Pierwsze godziny, dni i miesiące po narodzinach to wyjątkowy czas, kiedy mama, tata i dziecko powinni być razem. Między Wami rodzi się szczególna więź. To Wasz czas – jedyny i niepowtarzalny. Dzięki temu, że jesteście blisko, Wasze dziecko czuje się bezpiecznie i jest spokojne. Pozwalacie mu łagodnie i bezstresowo wkroczyć w nowy, nieznany i fascynujący go świat.

Na początku, kiedy dziecko jeszcze nie do końca rozumie, co do niego mówimy, rytuały są szczególnie ważne – niemowle intuicyjnie przyjmuje powtarzające się zdarzenia jako coś naturalnego. Szczególnie te najmłodsze dzieci, które właśnie wkroczyły w nowy dla siebie świat – zaskakujący, pełen tajemnic, niepewności, nowych obrazów i dźwięków. Dzięki rutynie Twoje dziecko czuje się bezpiecznie i wie, czego może się spodziewać. Jest spokojne, bo nie jest zaskakiwane nowymi bodźcami i zdarzeniami. Powtarzalność daje mu komfort i poczucie, że nic złego nie może go spotkać. W późniejszym okresie, kiedy Twoje dziecko jest już coraz starsze, rytuały zmieniają się, ale nadal są podstawowym elementem budowania waszej bliskości.

Ustalcie swoje rytuały i wprowadźcie je w życie już od pierwszych chwil wspólnego życia – naprawdę warto!

JAK WYKONAĆ MASAŻ BRZUCHA?

Jest szczególnie ważny, jeśli twoje dziecko ma problemy trawienne, np. zaparcia lub kolki. Warto go robić systematycznie, a nie w momencie wystąpienia dolegliwości. Połóż otwartą dłoń na brzuszku i masuj okrężnymi ruchami zgodnie ze wskazówkami zegara. Zwróć uwagę, aby brzuszek nie był twardy ani nadęty, nie wykonuj tego masażu zaraz po jedzeniu.

Emokoala

EMOSTREFY to program społeczny marki EMOTOPIC, który wspiera budowanie rodzicielstwa bliskości. EMOTOPIC chce wspierać rodziców na co dzień, ale przede wszystkim w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione – np. w przypadku leczenia dziecka w szpitalu czy pobytu noworodka w inkubatorze. Dlatego właśnie EMOTOPIC, w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z Tobą chcę być” rozpoczyna tworzenie EmoStref, które umożliwią rodzicom bliski kontakt ze swoimi dziećmi.

polecane produkty

Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Emotopic - krem emolientowy kojąco-zmiękczający do ciała
Krem emolientowy kojąco-zmiękczającydo ciała
Emotopic - preparat 3w1 intensywnie natłuszczający do ciała
preparat 3w1 intensywnie natłuszczający
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady