Wydzielina gromadząca się m.in. w małżowinie usznej czy nosie ma funkcje ochronne. Jak zatem powinna wyglądać – będąca źródłem wielu rozterek i obaw młodych mam – prawidłowa higiena nosa, oczu i uszu malucha?

NOS
Jego oczyszczanie jest bardzo ważne. Większość czasu nos oczyszcza się sam – komórki błony śluzowej wytwarzają śluz, który działa na zanieczyszczenia jak lep na muchy. Następnie jest on usuwany na zewnątrz za pomocą milionów rzęsek znajdujących się na powierzchni śluzówki.
Czasami jednak proces ten jest zachwiany, wystarczy np. spadek wilgotności powietrza. Dorośli sięgają wtedy po chusteczkę higieniczną, a niemowlę – cierpi. Czysty nos ma wpływ na całe jego zdrowie.
Pamiętaj też, aby zwilżonym wacikiem oczyścić skórę pod nosem z resztek pokarmu. W razie dużego kataru i przytkania nosa – zastosuj roztwór soli fizjologicznej, inhalacje lub w ostateczności specjalny aspirator.

Oczyszczanie nosa u niemowlaka
Mycie oczu u niemowlaka

OCZY
W kącikach oczu gromadzi się naturalna wydzielina – pozostawiona może doprowadzić do ropnego stanu zapalnego. Jak dbać o ich codzienną higienę? Wystarczy przemywać je 1-2 razy dziennie wacikiem zmoczonym w ciepłej przegotowanej wodzie (wcześniej sama porządnie umyj ręce). Każde oko myj oddzielnym wacikiem (to bardzo ważne, w razie infekcji unikniesz w ten sposób jej rozprzestrzenienia), zawsze kierując się od zewnętrznego kącika do wewnętrznego. Jeśli musisz powtórzyć czynność, użyj do tego nowych czystych wacików. Oczy możesz też przemywać solą fizjologiczną. Unikaj natomiast tradycyjnie stosowanego rumianku – wiele dzieci ma na niego uczulenie.

USZY
Zadaniem woskowiny zbierającej się w uchu jest wychwytywanie zanieczyszczeń. Osłania przewód słuchowy przed urazami, stanowi też barierę przed wodą (np. w czasie kąpieli lub na basenie), a także zmniejsza ryzyko infekcji. Pełni więc funkcję ochronną i nie należy jej usuwać patyczkami higienicznymi ze środka ucha.
Wkładanie patyczka jest niebezpieczne także ze względu na ryzyko uszkodzenia przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Ucho samoczynnie „wyrzuci” nadmiar woskowiny na zewnątrz (to częste zjawisko u niemowlaków) – i tylko tę widoczną wydzielinę należy zebrać zwilżonym wacikiem lub specjalnym patyczkiem dla niemowląt z szeroką końcówką.
Myj w ten sposób tylko małżowinę, a nie środek ucha!
Przetrzyj też zagłębienia za uszami, tam bowiem często ścieka mleko w czasie karmienia maluszka.

Mycie uszu u niemowlaka

SUCHA PIELĘGNACJA PĘPKA

Kikut pępowiny już w pierwszej dobie życia dziecka zaczyna się obkurczać. Stopniowo czernieje, twardnieje i zasycha, aby w końcu – zwykle w drugim tygodniu – odpaść. Do tego czasu trzeba go odpowiednio pielęgnować, aby nie doszło do powstania stanu zapalnego. Jak to zrobić?

Jeszcze do niedawna zalecano przemywanie pępka spirytusem (70 proc. roztworem). Ciągle możesz się z tym spotkać, choć dziś wiadomo, że spirytus nie tylko nie pomaga zapobiegać zakażeniom, ale też może pośrednio być ich przyczyną – nie wysusza bowiem kikuta, tylko skórę wokół niego i wydłuża proces gojenia.

Najnowsze zalecenia mówią o tzw. suchej pielęgnacji. Chodzi o to, aby kikut pępowiny utrzymywać cały czas w czystości i suchości.

A więc:

• Po każdym zanieczyszczeniu np. kałem lub moczem myj kikut i pępek ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego mydła. W tym celu użyj jałowego gazika i patyczka higienicznego. Wcześniej sama dokładnie umyj ręce.
• Nie bój się unoszenia kikuta (nie jest unerwiony, więc poruszanie nim nie sprawia dziecku bólu) – dzięki temu będziesz mogła bardzo dokładnie umyć wszystkie zakamarki.
• Na koniec bardzo delikatnie osusz skórę czystym ręcznikiem lub gazikiem.
• Podczas kąpieli w wanience staraj się nie moczyć pępka dziecka, ale jeśli niechcący się ochlapie, po prostu dokładnie go osusz.

• Staraj się jak najwięcej wietrzyć to miejsce, odwijając brzeg pieluszki (niektóre pieluchy dla noworodków mają specjalne otwory na pępek).
• Zakładaj dziecku przewiewne kaftaniki.
• Do czasu odpadnięcia kikuta dziecko nie powinno zbyt długo leżeć na brzuszku.
• Jeśli pępek robi się czerwony i podrażniony, możesz spryskać go 2-3 razy dziennie środkiem antyseptycznym.
• Bardzo pilnie należy zgłosić sie do lekarza jeśli okolica pępka będzie obrzęknięta i zaczerwieniona, a z pępowiny zacznie się sączyć ropna wydzielina.

polecane produkty

Emotopic kremowy żel myjący pod prysznic
Kremowy żel myjącypod prysznic
Emotopic - emolientowy krem barierowy do twarzy i ciała
Emolientowy krem barierowydo twarzy i ciała
Dermo-ochronny krem mineralny SPF50+
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady