Alergie kontaktowe po pierwszych spacerach dziecka

Nawet jeżeli pierwszy spacer z noworodkiem przebiegł bez problemów, niewykluczone, że podczas kolejnych przechadzek mogą pojawić się niepokojące objawy. Świąd, zaczerwienienie, wysypka, sucha skóra – to typowe objawy alergii, której winny może być kontakt z uczulającymi elementami ubranek lub akcesoriów. Jak temu zaradzić?

Kontaktowa alergia u dzieci – kilka podstawowych informacji

Reakcje alergiczne mogą mieć przeróżne przyczyny i postacie. Jeśli spacery z noworodkiem lub niemowlakiem kończą się objawami uczulenia, winę mogą ponosić albo unoszące się w powietrzu pyłki (mówimy wówczas o alergii wziernej), albo styczność skóry z uczulającymi ubrankami – mamy wtedy do czynienia z wypryskiem kontaktowym, inaczej zwanym egzemą lub alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry. W przeciwieństwie do alergii na pyłki wyprysk kontaktowy pojawia się z opóźnieniem, a objawy skórne występują przeważnie po upływie doby lub dwóch. Czasami już pierwszy kontakt z alergenem powoduje zmiany skórne, jednak jeśli jest słaby, oznaki uczulenia występują po wielokrotnej styczności.

Co może wywołać kontaktowe alergiczne zapalenie skóry?

Alergię kontaktową u niemowlaka mogą wywołać różne czynniki i z początku ich określenie bywa trudne. Jednym z najczęściej wskazywanych alergenów jest nikiel, który może być obecny w zapinkach, zatrzaskach, guzikach, klamerkach, haftkach. U większych dzieci, szczególnie dziewczynek, które noszą swoją pierwszą biżuterię, przyczynę może stanowić nikiel obecny w tanich kolczykach, bransoletkach, naszyjnikach, pierścionkach. Alergie kontaktowe spowodowane niklem dosyć łatwo rozpoznać, bo pojawiają się dokładnie w miejscu, w którym skóra miała styczność z metalem. Drugim bardzo często wymienianym alergenem jest wełna, która zresztą łatwo podrażnia skórę, dlatego lepiej nie kupować maluszkom wełnianych ubranek.

Co na uczulenie dla dziecka?

Podstawą jest identyfikacja czynnika, który powoduje zmiany skórne. Jeżeli na przykład dziecko ma grudki i zaczerwienioną skórę na pleckach, winne mogą być zapinki. Konieczna jest konsultacja z dermatologiem, aby potwierdził przypuszczenia – czasami przydatne są naskórkowe testy płatkowe. Oprócz odcięcia dziecka od kontaktu z alergenem konieczne mogą być również leki o działaniu miejscowym, które aplikuje się na skórę dziecka, aby zmniejszyć reakcję alergiczną i stan zapalny.

Kiedy skóra swędzi i piecze, ulgę maluchowi może przynieść kojąca kąpiel emoliencyjna. Do jej wykonania przyda się Preparat 3w1 intensywnie natłuszczający do ciała Emotopic, rekomendowany przy różnych postaciach egzemy, również kontaktowej. To wyrób medyczny, powstały pod okiem dermatologów, który natłuszcza skórę, wzmacnia jej naturalne funkcje barierowe oraz koi uciążliwe dolegliwości. Kiedy dziecko ukończy 6 miesięcy, ale ze względu na alergię wciąż będzie miało problemy skórne, preparat 3w1 może być stosowany także jako środek do mycia pod prysznicem lub natłuszczania ciała po kąpieli.

Jak ubrać noworodka na spacer, żeby zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznej? Oprócz unikania wełny dobrze jest wybierać ubranka bez licznych guziczków i zapinek, które dodatkowo mogą uwierać maleństwo. Po każdym spacerze warto obejrzeć skórę dziecka i sprawdzić, czy przypadkiem nie pojawiły się na niej niepokojące zmiany.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady