AdobeStock_263932018

Egzema na dłoniach, nogach czy innych częściach ciała to zespół uciążliwych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najbardziej dokuczliwym z nich jest swędzenie skóry, które może męczyć w ciągu dnia i nocy. Czy istnieją skuteczne sposoby, aby je złagodzić? Poznaj kilka naszych wskazówek.

Egzema - co to oznacza?

Egzema jest grupą chorób skórnych, które powodują wystąpienie powierzchownego stanu zapalnego. Jego przyczyną mogą być czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, zwykle jednak egzema związana jest z alergią. W przebiegu choroby najpierw pojawia się rumień oraz pęcherzyki na skórze. Z czasem pęcherzyki pękają i tworzą się strupy.(1) W zaawansowanych postaciach zmiany te mogą być bardzo rozległe i utrzymywać się przez dłuższy czas. Zwłaszcza wtedy, gdy dojdzie do infekcji. Dlatego należy zrobić wszystko, żeby uchronić się przed nawrotami choroby oraz złagodzić jej przebieg.

Uporczywy świąd skóry w przebiegu egzemy - dlaczego warto znaleźć sposoby na jego złagodzenie?

Co to jest świąd skóry? Trudno jest go opisać, to bardzo nieprzyjemne uczucie, będące skutkiem drażnienia zakończeń nerwowych w skórze. Chyba każdy z nas kiedyś go doświadczył i nie ma ochoty na powtórkę. Swędzenie nie pozwala skupić myśli, powoduje irytację i stres. Dla osób, które muszą pracować albo się uczyć jest prawdziwą udręką. Gdy jednak pojawia się w porze wieczornej lub nocnej, utrudnia zasypianie, ponieważ skóra uporczywie swędzi i piecze. O ile jednak dorośli jakoś radzą sobie z problemem, swędzenie skóry jest bardzo trudne do zniesienia dla najmłodszych. Egzema, na przykład związana z atopowym zapaleniem skóry, często pojawia się już w wieku niemowlęcym. Dziecko może wówczas intensywnie płakać oraz mieć problemy z zasypianiem, co jest związane właśnie ze świądem. Nieprzespana noc nie wróży natomiast radosnego i beztroskiego dnia. Zamiast tego gwarantowane są zmęczenie, rozdrażnienie i senność, bez względu na wiek, w którym jest osoba chora.

Jeszcze jednym powodem, który powinien skłonić chorą osobę do łagodzenia świądu, jest ryzyko uszkodzeń skóry, spowodowane drapaniem. Ciągłe pocieranie skóry sprawia, że jest mocno zaogniona, łuszczy się i pęka, co również zwiększa ryzyko wnikania czynników drażniących oraz rozwoju infekcji. To zaś jeszcze bardziej komplikuje przebieg chorob

Problem pojawia się w przypadku wrodzonej tendencji do przesuszania się skóry i podrażnień. Szczególnie ciężkie są przypadki atopowego zapalenia skóry. Osoby nim obarczone mają wadliwie zbudowany naskórek. Połączenia między budującymi go komórkami są rozluźnione, przez co łatwiej przenikają przez niego szkodliwe drobnoustroje, alergeny i substancje drażniące. Skóra atopowa charakteryzuje się też nadmiernym wysuszeniem, gdyż bardzo łatwo traci cenną wilgoć. Istnieją jednak sposoby, aby to naprawić.

Co pomaga na swędzenie skóry przy egzemie?

Przede wszystkim zaobserwowanie u siebie lub dziecka objawów egzemy powinno skłonić Cię do pójścia do lekarza dermatologa. Specjalista musi dokonać dokładnych oględzin skóry oraz z pewnością skieruje się na badania pod kątem alergii. W ten sposób będzie można wykluczyć czynniki, które powodują objawy. Profilaktyka jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z chorobą. Nie zawsze wprawdzie daje pewność, że nieprzyjemne symptomy się nie pojawią, ale jest duża szansa, że będą łagodniejsze, a częstotliwość ich występowania będzie mniejsza.

Egzema – jak leczyć tę przypadłość oraz związany z nią świąd? Sposób postępowania zależy od nasilenia objawów. Czasami wystarczy leczenie miejscowe, wówczas lekarz przepisuje glikokortykosteroidy, stosowane miejscowo leki immunostymulujące, leki przeciwhistaminowe lub przeciwinfekcyjne, jeśli to konieczne. Gdy jednak terapia nie przynosi spodziewanych rezultatów, wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia systemowego. Filarem terapii jest jednak codzienne, konsekwentne wzmacnianie naturalnych funkcji barierowych skóry za pomocą preparatów zwanych emolientami. Mają one silne działanie nawilżające i natłuszczające, dzięki czemu skóra jest w lepszej kondycji oraz zmniejsza się jej podatność na nawroty choroby. Niewątpliwą zaletą ich stosowania jest też przyjemny efekt kojący. Niektóre produkty mają skład skomponowany specjalnie pod kątem łagodzenia świądu, dlatego nadają się idealnie jako „pierwsza pomoc” w sytuacjach, gdy objawy są mocno dotkliwe i nie pozwalają się skupić czy spokojnie zasnąć.

Co na świąd? Poczuj natychmiastową ulgę!

Systematyczne leczenie, stosowanie się do zaleceń lekarza oraz sięganie po emolienty są z pewnością bardzo ważne w zapobieganiu i łagodzeniu swędzenia skóry. Jednak każdy, kogo atakuje problem świądu, pragnie zwalczyć go natychmiast i spokojnie wrócić do rutynowych czynności. W takich sytuacjach ratunkiem jest Przeciwświądowy preparat kojący do ciała Emotopic, który można stosować nawet u dzieci od 6. miesiąca życia. Preparat daje przyjemny efekt chłodzenia, przez co łagodzi świąd i uporczywie pieczenie skóry natychmiast po zastosowaniu, co znacznie poprawia komfort osób obarczonych chorobą. Poprzez zapobieganie drapaniu preparat zmniejsza ryzyko mechanicznych uszkodzeń naskórka, co ogranicza wnikanie zewnątrzpochodnych czynników drażniących. Preparat w wygodnej formie mgiełki można stosować w przebiegu różnych chorób, związanych ze świądem: atopowego zapalenia skóry oraz innych postaci egzemy, a także łuszczycy. Po jego zastosowaniu skóra jest ukojona, a zaczerwienienie, łuszczenie i suchość zmniejszają się. Poprawia się również nawilżenie skóry. Dodatkowo mgiełka tworzy na powierzchni ciała ochronną warstwę, przez co jest bardziej odporna na drażniące czynniki.

Egzema na nogach, dłoniach - co pomaga na swędzenie skóry oprócz leków i emolientów?

Jeżeli masz egzemę, pamiętaj, aby nie stosować „domowych” sposobów na objawy bez konsultacji z lekarzem, gdyż możesz sobie w ten sposób zaszkodzić. Chociaż może to wydawać się trudne, postaraj się nie drapać ani nie pocierać skóry, gdyż to jedynie nasila świąd i skutkuje efektem błędnego koła. Na pewno warto krótko przycinać paznokcie i spać w cienkich bawełnianych rękawiczkach, aby nie drapać się przez sen. Jednym z czynników drażniących skórę jest również pot, dlatego jeżeli borykasz się ze swędzeniem, dobrze jest unikać przegrzewania się: ciężki strój lub przebywanie w gorących pomieszczeniach raczej nie pomogą, o wiele bardziej przyjazne dla skóry są przewiewne stroje z oddychających tkanin oraz przebywanie w dobrze wentylowanych pokojach. Ponadto istotny jest spokój, bo często objawy wywoływane są przed stres oraz same są przyczyną stresu. Dlatego ważne, aby pomimo uciążliwości objawów związanych z egzemą nie dać nerwom przejmować kontroli. Warto zadbać o higienę snu i przestrzegać stałych pór wstawania i chodzenia spać, wieczorem włączyć sobie muzykę relaksacyjną i wykonać kilka prostych ćwiczeń oddechowych. Przede wszystkim zaś pamiętać o profilaktyce, która jest kluczowa w łagodzeniu przebiegu choroby.

  1. 1. Lewandowska I. Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry. Pielęgniarstwo Polskie 2013, 2 (48), 132–136.
  2. 2. Millan M., Mijas J. Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka. Nowa Pediatr 2017; 21(4): 114-122.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady