Małe dziecko jest niezwykle wrażliwe na wszystko, co dzieje się w otoczeniu. Dopiero uczy się żyć w świecie pełnym dźwięków, zapachów, kolorów i innych bodźców. Dlatego, aby mogło przyswajać to wszystko powoli i stopniowo, trzeba zorganizować dla niego przyjazne, spokojne otoczenie. Przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy jak sprawić, aby domowy klimat był odpowiedni dla malucha.

Przytulny i bezpieczny pokój dziecięcy

Miejscem, w którym Twój maluch będzie spędzał istotną część czasu, jest oczywiście jego pokój. Dlatego każdy element urządzenia powinien być dla niego bezpieczny i przyjazny. Spokojna kolorystyka, stopniowane, ciepłe oświetlenie, ergonomiczne umeblowanie – wszystko to nie tylko wpłynie pozytywnie na komfort malucha, ale też ułatwi rodzicom opiekę.

Ważne, aby łóżeczko spełniało najwyższe standardy bezpieczeństwa i miało solidną konstrukcję. Należy ustawić je z dala od okien, lamp czy przewodów, co zmniejszy ryzyko wypadku. Meble i regały powinny być przymocowane do ścian. Kiedy dziecko podrośnie, dobrze jest zrobić tak również w pozostałych pomieszczeniach.

W pokoju malca warto postawić wygodny przewijak, wyposażony w elementy zabezpieczające, m.in. podwyższone krawędzie. Wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do pielęgnacji i przewijania maluszka powinny znajdować się pod ręką, ale jednocześnie poza zasięgiem dziecka.

Przyjazne środowisko domowe

Dom, w którym mieszka dziecko, powinien być czysty i bezpieczny, co jest istotne zwłaszcza, gdy malec zacznie raczkować, chodzić i poznawać świat. Poza jego zasięgiem powinny znajdować się detergenty piorące, wybielacze, środki czystości, kosmetyki, ostre przedmioty (noże, widelce, nożyczki, ostrza do golarek, narzędzia, neseserek), sprzęty RTV i AGD, zapalniczki, zapałki, plastikowe worki, sznurki, szklane naczynia i ozdoby, przyprawy oraz wszystko, co stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla dziecka. Warto umieścić je albo w wysoko zawieszonych albo zamykanych szafkach1. Ponieważ małe dzieci mają nawyk wkładania wszystkiego do buzi, należy usunąć z ich drogi wszelkie drobne przedmioty ze względu na ryzyko zakrztuszenia. Istotne jest także zabezpieczenie wszystkich ostrych krawędzi czy klamek.

Strategicznymi miejscami są także okna i balkon. Przy oknach nie powinny stać żadne meble, po których mógłby się wspiąć malec, na balkonie natomiast może przebywać tylko pod opieką rodziców. Na szczeble balustrady najlepiej nałożyć przesłonę zabezpieczającą.

Przyjemna i kojąca atmosfera

W każdej chwili dziecko powinno mieć poczucie bezpieczeństwa, spokoju i komfortu, na co składa się wiele różnych czynników. Idealnie, jeśli mieszkanie jest urządzone w jasnych lub zgaszonych odcieniach, gdyż intensywne, jaskrawe kolory mogą wzbudzać nerwowość. Odcienie beżu, zgaszonego różu, turkusu, błękitu, indygo, zieleni, szałwii, lawendy, to kolorystyka, która powinna mieć dobroczynny wpływ na samopoczucie dziecka. Trzeba przy tym dodać, że aranżacja mieszkania nie powinna być zbyt monotonna – łączenie kolorów i wzorów jest jak najbardziej wskazane ze względu na stymulację sensoryczną, o której przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.

Oczywiście bardzo ważne jest utrzymanie w domu czystości, najlepiej z wykorzystaniem łagodnych środków czyszczących. Warto dbać przede wszystkim o regularne czyszczenie kuchni, łazienki, łóżeczka dziecka oraz przewijaka, gdzie mogą namnażać się zarazki. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że choć higiena jest bardzo istotna, przesadna dezynfekcja pomieszczeń, w których przebywa dziecko nie jest konieczna ze względu na kształtowanie się jego naturalnej odporności2. Jeśli masz wątpliwości w tym zakresie, najlepiej konsultować się z lekarzem.

Na przyjazną atmosferę w domu wpływa również jakość powietrza. Dziecko może drażnić na przykład silny zapach, duszne powietrze, chłód albo gorąco, dlatego istotne jest wietrzenie pomieszczeń oraz kontrolowanie temperatury. Sprawdzenie samopoczucia dziecka jest także wskazane przez dotyk i obserwację. Niemowlę nie potrafi jeszcze komunikować swoich potrzeb, dlatego warto reagować, kiedy płacze, jest rozdrażnione, ma zaczerwienioną buzię, ciepłą i spoconą skórę, niespokojny oddech – wszystko to może oznaczać, że czuje się niekomfortowo.

Zdrowe otoczenie dziecka a wspieranie stymulacji sensorycznej

Pierwsze lata życia to czas, kiedy maluch intensywnie poznaje świat i się rozwija, dlatego musi mieć dostęp do różnorodnych bodźców sensorycznych oraz pobudzających jego naturalną ciekawości. Użycie w jego pokoju kontrastujących kolorów i wzorów, włączenie zabawek (również tych wydających dźwięki) i odpowiednich do wieku książeczek, śpiewanie kołysanek, opowiadanie bajek lub włączanie muzyki i audiobooków – wszystko to ma ogromny wpływ na rozwój małego człowieka. Duże znaczenie dla stymulacji sensorycznej ma zapewnienie dziecku kontaktu z różnymi teksturami, jak pluszowe zabawki, miękkie koce lub fakturowane tkaniny pomogą stymulować zmysł dotyku3. Istnieje również mnóstwo akcesoriów specjalnie dla najmłodszych, które aktywnie wspierają ich rozwój, w które warto zaopatrzyć dziecięcą przestrzeń.

Goście w domu - czy to dobry pomysł?

Uroczy maluch cieszy nie tylko oczy rodziców. Regularnie chcą odwiedzać go ciocie, wujkowie, kuzyni, sąsiedzi, znajomi. Świeżo upieczeni rodzice mogą jednak czuć się niepewnie – czy pozwolić każdemu na kontakt z dzieckiem, czy takie wizyty nie zwiększają ryzyka infekcji?

Dziecka z pewnością nie należy izolować i nie musi przebywać wyłącznie ze swoimi rodzicami, gdyż jego rozwój emocjonalny i społeczny zaczyna kształtować się bardzo wcześnie. Trzeba jednak pamiętać o zasadach higieny. Każdy gość powinien po przyjściu umyć ręce, a także unikać całowania maleństwa w rączki oraz buzię, gdyż w ten sposób najłatwiej przenoszą się potencjalnie niebezpieczne drobnoustroje. Niezwykle ważne jest natomiast odmówienie wizyty osobom z objawami infekcji, takimi jak gorączka, kaszel, kichanie, ból gardła, biegunka, wymioty4.

Podczas wizyt warto także zadbać o porządek – okrycia wierzchnie, czapki, rękawiczki, szaliki, nie powinny znaleźć się w zasięgu dziecka. Goście powinni również zostawić obuwie przy wejściu, aby nie roznosić po mieszkaniu piachu, błota i zarazków.

Zachowanie tych podstawowych zasad powinno pomóc w uniknięciu ewentualnych zagrożeń.

Przygotowanie domu w sposób przyjazny dziecku to bardzo długi, szeroki i jednocześnie ważny temat. Otoczenie ma bowiem znaczący wpływ na komfort malca. Ważne, aby go obserwować i sprawdzać, jak reaguje na wszelkie zmiany i nowe bodźce, a kiedy będzie już na tyle duży, aby komunikować swoje zdanie, szanować je i brać pod uwagę.

Bibliografia:

  1. Bezpieczny dom https://rodzice.fdds.pl/wiedza/bezpieczny-dom/ Data dostępu: 19.11.2024.
  2. Does Being Too Clean Cause Allergies? https://www.allergystandards.com/news_events/hygiene-hypothesis/ Data dostępu: 20.11.2024.
  3. Thomas L. Importance of Sensory Stimulation for Babies https://www.news-medical.net/health/Importance-of-Sensory-Stimulation-for-Babies.aspx Data dostępu: 19.11. 2024.
  4. How can I help my baby to avoid infections? https://www.bliss.org.uk/parents/about-your-baby/common-infectious-illnesses/how-can-i-help-my-baby-avoid-infections Data dostępu: 20.11.2024.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady