna troska o skórę, czasami potrzebne są specjalne preparaty lecznicze.

Jaki szampon będzie odpowiedni dla dziecka, które ma tendencję do łupieżu? Preparatem dla maluchów, który można stosować już od 1. dnia życia, jest Hydro-micelarny szampon kojący Emotopic. Produkt ten nie zawiera siarczanów i nie podrażnia skóry głowy. Zmniejsza tendencję do tworzenia się łupieżu, a także łagodzi świąd skóry i przesuszenie.

Jak wygląda łuszczyca?

Chociaż w niektórych przypadkach można pomylić łupież z łuszczycą, choroby te bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim przyczyną – łuszczyca u dzieci i dorosłych należy do chorób autoimmunologicznych. Rolę w jej rozwoju odgrywają też geny. Ponadto ma charakter przewlekły, z okresami zaostrzeń i remisji. Jak rozpoznać łuszczycę? Zmiany mogą pojawić się na owłosionej skórze głowy lub jednocześnie na innych obszarach ciała, dosyć charakterystyczne są okolice dużych stawów (łokcie, kolana) lub krzyża. Bardzo typowe jest wystąpienie objawów w miejscach, gdzie doszło do uszkodzeń lub zadrapań naskórka, co nazywamy objawem Koebnera. Charakterystyczne dla choroby zmiany skórne mają postać złuszczających się grudek, a następnie łusek (blaszek łuszczycowych), pod którymi znajdują się ogniska zapalne. Może im towarzyszyć uporczywe swędzenie. Co ważne, ataki łuszczycy często pojawiają się po przebytej infekcji albo silnym stresie.

Jak walczyć z łuszczycą?

Najważniejsze, aby po wystąpieniu objawów choroby udać się do lekarza. Jeżeli obszar skóry zajęty przez łuszczycę jest niewielki, wystarczy stosowanie miejscowych leków. W zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie ogólne. Trzeba pamiętać, że postępowanie przeciwłuszczycowe dotyczy również okresów bezobjawowych. Pacjent musi przestrzegać diety, aby nie zaostrzać stanu zapalnego, unikać przeziębień i innych chorób infekcyjnych (staranna higiena, unikanie towarzystwa chorych osób), dbać o zęby (próchnica stanowi ognisko zapalne w organizmie). Oprócz tego bardzo istotne jest używanie specjalistycznych preparatów emoliencyjnych do mycia i nawilżania ciała, takich jak wyroby medyczne z linii Emotopic, o wysokim stopniu tolerancji, polecane dla dzieci oraz dorosłych zmagających się z problemami skóry suchej.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady