Czy czerwone policzki u dziecka to alergia? O czym świadczy zaczerwienienie i podrażnienie powiek? Świeżo upieczeni rodzice często zadają sobie te pytania, zatroskani o stan zdrowia swojego maleństwa.
Alergia skórna u dzieci może być wywołana pokarmem lub lekiem, czasami winne są czynniki drażniące, na przykład alergeny zwierzęce, roztocza kurzu domowego, ubrania z wełny lub syntetycznych tkanin. Warto wiedzieć, że objawy przypominające zmiany alergiczne na skórze mogą także wynikać z przegrzania, przepocenia lub przesuszenia skóry. Dosyć powszechnie występującą u małych dzieci przypadłością jest atopowe zapalenie skóry, czyli najczęstsza postać egzemy. AZS jest alergiczną
i zapalną chorobą, która zwykle ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie. W tym przypadku zmiany alergiczne na skórze przyjmują postać ognisk rumieniowych, drobnych grudek, pęcherzyków i nadżerek. Przykrym objawem towarzyszącym tym zmianom jest świąd i dyskomfort. Czy alergia skórna u niemowlaka może też dotyczyć oczu? Niestety tak, czasami uczulenie u malucha może wiązać się z ich podrażnieniem. Gdy w grę wchodzi atopowe zapalenie skóry, powikłaniem może być nawracające zapalenie spojówek, które wiąże się z zaczerwienieniem, łzawieniem i przekrwieniem oczu.
Gdy zauważysz krostki alergiczne u dziecka, pamiętaj, że trzeba skonsultować je z lekarzem, gdyż uczulenia mogą być niebezpieczne.