Nie od dziś wiadomo, że podstawą prawidłowej pielęgnacji jest kąpiel. Pierwsze próby mogą być trudne dla dziecka i mamy – maluch narażony jest wtedy na doświadczanie zupełnie nowych odczuć. Jeśli jednak zapewnisz mu komfort, spokój i poczucie bezpieczeństwa, wieczorne pluskanie stanie się dla was obojga prawdziwą chwilą relaksu i przyjemności.

Uważa się nawet, że zanurzanie w ciepłej wodzie może przypominać niemowlęciu błogi czas spędzony w brzuchu mamy. Aby tak było, zadbaj o:

TEMPERATURA WODY

Powinna mieć ok. 35-36 stopni C. Mierz ją specjalnym termometrem (te w kształcie np. wieloryba dodatkowo ucieszą malucha!) lub sprawdź łokciem (nie dłonią, która jest przyzwyczajona do wyższych temperatur) – woda musi być ciepła, ale nie gorąca. Są dzieci, które wolą wyższą temperaturę – jeśli po kilku dniach maluszek nadal płacze, spróbuj nalać mu odrobinę cieplejszą wodę. Jeśli jednak na skórze niemowlęcia pojawią się zaczerwienienia i podrażnienia, to może to oznaczać, że woda jest zbyt ciepła. Uwaga! Nie musisz do kąpieli używać wody przegotowanej.

OSWAJANIE Z WODĄ

Niektóre dzieci od razu pokochają wodę, inne będą płakać już na jej widok! Aby oswoić niemowlę, możesz początkowo wkładać je do wody owinięte w pieluszkę lub ręcznik. Świetnym sposobem jest też „kąpiel w ręczniku” – dziecko wystarczy zawinąć w zamoczony wcześniej w ciepłej wodzie i wyżęty duży ręcznik (bez wkładania go do wody). Ręcznik przez chwilę delikatnie „pougniataj” na dziecku – będzie to dla niego jednocześnie przyjemny masaż ciała.

CZAS

Małe dzieci lubią rutynę – kąpiele warto więc powtarzać o tej samej godzinie (wieczorem) i w podobnych warunkach. Najlepiej wtedy, kiedy dziecko jest najedzone (ale nie tuż po posiłku), wyciszone i wypoczęte. Pierwsze kąpiele powinny trwać ok. 5 minut, bo im mniejsze niemowlę, tym szybciej się wychładza. Gdy dziecko ma kilka miesięcy, czas ten można wydłużyć nawet do 10-15 minut.

MIEJSCE

Najlepiej kąpać dziecko w specjalnej wanience. Postaw ją w stabilnym miejscu (jak np. stół, biurko lub przeznaczony do tego stojak), które zapewni bezpieczeństwo, a tobie wygodną pozycję podczas kąpania malucha. Temperatura w pomieszczeniu powinna być przyjemna dla rozebranego dziecka (ok. 23-25 stopni) – możesz wcześniej nagrzać pokój dmuchawą.

KĄPIEL MALUCHA KROK PO KROKU

JAK CZĘSTO KĄPAĆ DZIECKO?

 

Jeszcze do niedawna zalecano niemowlakom codzienne kąpiele – i to z myciem głowy! Dziś uważa się, że jest to niekonieczne, a niektórzy pediatrzy twierdzą nawet, że nadmiar higieny w pierwszych miesiącach życia może być przyczyną podrażnień skóry u dzieci i że wystarczy je kąpać 2 razy w tygodniu.
Z drugiej strony – codzienna wieczorna kąpiel to przyjemny rytuał przygotowujący dziecko do snu, więc sama oceń, czy potrzebujecie jej codziennie, czy rzadziej. Na pewno codziennie nie musisz myć dziecku głowy. Zawsze jednak powinnaś przemyć mu buzię, ręce, fałdki na szyi, pupę i okolice krocza.

Vademecum kąpieli malucha

MYCIE BUZI

To wstęp do kąpieli całego ciała. Buzię przemyj wacikiem zwilżonym ciepłą wodą jeszcze na przewijaku. Od razu możesz też oczyścić oczy, nosek i uszy.

MYCIE GŁÓWKI

Używaj łagodnego szamponu, który nie tylko oczyści skórę głowy, ale też ją nawilży i zmiękczy (dodatkowo zapobiegając w ten sposób ciemieniusze). Staraj się delikatnie polewać główkę malucha tak, aby woda nie lała się po jego twarzy. Bardzo wygodne są szampony w postaci pianki.

WKŁADANIE DO WODY I KĄPIEL

Tutaj liczy się pewny chwyt (i pewnie dlatego w kąpieli niemowląt często sprawdzają się tatusiowie). Malucha zawsze wkładaj do wody powoli, trzymając go niezbyt mocno, ale pewnie. W wanience niemowlę przytrzymuj od tyłu, lewą ręką za lewe ramię, tuż pod pachą. Główka dziecka oprze się o twoje ramię, prawą rękę będziesz mieć wolną – swobodnie sięgniesz nią np. po płyn do mycia. W ten sposób umyjesz też bez problemu dziecku główkę, ramiona, brzuszek, plecy, nogi i pośladki. W pierwszych dniach po porodzie nie wlewaj do wanienki zbyt dużo wody (ok. 10-15 cm) – aby nie zamoczyć pępka, potem możesz więcej (do połowy klatki piersiowej dziecka). Do mycia nie używaj gąbki ani myjki – to siedlisko bakterii. Myj dziecko dłonią, ewentualnie czystym niedużym ręczniczkiem, który potem wrzucisz do pralki.

Uwaga! Odchodzi się od stosowania klasycznych oliwek dla dzieci – zatykają pory, utrudniają skórze oddychanie, często powodują niepożądane reakcje alergiczne.

UWAGA NA MIEJSCA INTYMNE!

Chłopcu w pierwszym roku życia nie odciągaj napletka zarówno podczas, ani po kąpieli. Wyjątkiem są nawracające zakażenia układu moczowego lub trudności w oddawaniu moczu. Dziewczynce nie rozchylamy warg sromowych mniejszych (wewnętrznych), natomiast większe (zewnętrzne) dokładnie wymywamy, aby usunąć zalegającą żółtą (zanieczyszczoną kałem) wydzielinę.

NIEZBĘDNIK KĄPIELOWY:

Do kąpieli przygotuj:
• łagodną emulsję do kąpieli
• piankę do mycia włosów – taka, który nie szczypie w oczy i od razu nawilża i zmiękcza skórę!
• duży, puchaty, miękki, ciepły, dobrze wchłaniający wilgoć ręcznik
• waciki do obmywania okolic oczu, uszu i noska (należy to robić delikatnie w obszarze okolic tych narządów, tak, aby nie wprowadzić ich i nie uszkodzić nic od wewnątrz)
• ewentualnie jeśli niemowlę polubi – plastikową opaska przypominająca duże rondo od kapelusza – aby podczas mycia głowy woda nie spływała dziecku po twarzy

Emotopic balsam i szampon

WYBÓR PREPARATÓW DO KĄPIELI

Klasyczne mydło może wysuszać delikatną i cienką skórę dziecka. Zwykłe mydła mają odczyn zasadowy, a powierzchnia skóry jest kwaśna. W wyniku reakcji chemicznej kwasu i zasady powstaje reakcja zobojętnienia, a w przypadku wrażliwej skóry – podrażnienie. Dlatego wybieraj łagodne emulsje emolientowe o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i zmiękczającym. Dodając 1-2 nakrętki na dwie minuty przed końcem kąpieli otulasz małe ciałko intensywną pielęgnacją regenerującą!

Uwaga: Kąpiel dziecka w emolientach nie wymaga dodawania do wody innych środków myjących!

Preparaty Emotopic zawierają dwa delikatne składniki o wysokim bezpieczeństwie, dzięki którym emulsja myje i oczyszcza. Oprócz tego jako emolienty posiadają bardzo dużo substancji odbudowujących uszkodzony lub słaby płaszcz hydrolipidowy skóry. Jeśli po umyciu ciała emolientem umyjemy jeszcze ciało innym środkiem myjącym to możemy tę warstwę ochronną ponownie uszkodzić.

A PO KĄPIELI…

DODATKOWA PIELĘGNACJA SKÓRY

Jeśli dziecko nie ma suchej skóry, do utrzymania jej miękkości i nawilżenia wystarczą kąpiele w emolientach. Jeśli jednak czujesz, że skóra jest szorstka i przesuszona lub twoje dziecko cierpi na AZS, w ciągu 3-5 minut od wyjęcia go z wanienki i osuszenia nałóż na całe ciało krem lub balsam odbudowujący barierę hydrolipidową, np. Emotopic Balsam nawilżająco-natłuszczający do codziennej pielęgnacji ciała od 1. dnia życia.

Im szybciej to zrobisz, tym lepiej – kuracja emolientami będzie najbardziej efektywna, zmiękczając skórę, zapobiegając utracie wilgoci, łagodząc podrażnienia, zmniejszając swędzenie czy zaczerwienienie.

OSUSZANIE SKÓRY

Podczas wyjmowania niemowlęcia z wanienki ważne jest pewne trzymanie dziecka. Dobrze, żeby tę czynność wykonać sprawnie, ponieważ organizm dziecka szybko się wychładza. Połóż je na suchym ręczniku i owiń, a następnie osusz skórę delikatnymi dotknięciami (nie trzyj skóry, bo możesz ją podrażnić, poza tym w ten sposób ścierasz ze skóry cenne składniki zawarte w emolientach do kąpieli).

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja do kąpieli
Emotopic - szampon nawilżający w piance
Szampon nawilżający w piance
Emotopic - preparat 3w1 intensywnie natłuszczający do ciała
preparat 3w1 intensywnie natłuszczający
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady