emotopic-porada-skora-atopowa-jak-sobie-radzic

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą, wieloczynnikową chorobą, diagnozowaną coraz częściej, głównie w krajach rozwijających się. Według szacunkowych danych choruje na nie 15-20% dzieci i 1-3% dorosłych.1 Choroba ta niestety komplikuje życie osób na nią cierpiących oraz ich opiekunów. Zimą natomiast stan skóry dodatkowo może się pogorszyć, co rodzi kolejne problemy pielęgnacyjne. Jeżeli i Ty znajdujesz się w grupie osób obarczonych AZS, poznaj nasz poradnik, jak radzić sobie z objawami schorzenia oraz zapobiegać ich nawrotom przyszłości.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą wrodzoną, która objawia się zmianami skórnymi w postaci nadmiernej suchości, zaczerwienienia, grudek, a nawet sączących się ranek. Towarzyszy im uporczywy świąd, który skłania chorego do drapania się, a to tylko pogarsza stan skóry. Przyczyną tych objawów jest defekt bariery naskórkowej i uszkodzenie naturalnych właściwości ochronnych. W przebiegu schorzenia występuje między innymi zaburzeniu działania białka o nazwie filagryna, które warunkuje prawidłową budowę komórek skóry. To zaś sprawia, że skóra jest słabo nawodniona, a połączenie między budującymi ją komórkami są luźniejsze. W przeciwieństwie do skóry ludzi bez AZS, skóra obarczona atopią nie chroni tak skutecznie przed drobnoustrojami i alergenami. Łatwo pokonują one barierę i przyczyniają się do reakcji chorobowej.2 Już pierwsze objawy AZS wymagają natychmiastowej reakcji i rozpoczęcia terapii, aby nie pogarszać stanu skóry i zapobiec infekcjom. AZS zwykle idzie w parze z różnymi alergiami, dlatego należy zidentyfikować substancje uczulające i ich unikać, aby nie powodowały więcej szkód.

Jakie czynniki zaostrzają objawy AZS?

Istnieje cały szereg czynników, które mogą pogorszyć stan skóry z AZS. Oczywiście bardzo istotnymi są alergeny oraz substancje drażniące, które znajdują się w otoczeniu. Należą do nich niektóre metale (w tym nikiel), dym papierosowy, mydła i detergenty, substancje zapachowe, niektóre tkaniny (wełna, poliester) i wiele innych substancji, znajdujących się między innymi w kosmetykach. Ważnym czynnikiem jest przesuszenie skóry, gdyż to znacznie ją osłabia. Sucha skóra staje się szorstka, bardziej skłonna do łuszczenia się i pękania, częściej swędzi, co skłania do jej ciągłego pocierania i drapania. Jeszcze innym czynnikiem jest stres emocjonalny, chociaż dokładny mechanizm oddziaływania stresu na stan skóry z AZS nie jest do końca jasny. Oczywistym jest natomiast, że sama choroba jest źródłem stresu. Bez względu na wiek chorego nikt przecież nie lubi nadmiernego przesuszenia i ściągnięcia skóry, a tym bardziej uciążliwego świądu.(3)

Dlaczego w okresie zimy kondycja skóry atopowej może się pogorszyć?

Zima to szalenie trudny czas dla naszej skóry z bardzo wielu powodów. Zwykle jako pierwsze wymienia się suche powietrze w domach, spowodowane koniecznością używania ogrzewania centralnego. Ten problem można na szczęście zredukować poprzez zakupienie dobrego nawilżacza. Kolejny czynnik to ciepły ubiór. Ryzykowna może być nie tylko wełniana garderoba, ale również pocenie się pod warstwami zimowych ubrań, tymczasem pot powoduje podrażnienia i dyskomfort u pacjentów z atopią. Jeszcze jednym czynnikiem zaostrzającym objawy AZS jest zażywanie długich i gorących kąpieli, które wprawdzie przyjemnie rozgrzewają w chłodny dzień, jednak dla skóry są bardzo niezdrowe. Krótkie dni i niedobór światła mogą także źle wpływać na nasze samopoczucie i zwiększać podatność na stres. Wszystko to toruje drogę przykrym objawom.

Pielęgnacja skóry atopowej zimą

Atopowe zapalenie skóry może utrzymywać się przez kilka, kilkanaście lat, jednak u części chorych stanowi problem także w wieku dojrzałym. Diagnoza oznacza, że dopóki choroba nie ustąpi, należy systematycznie konsekwentnie dbać o profilaktykę. Kluczowe jest zastępowanie naturalnych właściwości barierowych skóry przy pomocy specjalistycznych preparatów zwanych emolientami, często w statusie wyrobu medycznego. Mają one właściwości nawilżające, natłuszczające oraz zmiękczające skórę. Wzmacniają również jej funkcje ochronne, aby alergeny i drobnoustroje miały utrudnione zadanie. Emolientowy balsam lub krem do skóry atopowej można stosować w ramach mono terapii lub równolegle z mocniejszymi środkami, przepisanymi przez lekarza. Warto jednak pamiętać, że emolienty zmniejszają konieczność sięgania po glikokortykosteroidy, które wprawdzie pomagają w łagodzeniu zaostrzeń AZS, ale trzeba je stosować z dużą dozą ostrożności.4

Krem emolientowy - jaki wybrać na zimę?

Jak chronić skórę przed mrozem, wiatrem, suchym powietrzem i innymi „wyzwalaczami” AZS? Przez cały okres zimy stosuj Emolientowy krem barierowy Emotopic. Nadaje się on do stosowania już od 1. dnia życia i dodatkowo wspomaga regenerację najbardziej narażonych na przesuszenie miejsc: rąk, łokci, kolan. Krem skutecznie zapobiega przesuszeniu skóry, zapewniając długotrwały i wielokierunkowy efekt natłuszczenia oraz nawilżenia. Ma bogatą formułę, opartą na unikalnym połączeniu olejów: konopnego, canola oraz ceramidów. Preparat tworzy na powierzchni skóry swoistą barierę ochronną, zabezpieczającą przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, z którymi mamy do czynienia w porze zimy: wiatrem, mrozem, suchym powietrzem czy substancjami drażniącymi. Krem skutecznie łagodzi dokuczliwe objawy suchości skóry: szorstkość, zaczerwienienie i łuszczenie się naskórka.

W okresie zimy warto mieć również pod ręką preparat do stosowania w momentach nasilenia objawów, taki jak Krem emolientowy kojąco-zmiękczający wskazany do łagodzenia suchości, zaczerwienienia, świądu oraz skórnych reakcji alergicznych. Wysoko skoncentrowana formuła emolientowa po aplikacji na uszkodzoną barierę lipidową naskórka przywraca naturalną fizjologiczną odporność na podrażnienia, jednocześnie łagodząc świąd, pieczenie i zaczerwienienie. Zawarte w składzie preparatu naturalne oleje takie jak: olej konopny, olej canola, olej awokado, dostarczają skórze niezbędnych substancji odżywczych, w tym witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Efektem jest wyraźne zmiękczenie naskórka, większy komfort i wygładzenie skóry.

Pielęgnacja skóry atopowej u dorosłych i dzieci to spore wyzwanie, jednak nabycie rutyny w stosowaniu emolientów znacząco ją ułatwia. Twoja skóra będzie bardziej odporna na niekorzystne czynniki, a ewentualne nawroty będą łagodniejsze. Oczywiście pamiętaj, że wystąpienie intensywnych objawów wymaga kontaktu z lekarzem i stosowania się do jego zaleceń. To pozwoli szybko pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

  1. Avena-Woods C. Overview of Atopic Dermatitis. Am J Manag Care. 2017;23:-S0.
  2. Świerczyńska-Krępa M. Atopowe zapalenie skóry. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 12.12.2012
  3. Eczema Causes and Triggers. https://nationaleczema.org/eczema/causes-and-triggers-of-eczema/ Data dostępu: 12.12.2021.
  4. Welz-Kubiak K., Reich A. Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry. Forum Derm. 2016; 2: 1, 20–23.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady