Stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych już od pierwszego dnia życia dziecka jest niezwykle ważne dla zdrowia jego skóry. Mają one działanie zarówno profilaktyczne – chroniąc ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak i terapeutyczne – jeśli dojdzie do wystąpienia objawów przesuszenia czy nadwrażliwości.

Pamiętaj jednak, że szybciej i łatwiej jest leczyć skórę przesuszoną, ale jeszcze nie zaczerwienioną i podrażnioną. W takim wypadku należy ją stosownie do potrzeb natłuszczać, aż do zniknięcia suchości. Poza tym odpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne będą odbudowywać barierę hydro-lipidową skóry, wzmacniając jej naturalne właściwości ochronne.

I tak:
• Stosuj płyny natłuszczające do kąpieli – jeśli skóra dziecka jest bardzo sucha, warto proporcjonalnie zwiększyć ilość preparatu.
• W ciągu 5 minut od wyjęcia dziecka z kąpieli i delikatnego osuszenia – posmaruj jego ciało kremem natłuszczającym.
• Gdy tylko zauważysz, że skóra staje się sucha, dosmaruj ją. W zależności od nawrotów objawów należy ponownie nałożyć krem – czasami dwa, a czasami i cztery razy w ciągu dnia.
• Zwróć uwagę, jak bardzo przesuszają się poszczególne partie ciała – i smaruj je w zależności od potrzeb. Nadmierne przetłuszczenie może zwiększać ryzyko występowania potówek i nasilać podrażnienie skóry.

Ochrona skóry niemowląt

Kompletując zestaw „pierwszej potrzeby” dla nowo narodzonego dziecka, pamiętaj o odpowiednich kosmetykach pielęgnacyjnych
„od 1. dnia”. Powinny mieć łagodną formułę na bazie emolientów.

Emolienty – co to takiego?

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego zmiękczanie. Emolienty to łagodne preparaty wzmacniające barierę ochronną skóry, zapobiegające utracie wilgoci, szorstkości i przesuszeniu. Łagodzą swędzenie, sprawiają, że skóra staje się miękka, dobrze nawilżona i natłuszczona, chroniona przed czynnikami zewnętrznymi.

Można powiedzieć, że emolienty to takie „cegiełki”, które uzupełniają barierę skórno-naskórkową o niezbędne do prawidłowego funkcjonowania elementy (głównie lipidy cementu międzykomórkowego). Dzięki temu, mimo niedoskonałości wynikających z niedojrzałości, skóra dziecka jest lepiej chroniona przed światem zewnętrznym i mniej narażona na uszkodzenia czy podrażnienia. A Twój maluch może spokojnie cieszyć się pierwszymi miesiącami swojego życia!

Emolienty

Emotopic - od 1. dnia życia!

EMOTOPIC to emolienty oparte na naturalnych olejach, przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, wymagającej. Rekomendowane do stosowania także w sytuacjach narażenia na różnego rodzaju szkodliwe czynniki zewnętrzne, zarówno pokarmowe lub atmosferyczne, na przykład mróz, słońce czy wiatr. Można stosować je już od 1. dnia życia, a ich skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone w badaniach dermatologicznych i klinicznych pod nadzorem dermatologów dziecięcych. Nie zawierają SLES, SLS, barwników, parabenów ani kompozycji zapachowych.

Emolienty z serii EMOTOPIC mają łagodną formułę na bazie odżywczego oleju Canola i oleju konopnego. Dostarczają suchej skórze odpowiednich składników, nawilżających i natłuszczających skórę. Zawarta w repeturze Wit.E, wosk z oliwek i masło Shea zmniejszają przesuszenie naskórka. Przywracają komfort napiętej, szorstkiej i przesuszonej skórze, przynosząc natychmiastowe ukojenie i uczucie ulgi. Na skórze tworzy się bariera ochronna, minimalizująca ryzyko podrażnień i nawrotów suchości.

Pielęgnacja – już od 1. dnia!

Prawidłowa pielęgnacja skóry niemowląt zaczyna się już od pierwszych chwil po porodzie. Dlatego warto przygotować się do niej odpowiednio wcześniej.

CO SPAKOWAĆ DO PIERWSZEJ KOSMETYCZKI NIEMOWLAKA?

• Emulsję do codziennej kąpieli – nie tylko łagodnie oczyszcza, ale też wzmacnia płaszcz hydro-lipidowy.
• Szampon nawilżający skórę głowy, najlepiej w formie wygodnej pianki – zmiękczając naskórek, zapobiega też tworzeniu się ciemieniuchy.
• Balsam/krem do codziennej pielęgnacji ciała – pamiętaj, aby nakładać go na osuszone delikatnie ręcznikiem ciało malucha zaraz po kąpieli. Warto go też mieć zawsze pod ręką na wypadek podrażnień.

Dodatkowo przydadzą się:

• sól fizjologiczna do oczyszczania nosa czy uszu
• maść przeciw odparzeniom skóry (pod pieluszką)

WYPRAWKA DO PORODU

Nie zapomnij o…
• soli fizjologicznej
• maści przeciwko odparzeniom skóry
• nawilżonych chusteczkach
• pieluszkach

Warto także zaopatrzyć się w produkty odpowiednie dla delikatnej skóry dziecka:
• emulsję do kąpieli
• balsam do codziennej pielęgnacji
• szampon nawilżający skórę głowy

Uwaga! Pamiętaj, że skóra noworodka w pierwszych tygodniach życia jest naturalnie, fizjologicznie natłuszczona. Zbytnie jej przetłuszczenie może spowodować wystąpienie potówek czerwonych lub podrażnień.

polecane produkty

Emotopic - emolientowy krem barierowy do twarzy i ciała
Emolientowy krem barierowydo twarzy i ciała
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Emotopic - szampon nawilżający w piance
Szampon nawilżający w piance
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady