Nawilżacz powietrza do pokoju dziecka

Jak nawilżać powietrze w domu? To kwestia ważna zarówno dla zdrowia dorosłych, jak i dzieci. Suche powietrze to większa skłonność do infekcji, ataków alergii, bólu gardła, chrypki, zaczerwienienia i pieczenia oczu, a nawet problemów dermatologicznych, tym bardziej u maluchów z tendencją do suchości i podrażnień skóry. Poznaj kilka wskazówek, jak zadbać o dobre nawilżenie w pokoju dziecka.

Nawilżacz powietrza dla dzieci – podstawowe zalety

Nawilżanie powietrza jest istotne szczególnie zimową porą, ze względu na konieczność ogrzewania pomieszczeń i ograniczoną cyrkulację. Dla osoby dorosłej nadmierna suchość jest łatwo odczuwalna. Jeżeli doskwiera ci drapanie w gardle, masz suchą śluzówkę nosa i częste uczucie jego zatkania, czas zainwestować w nawilżacz powietrza. Warto pamiętać, że dzieci są szczególnie wrażliwe na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a suche powietrze jest jednym z nich. Jeżeli więc zaopatrzysz się w nawilżacz powietrza do pokoju dziecka, wyświadczysz maluchowi przysługę. Wśród potencjalnych korzyści znajdują się:
– większy komfort oddychania, również w nocy, co pozytywnie wpływa na jakość snu,
– mniejsza skłonność do gromadzenia się wydzieliny w drogach oddechowych,
– pomoc w łagodzeniu problemów skórnych – suche powietrze sprzyja szorstkości skóry, zaczerwienieniom, podrażnieniom, a nawet egzemie.

Jednak czy nawilżacz do pokoju dziecka jest konieczny w każdym domu? Nie, najpierw warto zmierzyć wilgotność powietrza higrometrem. Optymalny poziom mieści się w granicach 40-60% i tylko wówczas, gdy wynik wskaże niższą wartość, trzeba ratować się urządzeniem.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka będzie najlepszy?

Poszczególne typy nawilżaczy mają swoje zalety i wady, a podjęcie decyzji czasami zajmuje trochę czasu. Bardzo ekonomiczną opcją są tradycyjne nawilżacze ceramiczne lub metalowe, które napełnia się wodą i wiesza na kaloryferach. Nie wymagają więc poboru energii, jednak ich wadą jest mniejsza wydajność niż w przypadku bardziej nowoczesnych urządzeń. Obecnie popularnym rodzajem są nawilżacze parowe, które podgrzewają wodę i generują nawilżającą parę. Ich duży plus polega na czystości pary, która jest pozbawiona potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów. Chociaż to dobry nawilżacz do pokoju dziecka, ma drobne minusy: pobór energii stanowi dodatkowy wydatek, a poza tym trzeba go trzymać poza zasięgiem malca, aby się nie poparzył. Alternatywą może być nawilżacz ultradźwiękowy (poprzez rozbijanie ultradźwiękami cząsteczek wody generuje ciepłą lub chłodną parę) lub ewaporacyjny (jego działanie polega na pobieraniu powietrza i przepuszczaniu go przez specjalną matę nasączoną wodą, która jest następnie rozpylana w powietrzu przez wiatrak). Cenionym rozwiązaniem jest także nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym, przydatny zwłaszcza w dużych miastach.

Gdy dziecko ma suchą skórę – jak jeszcze można mu pomóc?

Skórę dziecka należy systematycznie nawilżać, co dotyczy wszystkich maluchów. Jednak w niektórych przypadkach to szczególnie ważne. Są dzieci, które mają skórę wyjątkowo skłonną do przesuszania, szorstkości, podrażnień, alergii. Coraz częściej diagnozowane są też egzemy i atopowe zapalenie skóry, a wiele z nich dotyka już niemowlęta. Ignorowanie tych problemów prowadzi natomiast do tworzenia się nadżerek, bolesnych pęknięć, zgrubienia naskórka. Dlatego oprócz zadbania o przyjazne warunki otoczenia trzeba przede wszystkim sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które zatroszczą się o skórę i stworzą na jej powierzchni niewidzialną barierę przed szkodliwymi czynnikami. Takim produktem jest Balsam nawilżająco-natłuszczający Emotopic, który zmniejsza suchość, zaczerwienienie i podrażnienie oraz, co ważne, chroni przed suchym powietrzem i innymi szkodliwymi czynnikami: wiatrem, mrozem, odzieżą, substancjami drażniącymi. To balsam dla dzieci i dorosłych, którego formuła jest oparta na naturalnych olejach, ale jednocześnie szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Dbałość o optymalne nawilżenie powietrza w pokoju będzie natomiast doskonałym uzupełnieniem codziennej troski o wymagającą skórę dziecka.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady