Skaza białkowa – objawy skórne

Skaza białkowa to potoczne określenie uczulenia na białka mleka krowiego. Kiedy więc maluch spożyje mleko, jego organizm reaguje wystąpieniem alergii, co objawia się pojawieniem się zmian skórnych. Jak diagnozowany jest ten rodzaj alergii pokarmowej i czy wymaga specjalistycznego leczenia? Kilka słów na ten temat znajdziesz w poniższym tekście.

Objawy skazy białkowej

Alergia na białka mleka krowiego kojarzy się głównie z wiekiem dziecięcym i faktycznie spora grupa maluchów z niej wyrasta. Zwykle, gdy dziecko ukończy 3. rok życia, skaza białkowa jest już wspomnieniem, choć trzeba pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich dzieci. Po czym rozpoznać, że maluszek jest uczulony? Alergia u niemowlaka może objawiać się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, głównie biegunką i wymiotami. W ciężkich przypadkach objawy nietolerancji pokarmowej są jednak bardzo niebezpieczne i gwałtowne, a u dziecka może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego – na szczęście są to przypadki rzadkie. Innym sposobem manifestacji alergii jest atopowe zapalenie skóry (AZS, wyprysk atopowy), które niestety jest bardzo uciążliwe i wymaga ciągłego wspierania funkcji barierowych skóry.

Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy skórne skazy białkowej

W początkowym stadium AZS na skórze pojawia zaczerwienienie, obrzęk, z czasem  grudki zapalne, pęcherzyki, niekiedy nawet niewielkie, sączące się ranki. U małych dzieci typowo zlokalizowane są na policzkach, czole czy głowie, jednak mogą pojawić się także w innych częściach ciała, np. na nadgarstkach, łokciach, kolanach, co dotyczy zwłaszcza maluchów po ukończeniu 2 lat. Charakterystyczna jest bardzo sucha skóra i świąd. Objawów tych nie można bagatelizować, bo nie tylko powodują u dziecka ogromny dyskomfort, ale też mogą przekształcić się w większe rany, stanowiące wrota dla drobnoustrojów, a to może skończyć się infekcją. Niestety nie ma lekarstwa, które pomaga raz na zawsze uporać się z AZS, bo jest to choroba przewlekła i ma tendencję do nawrotów.

Uczulenie na białko krowie – jak wygląda leczenie objawów?

Objawy skazy białkowej u dzieci wymagają przede wszystkim interwencji dietetycznej, polegającej na eliminacji alergenu. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, powinno otrzymywać specjalistyczną mieszankę zastępczą, przeznaczoną dla dzieci ze skazą białkową. Gdy zaś niemowlę jest karmione piersią, dieta eliminacyjna powinna dotyczyć mamy, a czasami oprócz mleka i jego przetworów (jogurty, kefiry, sery) konieczne jest wykluczenie innych produktów, np. jajek i orzechów. Mama małego alergika nie powinna natomiast zaprzestawać karmienia naturalnego przynajmniej do 6. miesiąca życia dziecka. Dokładnych wskazówek na ten temat powinien udzielić lekarz.

Co na suchą skórę niemowlaka i inne skórne objawy alergii?

Na szczęście dziś mamy dostęp do szerokiej gamy preparatów przeznaczonych do skóry atopowej. Ich właściwości pomagają odbudować barierę ochronną skóry, a także nawilżyć ją, złagodzić nieprzyjemne napięcie i świąd. AZS wymaga codziennej, systematycznej aplikacji tego rodzaju preparatów, zwanych emolientami. Dzięki temu możliwe jest także zmniejszenie ryzyka nawrotów atopii. Co ukoi skórę niemowlaka? Ciekawą pozycją w ofercie Emotopic jest Preparat 3w1 intensywnie natłuszczający do ciała. Może służyć do przygotowania kąpieli emoliencyjnej (już od 1. dnia życia), do mycia pod prysznicem lub natłuszczania ciała (od 6. miesiąca życia). Doskonale nadaje się do troski o skórę alergika niezależnie od jego wieku, działa kojąco i zapobiega nasileniu się objawów.

Krem natłuszczający do skóry atopowej, a także emolienty do mycia twarzy, skóry głowy i ciała przyniosą twojemu dziecku prawdziwą ulgę. Jednocześnie pamiętaj, że maluszek powinien znajdować się pod stałą opieką dermatologa, któremu należy zgłaszać wszelkie zaostrzenia występujących objawów.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady