2510 do publikacji + Natłuszczanie skóry nie tylko zimą POPR

Sucha skóra może się wydawać błahym problemem, jednak jeśli zostanie on zignorowany, suchość i szorstkość będą się pogłębiać. To zaś prowadzi do łuszczenia się naskórka, swędzenia, większej wrażliwości na czynniki drażniące. Oprócz tego, że bardzo sucha skóra powoduje dyskomfort, to również nie wygląda zdrowo i szybciej się starzeje. Dlatego trzeba ją nawilżać przez cały rok. Jakich preparatów używać?

Przesuszona skóra – co jej sprzyja?

Bardzo sucha skóra twarzy i ciała jest dosyć częstym problemem w okresie zimowym. Na zewnątrz bowiem odczuwalny jest mróz i suche powietrze, a we wnętrzach włączamy grzejniki i kaloryfery, które również nie sprzyjają dobremu nawilżeniu. Ponadto, gdy spada temperatura i nastaje zima, przed wyjściem z domu ubieramy się ciepło i szczelnie od stóp do głów, co zniechęca do sięgnięcia po krem natłuszczający.

Jednak pozostałe pory roku również wymagają systematycznego nawilżania, choćby dlatego, że nasza skóra ciągle narażona jest na działanie czynników zewnętrznych
(środowiskowych), w tym substancji drażniących – z tego względu skóra powinna pozostawać w dobrej kondycji, aby szkodliwe czynniki nie stanowiły dla niej zagrożenia. Sucha i łuszcząca się skóra, z uszkodzoną barierą naskórkową jest bowiem bardziej podatna na podrażnienia i nieprawidłowe reakcje, jak zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie. Co może sprzyjać suchej skórze, gdy na zewnątrz wciąż jest ciepło? Na przykład branie zbyt gorących lub zbyt zimnych kąpieli, korzystanie z basenów z chlorowaną wodą, sięganie po produkty do ciała, które zawierają w składzie mydło lub sztuczne emulgatory. Przez cały rok czynnikiem ryzyka przesuszenia jest także zaniedbanie troski o skórę i jej nawilżania odpowiednimi preparatami.

Bardzo wysuszona skóra – czy to może być objaw AZS?

Stan skóry jest wypadkową różnych czynników: środowiska, w którym przebywamy, sposobu odżywiania się, częstotliwości sięgania po produkty nawilżające, ale także indywidualnych predyspozycji. Każdy rodzi się bowiem z tendencją do określonego rodzaju skóry, która rzadko jest idealna i nie sprawia problemów. Bardzo wysuszona skóra twarzy i ciała, na której powstają ogniska zapalne, grudki, pęcherzyki, nadżerki, a objawom tym towarzyszy swędzenie, może wynikać z choroby, dokładniej atopowego zapalenia skóry, które obecnie występuje tak często, że uznane jest za chorobę cywilizacyjną. Schorzenie to kojarzy się z wiekiem dziecięcym i zwykle ujawnia się już u niemowląt, jednak może się także zacząć objawiać dopiero w wieku dojrzałym. Podejrzenie choroby wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem, bo choć natłuszczanie skóry emolientami jest filarem terapii, czasami konieczne są leki, opatrunki oraz naświetlania. Dermatolog powinien także udzielić szczegółowych wskazówek, co do profilaktyki nawrotów, gdyż AZS jest schorzeniem przewlekłym.

Sposoby na suchą skórę – jak natłuścić skórę, aby przez cały rok pozostawała w dobrej kondycji?

Każdy, kto ma skórę suchą, a tym bardziej atopową powinien wiedzieć, jak właściwie dbać o nią o każdej porze roku. Prostym i dostępnym na wyciągnięcie ręki sposobem wzmocnienia naturalnego płaszcza hydrolipidowego są emolienty, takie jak Specjalny krem natłuszczający Emotopic, który można stosować nawet od 1. dnia życia. Zalecany jest w przypadku AZS, ale również chronicznie suchej skóry twarzy, powiek oraz ciała, ze skłonnością do świądu i stanów zapalnych. Kryje w składzie naturalne oleje oraz hialuronian sodu, które przez cały rok wspomagają leczenie i zapobiegają uciążliwym dolegliwościom. Co ważne, ten tłusty krem daje skórze solidną dawkę nawilżenia, jednocześnie jej nie podrażniając.

Wiedza o tym, czym natłuścić skórę, jest bardzo ważna, jednak zadbaj również o nawilżenie powietrza w swoim otoczeniu, a przekonasz się, że wpłynie to dobrze na twoje ogólne samopoczucie.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady