Pierwszy spacer noworodka

Spacer z noworodkiem może być dla rodziców stresujący, gdyż maleństwo, które dopiero przyszło na świat i przyzwyczaja się do nowego środowiska, jest szczególnie narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszy spacer noworodka? Jak ubrać dziecko przed wyjściem z domu i jak ochronić jego skórę? Oto kilka podpowiedzi.

Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem?

Dla dzieci urodzonych w szpitalu pierwszym wyjściem na zewnątrz jest zwykle podróż do domu. Czasami mamie może zająć jeszcze kilka lub kilkanaście dni, zanim odzyska siły po porodzie, ale jeśli czuje się na to gotowa, pogoda dopisuje, a dziecko jest zdrowe, nie ma przeszkód, żeby wybrać się z maluszkiem na pierwszy spacer. Ważne, aby pierwsze przechadzki nie trwały zbyt długo, można zacząć od kwadransa i pomału wydłużać czas.

Spacer z niemowlakiem zimą, zwłaszcza jeśli panują mrozy, wymaga jednak odczekania, aż noworodek troszkę podrośnie. Najlepiej jest zapytać lekarza lub położnej, ile dokładnie czasu warto odczekać, ale zwykle może to trwać około 2-3 tygodni, zanim maleństwo przygotuje się na „wielkie wyjście”. Kiedy dziecko ukończy 10. dni, można zacząć je werandować, czyli przyzwyczajać do chłodnego powietrza i warunków panujących na zewnątrz. Werandowanie polega na ciepłym ubraniu dziecka i postawieniu wózka przy otwartym oknie albo drzwiach balkonowych. Z początku werandowanie powinno trwać kilka minut, z biegiem dni należy ten czas wydłużać. Po tygodniu, jeśli nie panuje duży mróz i wiatr, można wybrać się na pierwszy, krótki spacer. Gdy temperatura przekracza -10 stopni C lub -5 stopni C przy silnym wietrze, lepiej jednak zostać z maleństwem w domu.

Kiedy można wyjść z noworodkiem na spacer w porze letniej? W tym przypadku często wystarczy jedynie odczekać kilka dni po powrocie ze szpitala, jednak warto pamiętać, żeby nie narażać malca na działanie ostrego słońca i nie wychodzić między godz. 11.00 a 15.00.

Jak ubrać noworodka na spacer?

Pierwszy spacer z noworodkiem, tak samo, jak i kolejne, wymagają ubrania stosownie do pogody. Niestety, czasami nadgorliwi rodzice, mają tendencję do ubierania dzieci zbyt ciepło. Tymczasem podstawowa zasada mówi, że noworodek lub niemowlę powinno mieć o jedną warstwę więcej niż osoba dorosła. Obowiązkowym elementem stroju jest także czapeczka – latem cienka i przewiewna, zimą – cieplejsza. Często dzieci dają znać, że jest im zbyt ciepło lub zbyt zimno wzmożoną nerwowością lub płaczem.

Krem z filtrem 50 dla dzieci – niezbędne zabezpieczenie na czas spaceru

Skóra noworodków i niemowląt jest wyjątkowo wrażliwa na drażniące czynniki zewnętrzne. Problemem, który jeszcze bardziej zwiększa podatność na podrażnienia, jest natomiast atopowe zapalenie skóry, z którym boryka się coraz więcej małych dzieci. W przebiegu AZS skóra jest ciągle przesuszona i „bezbronna”, dlatego potrzebuje preparatów wzmacniających jej funkcje barierowe. Spacery z noworodkiem i niemowlęciem wymagają zatem nie tylko stosownego ubrania, ale też ochrony skóry przy pomocy specjalistycznych wyrobów medycznych. Niezbędny jest krem z filtrem dla dzieci, taki jak Dermo-ochronny krem mineralny SPF 50+, który chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi: promieniami UVA i UVB, wiatrem oraz mrozem. Charakteryzuje się on wysokim stopniem tolerancji, a jego formuła opracowana została pod nadzorem dermatologów dziecięcych. Z taką ochroną spacer jest bezpieczniejszy, a opiekun mniej zestresowany, że szkodliwe warunki atmosferyczne podrażnią skórę maleństwa.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady