Ukojenie dla skóry po ugryzieniach owadów

Ukąszenia owadów mogą przytrafić się podczas wypoczynku na łonie natury, w ogrodzie, a nawet w domu. Ciepła pora roku niestety im sprzyja i nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić się przed nimi. U osób uczulonych na jad ukąszenia mogą być śmiertelnie niebezpieczne, na szczęście takie przypadki są rzadkie. Jak szybko i skutecznie złagodzić objawy po ukąszeniu? Poznaj kilka praktycznych porad.

Jak objawiają się ukąszenia i użądlenia?

Owadem, który najczęściej zostawia na naszej skórze ślady po ukąszeniach, jest komar. To zaledwie kilkumilimetrowe stworzenie swoim brzęczeniem potrafi skutecznie zaburzyć spokojny sen, a kiedy już zdoła zaatakować, pozostawia charakterystyczny bąbel i zaczerwienienie skóry. Towarzyszy im uporczywy świąd. Ukąszenia przez komary nie są jednak groźne. Większe niebezpieczeństwo wiąże się z ukąszeniami przez owady błonoskrzydłe, czyli pszczoły, osy, trzmiele, szerszenie. W skrajnych przypadkach powodują one wstrząs anafilaktyczny, jednak u osób, które nie są uczulone na ich jad, pojawia się ból, rumień i obrzęk w miejscu użądlenia. W poważniejszych przypadkach rumień jest bardzo rozległy, utrzymuje się przez kilka lub kilkanaście dni, a objawom skórnym może towarzyszyć gorączka, dreszcze, ból głowy.

Co na ukąszenia komarów?

„Ugryzienia” komara, zwłaszcza w kilku miejscach ciała jednocześnie, kończą się uporczywym swędzeniem. Dlatego lepiej im zapobiegać poprzez używanie dostępnych w aptekach środków odstraszających owady lub naturalnych olejków, jak olejek z trawy cytrynowej, eukaliptusowy, goździkowy. Jeżeli jednak te metody nie zadziałają i nie uda się uniknąć pogryzienia przez komary, wówczas pozostaje przetestować sposoby na złagodzenie obrzęku i świądu. Podstawowa zasada polega na powstrzymaniu się od drapania, jednak to dosyć trudne, zwłaszcza dla dzieci. Ulgę powinno przynieść przyłożenie zimnego okładu lub owiniętej w ściereczkę kostki lodu. W sezonie letnim warto też zaopatrzyć się w aptece w środek na ugryzienia komarów. Tego typu preparaty przydają się szczególnie w czasie podróży.

Co na ukąszenia przez pszczołę, osę, trzmiela?

Należy pamiętać, że silna reakcja na ukąszenie lub świadomość, że osoba zaatakowana przez owada ma uczulenie na jad, wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia lub udania się na ostry dyżur. W przypadku braku uczulenia oraz gdy obrzęk po ugryzieniu i zaczerwienienie są niewielkie, profesjonalna pomoc medyczna nie jest konieczna. Trzeba pamiętać, że pszczoły po użądleniu zostawiają w skórze żądło, które należy jak najszybciej usunąć. Nie można go jednak uciskać (paznokciami, pęsetą), gdyż znajduje się w nim jad. Najlepiej po prostu podważyć żądło płaskim przedmiotem.

Miejsce ukąszenia przez owady przemywa się czystą wodą, następnie przykłada zimny okład (odpowiedni będzie woreczek z kostkami lodu, owinięty w ściereczkę) i obserwuje.

Ukąszenia owadów u dzieci – jaki krem złagodzi przykre dolegliwości skórne?

Warto wiedzieć, że dobry krem emolientowy również może być sposobem na zmiany skórne po łagodnych ukąszeniach owadów. Działa bowiem kojąco oraz zmniejsza świąd, co ogranicza potrzebę drapania. Tego rodzaju preparaty są dostępne w aptekach i przydadzą się latem, kiedy ukąszenia owadów u dzieci zdarzają się bardzo często. Krem emolientowy kojąco-zmiękczający Emotopic radzi sobie z objawami suchości skóry, zaczerwienieniem, świądem, skórnymi reakcjami alergicznymi. Przydaje się w domowej apteczce każdej osoby obarczonej atopowym zapaleniem skóry, jednak nie tylko, bo jego właściwości docenione zostaną w sytuacji podrażnień, swędzenia, pieczenia, napięcia, również wtedy, gdy są pozostałością po ukąszeniach.

Czas utrzymywania się śladów po ataku komara lub innego owada jest różny, jednak zastosowanie bezpiecznych środków może go skrócić, a przede wszystkim złagodzić towarzyszący ukąszeniu dyskomfort.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady