Jak uniknąć podrażnienia skóry atopowej podczas kąpieli

Skóra atopowa to poważny problem dermatologiczny, który zwykle ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie. Terapia atopowego zapalenia skóry jest bardzo złożona, jednak dzięki opanowaniu podstawowych zasad związanych z pielęgnacją można znacznie złagodzić nieprzyjemne objawy. Jakich błędów nie popełniać, aby nie drażnić skóry?

Atopowa skóra a kąpiel – tych zasad warto się trzymać

Jeśli skóra twoja lub twojego dziecka jest dotknięta atopią, podczas kąpieli trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Ważnymi aspektami, które warto wziąć pod uwagę, są:

Czas

Zbyt długie przebywanie w wannie, choć przyjemne, nie jest przyjazne dla skóry i sprzyja jej przesuszeniu, dlatego zwykle rekomenduje się kąpiel trwającą 5–10 minut.

Temperatura wody

Kąpieli nie należy brać ani w zbyt zimnej, ani w zbyt gorącej wodzie. Wprawdzie wylegiwanie się w parującej kąpieli czasami stanowi nieodpartą pokusę, jednak przykrym skutkiem bywa przesuszenie i osłabienie kondycji skóry.

Rezygnacja z piany

Żel do ciała albo płyn do kąpieli, które intensywnie się pienią, zawdzięczają swoje właściwości substancjom pieniącym, głównie SLS lub SLES. Niestety, te powszechnie występujące w produktach do mycia ciała składniki budzą wiele kontrowersji ze względu na drażniące działanie na skórę, dlatego lepiej postawić na delikatniejsze detergenty.

Zapach i kolor

Półki drogerii wręcz uginają się pod ciężarem preparatów we wszystkich możliwych kolorach i zapachach, które chociaż dobrze „udają” naturalne, w istocie często są substancjami chemicznymi. Im większe jest ich stężenie, tym wyższe ryzyko, że podrażnią atopową skórę. Rozsądniej jest więc wybierać produkty bezzapachowe i unikać barwników.

Osuszanie skóry

Skóra alergiczna i atopowa łatwo się łuszczy, pęka, czasami nawet powstają na niej niewielkie ranki i nadżerki, dlatego tarcie jej ostrym ręcznikiem może być bardzo szkodliwe. Zamiast tego lepiej wybrać miękki i delikatny dla skóry ręcznik, który należy przykładać do ciała, aby wchłonął nadmiar wilgoci.

Osuszanie skóry

Skóra alergiczna i atopowa łatwo się łuszczy, pęka, czasami nawet powstają na niej niewielkie ranki i nadżerki, dlatego tarcie jej ostrym ręcznikiem może być bardzo szkodliwe. Zamiast tego lepiej wybrać miękki i delikatny dla skóry ręcznik, który należy przykładać do ciała, aby wchłonął nadmiar wilgoci.

Czym myć skórę atopową?

Najbardziej znanym produktem do mycia jest mydło. Faktem jest, że bardzo skutecznie usuwa ze skóry różne zabrudzenia
i drobnoustroje, jednak mydło ma swoją ciemną stronę. Przede wszystkim charakteryzuje się zasadowym pH, tymczasem skóra ma odczyn lekko kwaśny i traktowanie jej mydłem negatywnie wpływa na stan płaszcza hydrolipidowego, co oznacza, że może ją wysuszać i podrażniać. Ponadto wątpliwości może budzić jakość mydeł, naszpikowanych chemicznymi dodatkami zapachowymi
i barwiącymi. Dlatego używanie mydła nie jest zalecane osobom, których skóra jest podatna na podrażnienia. Jaki więc płyn lub żel do skóry atopowej sprawdzi się najlepiej podczas codziennej kąpieli?

Specjaliści są zgodni, że filarem troski o skórę z AZS jest stosowanie emolientów. To preparaty często w statusie wyrobów medycznych, które natłuszczają skórę i zatrzymują w niej wilgoć. Innymi słowy, wspierają fizjologiczne funkcje barierowe, których
w przypadku atopii skóra jest pozbawiona. Bogatą ofertę emolientów, stworzonych pod nadzorem dermatologów, posiada Emotopic, a do mycia ciała idealnie sprawdzi się kremowy żel myjący pod prysznic, który można stosować już u dzieci od 1. dnia życia. Jego odczyn jest zgodny z fizjologicznym pH skóry, a w recepturze  wykorzystano moc naturalnych olejów, które odżywiają skórę
i zapewniają jej odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia. To specjalistyczny żel pod prysznic do skóry atopowej, który zapobiega typowym problemom związanym z tym schorzeniem: suchości, podrażnieniom, swędzeniu. Można go używać codziennie, aby po zakończeniu kąpieli zamiast podrażnienia i napięcia skóry czuć gładkość, nawilżenie i ukojenie.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady