CZAS
Małe dzieci lubią rutynę – kąpiele warto więc powtarzać o tej samej godzinie (wieczorem) i w podobnych warunkach. Najlepiej wtedy, kiedy dziecko jest najedzone (ale nie tuż po posiłku), wyciszone i wypoczęte. Pierwsze kąpiele powinny trwać ok. 5 minut, bo im mniejsze niemowlę, tym szybciej się wychładza. Gdy dziecko ma kilka miesięcy, czas ten można wydłużyć nawet do 10-15 minut.
MIEJSCE
Najlepiej kąpać dziecko w specjalnej wanience. Postaw ją w stabilnym miejscu (jak np. stół, biurko lub przeznaczony do tego stojak), które zapewni bezpieczeństwo, a tobie wygodną pozycję podczas kąpania malucha. Temperatura w pomieszczeniu powinna być przyjemna dla rozebranego dziecka (ok. 23-25 stopni) – możesz wcześniej nagrzać pokój dmuchawą.
KĄPIEL MALUCHA KROK PO KROKU
NIEZBĘDNIK KĄPIELOWY:
A PO KĄPIELI…
DODATKOWA PIELĘGNACJA SKÓRY
Jeśli dziecko nie ma suchej skóry, do utrzymania jej miękkości i nawilżenia wystarczą kąpiele w emolientach. Jeśli jednak czujesz, że skóra jest szorstka i przesuszona lub twoje dziecko cierpi na AZS, w ciągu 3-5 minut od wyjęcia go z wanienki i osuszenia nałóż na całe ciało krem lub balsam odbudowujący barierę hydrolipidową, np. Emotopic Balsam nawilżająco-natłuszczający do codziennej pielęgnacji ciała od 1. dnia życia.
Im szybciej to zrobisz, tym lepiej – kuracja emolientami będzie najbardziej efektywna, zmiękczając skórę, zapobiegając utracie wilgoci, łagodząc podrażnienia, zmniejszając swędzenie czy zaczerwienienie.
OSUSZANIE SKÓRY
Podczas wyjmowania niemowlęcia z wanienki ważne jest pewne trzymanie dziecka. Dobrze, żeby tę czynność wykonać sprawnie, ponieważ organizm dziecka szybko się wychładza. Połóż je na suchym ręczniku i owiń, a następnie osusz skórę delikatnymi dotknięciami (nie trzyj skóry, bo możesz ją podrażnić, poza tym w ten sposób ścierasz ze skóry cenne składniki zawarte w emolientach do kąpieli).