Emotopic porada mróz wiatr suche powietrze nie pozwól żeby szkodziły skórze maluszka

Jeśli masz małe dziecko, okres jesienno-zimowy może być dla Ciebie stresujący. O tej porze roku maluszki częściej chorują, ponadto trzeba chronić ich wrażliwą i delikatną skórę przed drażniącymi czynnikami atmosferycznymi: mrozem, wiatrem, suchym powietrzem i zmianami temperatur. Jaki więc wybrać dobry krem ochronny dla niemowląt, który sprawdzi się jesienią i zimą? Skorzystaj z naszej podpowiedzi.

Jak jesienno-zimowa aura może wpłynąć na skórę niemowląt?

Skóra dzieci jest bardziej delikatna, niż u osób dorosłych, dlatego łatwo ulega podrażnieniom. Dotyczy to wszystkich niemowląt i małych dzieci, jednak ryzyko jest największe w przypadku maluchów z atopowym zapaleniem skóry. Ta przewlekła choroba dermatologiczna zwykle rozpoczyna się bardzo wcześnie, już między 3. a 6. miesiącem życia. Zazwyczaj przemija wraz z wiekiem, jednak może dawać nawroty i utrzymywać się przez wiele lat, nawet w wieku dorosłym.(1)

Dlaczego jesienno-zimowy klimat może pogorszyć stan skóry dzieci z AZS? Powodem są przede wszystkim zaburzenia funkcji barierowych naskórka, przez co czynniki szkodliwe oddziałują na głębsze warstwy skóry, zaś wiatr i mróz mogą spowodować silne podrażnienia. Ponadto, w przebiegu wyprysku atopowego skóra szybko traci wilgoć, tymczasem zimą powietrze jest suche, szczególnie w ogrzewanych pomieszczeniach, co zdecydowanie jej nie służy.(2)

Jakie są objawy niekorzystnego działania na skórę warunków klimatycznych? Otóż może dojść do zaostrzenia typowych objawów AZS, takich jak:

  • przesuszenie, ściągnięcie i szorstkość skóry,
  • uporczywy świąd,
  • zaczerwienienie, podrażnienia, pękanie skóry.(2,3)

Czy więc krem dla dzieci na zimę wskazany jest tylko dla najmłodszych obarczonych skórą atopową? Nie, trzeba tutaj zaznaczyć, że nawet dzieci bez atopowego zapalenia skóry mogą mieć zimą problemy skórne, zwłaszcza zwiększoną suchość, szorstkość i swędzenie, co jest dla nich bardzo uciążliwe. Jeśli objawy te są bardzo silne, wówczas maluszek jest niespokojny, rozdrażniony, płaczliwy, ma problemy ze snem. Stan skóry może pogorszyć się tym bardziej, gdy maluch się drapie, gdyż to prowadzi do powstania ranek skóry, wysięku i strupków. Wszystko to zwiększa ryzyko infekcji, które dodatkowo komplikują przebieg choroby.3

Krem na wiatr i mróz dla niemowląt - niezbędnik na chłodne dni

Na szczęście w trakcie chłodnej pory roku nie musisz ograniczyć przebywania z malcem na świeżym powietrzu. Takie postępowanie byłoby błędne, gdyż spacery są bardzo wskazane o każdej porze roku i mają pozytywny wpływ na samopoczucie malucha. Istotne jednak jest zatroszczenie się o odbudowę i wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry dziecka, w czym pomoże dobry krem dla dzieci na mróz i wiatr. Nie czekaj z tym na wystąpienie objawów, bo kluczowa jest tutaj profilaktyka. Przekonasz się, że odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlęcia daje dobre efekty i zmniejszają częstotliwość zaostrzeń AZS.

Podstawą codziennych działań zapobiegawczych są preparaty, zwane emolientami, często będące wyrobami medycznymi. Pomagają one zastąpić naturalne właściwości barierowe naskórka. Stanowią one nie tylko pomoc dla dzieci i dorosłych z AZS, ale także wszystkich, które borykają się z problemem suchej, nadwrażliwej i alergicznej skóry. Jaki krem dla dzieci na suchą skórę wybrać jesienią i zimą?

Odpowiednim wyborem będzie Emolientowy krem barierowy Emotopic do twarzy i ciała. Jego stworzona pod okiem dermatologów formuła jest bezpieczna nawet dla dzieci od 1. dnia życia. Długotrwale oraz wielokierunkowo nawilża oraz natłuszcza skórę. Zawarte w nim naturalne oleje: konopny oraz canola niwelują uczucie dyskomfortu oraz napięcia skóry, która staje się bardziej odporna na wiatr, mróz, suche powietrze i inne czynniki drażniące. Dodatkowym, istotnym składnikiem preparatu są ceramidy, które określa się czasami mianem „bioperotektorów” skóry, ponieważ stanowią silne spoiwo wypełniające przestrzeń międzykomórkową. Ceramidy w dużej mierze decydują o elastyczności wierzchniej warstwy naskórka, dlatego dzięki nim skóra jest w lepszej kondycji.(4)

Ten wyjątkowy, emolientowy krem okazuje się również ratunkiem wtedy, gdy przesuszeniu ulegają szczególnie podatne na to okolice: dłonie, łokcie oraz kolana. Warto chronić nim skórę dziecka codziennie, zwłaszcza przed wyjściem na jesienne i zimowe spacery.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia zimą - krem na mróz to nie wszystko!

Krem dla niemowląt na zimę to zdecydowanie bardzo ważny element jesienno-zimowej pielęgnacji skóry maleństwa. Jednak warto pamiętać także o innych aspektach troski o skórę, co zwłaszcza dla dzieci z AZS jest sposobem na zachowanie dobrego samopoczucia.

Pamiętaj, że zimą należy zatroszczyć się nie tylko o ochronę przed wyziębieniem, ale także przegrzaniem. Pot działa bowiem na skórę bardzo drażniąco, a w przypadku skóry atopowej wywołuje niepożądane reakcje. Dlatego specjaliści zalecają, aby zimą ubierać dziecko „na cebulkę” i w razie przegrzania zdjąć jedną warstwę ubrania. Należy o tym pamiętać także w domu, gdyż zimą mamy tendencję do intensywnego ogrzewania mieszkania i jeśli dziecko jest ciepło ubrane, może mu być za gorąco. Dlatego rozsądnie jest kontrolować, czy skóra jest gorąca, zaczerwieniona i spocona, a jeśli tak, obniżyć temperaturę otoczenia. O tej porze roku dobrze jest również zaopatrzyć się w wysokiej jakości nawilżacz powietrza, gdyż suche powietrze w pomieszczeniach z pewnością nie pomaga i tak przesuszonej skórze dziecka z AZS.(5)

Oczywiście stałym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej powinny być kremy emolientowe, specjalistyczne balsamy i preparaty do mycia ciała i główki. Skóra atopowa wymaga ciągłego wzmacniania bariery ochronnej. Niestety, nie da się zrobić tego na zapas, tylko trzeba powtarzać aplikację emolientu 2-3 razy dziennie i zawsze po kąpieli. Krem dla niemowląt na zimę należy zaaplikować przed wyjściem z domu oraz zabierać na spacer, aby w razie potrzeby posmarować nim buzię malucha.

Jeśli pomimo podjętych działań profilaktycznych i regularnego aplikowania kremu na wiatr i mróz dla niemowląt skóra malca jest przesuszona i podrażniona, wówczas koniecznie udaj się z nim do lekarza, aby ten doradził, jak uporać się z objawami.

  1. Atopowe zapalenie skóry. https://www.ptca.pl/choroby-atopowe/atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 15.11.2021.
  2. Cavaco Silva J. Ten tips to prevent eczema flares in winter. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322422 data dostępu: 15.11.2021.
  3. Atopic dermatitis (eczema). https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273 Data dostępu: 15.11.2021.
  4. Wiśniowska J., Dzierżewicz Z., Balwierz R. Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka. Kosmetologia Estetyczna, 2019 (4): 8, s.451-465.
  5. Pevzner H., Donvito T. Baby’s First Winter: How to Protect Newborns in Cold Weather. https://www.parents.com/baby/health/babys-first-winter-a-survival-guide/ Data dostępu: 15.11.2021.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady