pielęgnacyjne rytuały dla emotopic

Wieczorna kąpiel, delikatny masaż ciała przed zaśnięciem – te rytuały pozwalają nawiązać głębszą więź z noworodkiem. Sprawdź, jakie jeszcze czynności przybliżą Cię do maluszka i pozwolą lepiej zrozumieć jego potrzeby.

Rytuał – czym jest?

Rytuał to według definicji „Wielkiego Słownika Polskiego”: ogół stałych czynności, które towarzyszą powtarzającemu się działaniu. W życiu małego dziecka takich powtarzających się czynności powinno być jak najwięcej, gdyż dzięki nim zyskuje ono poczucie bezpieczeństwa i wypracowuje sobie rytm dnia, co pozwala jemu i całej rodzinie łatwiej funkcjonować. U noworodków lub niemowlaków takimi rytuałami mogą być: kąpiele i sen o określonej porze, używanie przez rodziców tego samego preparatu do nacierania ciała dziecka czy też zasypianie przy łagodnych dźwiękach tej samej melodii.

Pielęgnacja noworodka – zmiana pieluszki

Aby noworodek lub niemowlak mógł zyskać poczucie bezpieczeństwa, potrzebuje więzi z bliską osobą. Zazwyczaj jest nią mama. Przytulony do jej piersi odczuwa odprężenie i spokój. Bliski kontakt z mamą pełni swego rodzaju funkcje mające zapewnić poczucie ochrony. Dzięki niemu dziecko nie obawia się w późniejszym czasie zagrażających mu (w jego odczuciu): ciemności, obcych ludzi, nieznanych przedmiotów. Jeśli kontakt fizyczny z mamą nie zostanie nawiązany, może to prowadzić do szeregu negatywnych skutków w przyszłości takich jak: przewaga ujemnych emocji, obawa przed kontaktem z innymi ludźmi czy też pogorszona mowa lub opóźniony rozwój intelektualny.

Wiedząc o tym, jak ważny jest kontakt fizyczny matki i dziecka, warto jak najczęściej przytulać i masować noworodka. Ważne też, by wykorzystywać do tego każdą chwilę, także moment zmiany pieluszki. Okazją do przekazania dziecku czułości jest delikatne smarowanie go kremem emolientowym, który w przyjemny sposób łagodzi wszelkie podrażnienia na skórze malucha. Kiedy malec czuje, jak jego skóra staje się gładka i dobrze nawilżona pod wpływem natłuszczającego kremu Emotopic, rozluźnia się i staje się wyciszony. To sprzyja budowaniu bliskiej więzi.

Nawiązanie więzi poprzez głaskanie skóry noworodka to nie jedyna korzyść, jaką odnosi dziecko z wmasowania kremu po zmianie pieluszki. Staje się ono również spokojniejsze, kiedy jego delikatna skóra jest lepiej nawilżona i chroniona przed drażniącym wpływem moczu czy kału. Warstwa ochronna skóry noworodka jest cieńsza niż u dorosłego, łatwiej ulega więc odparzeniom i stanom zapalnym. Skutkuje to nie tylko zaczerwieniem, ale i bólem. Czując ból, dziecko staje się niespokojne i płaczliwe. Trudno wtedy o tworzenie pozytywnych skojarzeń przy zmianie pieluszki i uczynienia z tej czynności przyjemnego rytuału. Jeśli chcesz więc dać swojemu dziecku komfort i zadbać o jego delikatną skórę, sięgnij po krem natłuszczający Emotopic, który dzięki olejowi canola oraz olejowi konopnemu wzmocni barierę ochronną naskórka twojego dziecka, ukoi wszelkiego rodzaju zaczerwienia, pieczenie i świąd.

Pielęgnacja skóry noworodka – masaż Shantala

Dotyk – to najbardziej rozwinięty zmysł u niemowlaka. Dlatego masaż wykonany przez mamę daje dziecku nie tylko poczucie bliskości, radości, ale również koi dolegliwości, takie jak kolki. Jedną z bardziej popularnych technik masażu wykonywanych u malutkich dzieci jest masaż Shantala. Pomaga on przy kolkach, bólach brzuszka czy problemach z zasypianiem, ale także działa wyciszająco na układ nerwowy.

Masaż Shantala jest techniką wymyśloną już w starożytności, a na grunt europejski przeniósł ją i upowszechnił francuski położnik Fryderyk Leboyer w roku 1976. Polega ona na bardzo delikatnym masowaniu niemowlaka kulistymi ruchami dłoni wykonywanymi w stałym rytmie. Nie odrywa się przy tym dłoni od ciała dziecka, tylko wędruje po kolei od klatki piersiowej do ramion, przedramion, dłoni a następnie przechodzi się do brzucha, ud, podudzi oraz stóp. Masaż ten wpisany jest w tzw. rodzicielstwo bliskości, które propaguje jak najbliższy kontakt matki z dzieckiem poprzez noszenie je w chuście, karmienie piersią czy spanie z nim.

Masaż warto wykonywać przed kąpielą, po kąpieli dziecko mogłoby bowiem zbytnio zmarznąć. Ważne, by było dwie godziny po jedzeniu, gdyż masaż wypełnionego mlekiem brzuszka mógłby stać się przyczyną ulewania, bólu jelit czy po prostu dyskomfortu trawiennego. Zanim odwiniemy noworodka z pajacyka czy śpioszków, przygotujmy ręcznik i rozłóżmy go na kolanach. Potem połóżmy na nim rozebranego już dzidziusia. Nasmarujmy jego ciałko Balsamem nawilżająco-natłuszczającym Emotopic, aby nie sprawiać bólu dziecku. Balsam odpowiednio natłuści skórę, a przy tym nawilży i wzmocni barierę ochronną skóry noworodka. Dużą zaletą tego preparatu jest to, że można go stosować od 1. dnia życia dziecka, nadaje się więc dla dziecka w każdym wieku.

Kąpiel

Kąpiel może stać się najprzyjemniejszym z rytuałów, o ile rodzice zadbają wcześniej o odpowiednią atmosferę podczas tej czynności pielęgnacyjnej. Przede wszystkim muszą oni znaleźć ciepłe i zaciszne miejsce, w którym ustawią wanienkę. Niekoniecznie musi to być łazienka. O wiele lepiej w tym względzie sprawdzi się przytulny kącik w pokoju z przytłumionym światłem, które nie będzie razić w oczy dzidziusia. Ważne tylko, by temperatura w pomieszczeniu, w którym będzie kąpane dziecko, wynosiła przynajmniej 22–23 stopnie Celsjusza.

Przed rozpoczęciem kąpieli konieczne jest zebranie wokół siebie niezbędnych akcesoriów, takich jak ręcznik z kapturem, produkty emolientowe do kąpieli, szczotka do włosów z miękkim włosiem, ubranko po kąpieli, płatki kosmetyczne czy też miseczka z letnią, przegotowaną wodą. Warto upewnić się, że emolienty, które będziemy wlewać do kąpieli, nadają się dla noworodków i mają odpowiedni dla nich skład. Taką pewność dają wyroby medyczne. Przykładem może być Emulsja do kąpieli Emotopic, gdyż została ona przebadana pod kątem biozgodności i zapewnia ochronę skóry przed przesuszeniem już od 1. dnia życia. Preparat myjący do kąpieli Emotopic ma tę zaletę, że w połączeniu z wodą tworzy mleczną emulsję myjącą, która delikatnie i skutecznie oczyszcza ciało z zanieczyszczeń, wspomagając przy tym utrzymanie prawidłowej bariery ochronnej naskórka. Poza tym odpowiednia kompozycja naturalnych olejów roślinnych powoduje, że uzupełniony zostaje niedobór lipidów w naskórku, dzięki czemu może on lepiej chronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i podrażnieniami mechanicznymi.

Co jeszcze przyda się do pielęgnacji noworodka? Przede wszystkim termometr, którym zmierzymy temperaturę wody do kąpieli. Według zaleceń pediatrów powinna mieć ona między 35 a 37 stopni Celsjusza. Temperaturę wody można sprawdzić też łokciem, jednak taka ocena jest subiektywna i mniej dokładna. Pamiętając, że kąpiel ma być dla dziecka przyjemnością, a nie przykrym doznaniem, nie zanurzajmy malucha od razu w wodzie, bo może to u niego wywołać lęk. Pozwólmy mu się najpierw z nią oswoić. Pomału i delikatnie wkładajmy malca do wanienki, dbając o to, by najpierw zanurzyły się nóżki, a dzidziuś mógł rozpoznać, co się z nim dzieje. Dopiero wtedy, lekko ochlapując go dłonią, zanurzajmy go głębiej, utrzymując główkę na powierzchni. W czasie kąpieli pamiętajmy o tym, by mówić do maluszka łagodnym głosem. Szept mamy lub taty z pewnością ukoi wtedy dziecko i da mu poczucie bezpieczeństwa. Pozwoli mu też się odprężyć. Po zakończonej kąpieli, która powinna trwać około 5 minut, delikatnie wyjmijmy malca na miękki, wcześniej podgrzany ręcznik i opatulmy go dokładnie. Tak zawiniętego wycierajmy powoli, by następnie przebrać go w czyste i również podgrzane ubranko. Przed założeniem ubranka posmarujmy jeszcze ciało dziecka przyjemnym i delikatnym Balsamem nawilżająco-natłuszczającym Emotopic, dzięki któremu skóra maluszka stanie się nawilżona i delikatna. Łagodne ruchy dłoni mamy podczas smarowania emolientem sprawią, że pobudzone w kąpieli dziecko znów wyciszy się i uspokoi, co sprzyjać będzie szybszemu zaśnięciu. Te drobne elementy: przytulne światło w pokoju, szept mamy, spokojne ruchy podczas kąpieli, ciepły ręcznik, aksamitny balsam sprawią, że kąpiel będzie dla dziecka już zawsze przyjemnym rytuałem.

  1. A. Borgosz-Guźda, Wpływ masażu na rozwój psychofizyczny niemowląt – siła dotyku[w:] „Zeszyty Pedagogiczno-Medyczne”, pod red. M. J. Żmichrowskiej, t.44, nr 5, Wałbrzych 2017, s.257–260. Dostęp online 17.03.2020: http://www.pracenaukowe.wwszip.pl/prace/prace-naukowe-44.pdf.
  2. A. Michalczak, M. Chochowska, J.T. Marcinkowski, Ocena skuteczności stosowania masażu Shantali u niemowląt, „Hygeia Public Health” 2014, t.49, nr 3, s. 501–506. Dostęp online 17.03.2020: https://centrum-kore.pl/wp-content/uploads/2015/09/14.pdf

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady