Atopowe zapalenie skóry i egzema – preparaty łagodzące

Atopowe zapalenie skóry to nieprzyjemna dolegliwość, z którą boryka się wiele osób w różnym wieku. Nawracający świąd i egzema towarzyszące temu schorzeniu wywołują ogromny dyskomfort u chorego. Na szczęście te nieprzyjemne objawy złagodzić można, stosując odpowiednie preparaty, które właściwie zadbają o skórę twarzy i ciała.

Atopowe zapalenie skóry, czyli wyprysk endogenny, wyprysk atopowy, jest przewlekłą chorobą skóry mającą podłoże alergiczne. Bariera ochronna zdrowej skóry zapobiega wnikaniu do organizmu drobnoustrojów, alergenów oraz substancji drażniących. Gdy hydrolipidowa warstwa ochronna skóry zostaje przerwana z powodu skłonności do podrażnień, uczuleń lub osłabienia organizmu w wyniku przewlekłego stresu, na skórze pojawić się może wyprysk atopowy, będący objawem atopowego zapalenia skóry (AZS).

Na atopowe zapalenie skóry cierpią najczęściej małe dzieci, jednak może ono występować także u osób dorosłych, zwłaszcza jako somatyczna reakcja na stres. W 85% przypadków schorzenie objawia się u dzieci przed ukończeniem piątego roku życia. Na atopowe zapalenie skóry zapada 5-20% dzieci oraz 1-3% osób dorosłych, częściej kobiet.

Objawy atopowego zapalenia skóry takie jak świąd i egzema pojawiają się najczęściej na dłoniach, w zgięciach łokci i kolan oraz na twarzy. Zdarza się, że objawy występują na powiekach, pogarszając widzenie i wywołując ogromny dyskomfort u chorego. Skóra staje się podrażniona i wyschnięta, zaczyna łuszczyć się i nieznośnie swędzieć. Chory, rozdrapując swędzące miejsca, doprowadza do powstania krwawiących ranek i pęknięć, które prowadzą do rozwoju zapalenia skóry, a w wielu przypadkach do rozwoju zakażeń i sączenia się z ran wydzieliny.

Świąd skóry łagodzić można lekami antyhistaminowymi przyjmowanymi doustnie, jednak najważniejsze w łagodzeniu objawów AZS jest odpowiednie pielęgnowanie mocno podrażnionej skóry narażonej na działanie czynników zewnętrznych.

Egzema i świąd występujące w przypadku atopowego zapalenia skóry powodowane są przez zaburzenie ciągłości naturalnej warstwy ochronnej skóry. Odbudowa tej osłony oraz łagodzenie wykwitu alergicznego możliwe są dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów o naturalnym składzie, łagodzących i natłuszczających podrażniony naskórek.

Wyroby medyczne Emotopic są przeznaczone dla skóry atopowej, nadwrażliwej i dotkniętej świądem. Emolienty to środki natłuszczające i delikatnie oczyszczające wrażliwą skórę. Preparaty emoliencyjne nie zawierają sztucznych barwników, środków zapachowych ani detergentów, które zaburzają współczynnik pH naskórka.

Do mycia skóry dotkniętej problemem atopowego zapalenia skóry, odpowiednim preparatem będzie emulsja do kąpieli, polecana do codziennego stosowania. Emulsja delikatnie myje i natłuszcza ciało, zapobiegając nawrotom świądu i łagodząc już powstałe zmiany. Kąpiel w emulsji Emotopic przypomina kąpiel w delikatnym mleczku, ze względu na kolor i konsystencję wody po dodaniu do niej preparatu.

Zapewnienie prawidłowej ochrony, dbanie o odpowiedni stopień natłuszczanie zmian atopowych po kąpieli również jest bardzo istotnym elementem leczenia skóry dotkniętej AZS. Jeśli zmiany chorobowe występują na twarzy, dobrym preparatem do łagodzenia objawów będzie specjalny krem natłuszczający odpowiedni do stosowania na twarz i powieki. Krem koi podrażnioną skórę, zmniejsza objawy łuszczenia się i pękania naskórka, łagodzi świąd i zmiękcza stwardniałą skórę na wykwitach atopowych.

Preparaty z serii Emotopic zawierają naturalne oleje: kompilację oleju konopnego i oleju canola, które odbudowują warstwę ochronną skóry i zapobiegają nawrotom dokuczliwych objawów atopowego zapalenia skóry.

Dbanie o kondycję skóry jest jednak działaniem pomocniczym. By podjąć leczenie przewlekłej choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry, należy zgłosić się do lekarza dermatologa i wykonać testy alergiczne oraz inne niezbędne badania, jakie zleci specjalista.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady