swędzące powieki w okresie pylenia

Dla osób, które nie są alergikami, pylenie roślin jest właściwie niezauważalne. Jednak dla uczulonych na pyłki to trudny do przebrnięcia okres roku, w którym pojawiają się u nich uciążliwe objawy. Jednym z nich są podrażnione i swędzące powieki. Czy temu problemowi można jakoś zaradzić? Jaki preparat przyniesie powiekom ukojenie? Kilka informacji na ten temat znajdziesz w poniższym tekście.

Swędzenie oczu i powiek a alergia

Alergia na pyłki (zwana też pyłkowicą albo gorączką sienną) jest dosyć częsta i ma charakter sezonowy. Najczęściej uczulają pyłki traw, nieco rzadziej drzew (w tym brzozy, dębu, wierzby, olchy, leszczyny) albo innych roślin. Uczulenie polega na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, który pozornie niegroźne pyłki uznaje za szkodliwe i zaczyna się przed nimi bronić. Chociaż zwykle uczulenie na trawy lub inne pyłki przebiega dosyć łagodnie i nie jest groźne, a po zakończeniu okresu pyleń samopoczucie ulega poprawie, dolegliwości utrzymujące się w tym okresie są uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj, najbardziej cierpią oczy i nos, bo to one są najbardziej narażone na kontakt z alergenem. Dlatego alergicy powinni jak najbardziej stronić od źródła przykrych symptomów.

Alergia na pyłki – objawy

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, alergia nie u każdej osoby przebiega identycznie – objaw, który dominuje u jednego alergika, może być słabiej odczuwalny dla innego. Nasilenie objawów może też zależeć od stopnia ekspozycji na alergen, na przykład w suchy i wietrzny dzień, kiedy pyłki łatwo się przenoszą, osoba uczulona może odczuwać intensywniejsze nasilenie dolegliwości. Pylenie roślin zazwyczaj wywołuje takie objawy jak:

  • zatkany nos,
  • uczucie ucisku w okolicach zatok (może skutkować bólami twarzy),
  • katar,
  • swędzące powieki i oczy, łzawienie, czasami podpuchnięcie okolic oczu,
  • drapanie w gardle,
  • kaszel,
  • zaburzenia smaku i zapachu,
  • u osób z astmą zaostrzenie objawów,
  • ogólnie pogorszone samopoczucie.

Alergia na pyłki – co pomaga złagodzić objawy?

Podstawą jest odizolowanie się od alergenu na tyle, na ile to możliwe. Zupełne ograniczenie kontaktu z pyłkami jest jednak bardzo trudne, gdyż są one rozproszone w powietrzu. Jak więc należy postępować? W suche dni i przy wzmożonym wietrze lepiej jest spędzać jak najwięcej czasu w czterech ścianach. Na spacery najlepiej wybierać się wkrótce po obfitych opadach deszczu, gdy powietrze jest czystsze. Również wczesnym rankiem i późnym wieczorem stężenie pyłków jest z reguły niższe.

Nawet przebywając w domu, w porze najbardziej intensywnego pylenia lepiej zamknąć okna.Kiedy uczulenie na pyłki traw lub drzew mocno daje się we znaki, dobrze jest też skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, jakimi są filtry do nosa lub maseczki przeciwpyłowe, które zapobiegają przedostawaniu się alergenów do organizmu. Ponadto pomagają leki antyhistaminowe i udrażniające drogi oddechowe. Chociaż wiele z nich jest dostępnych bez recepty, lepiej jednak skonsultować objawy alergii z lekarzem, który też doradzi najlepiej, który środek wybrać.

Swędzenie powiek – czy jest na to skuteczny sposób?

Sucha skóra na powiekach oraz swędzenie i pieczenie to wyjątkowo irytujące objawy sezonowej alergii. Tymczasem częste drapanie się i dotykanie okolic oczu może jeszcze pogorszyć sytuację. Dlatego powstał Specjalny krem natłuszczający Emotopic, który śmiało może być aplikowany również na powieki, to produkt przeznaczony do codziennego stosowania przez osoby, którym objawy alergii dają się we znaki. Jego formuła została opracowana pod nadzorem dermatologów i wykazuje wysoki stopień tolerancji, preparat można stosować nawet u noworodków od 1. dnia życia. Aplikacja kremu na suche, swędzące powieki przynosi im ulgę, łagodzi zaczerwienienie i zapobiega podobnym problemom w przyszłości. Jeśli z powodu alergii często doskwiera ci sucha skóra powiek, warto mieć go pod ręką przez cały trudny dla alergików okres pylenia.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady