Jak dbać o skórę mamy i dziecka w czasie karmienia piersią?

Sucha skóra u niemowlaka to dosyć częsty problem, z którym można sobie poradzić poprzez jej systematyczne nawilżanie i natłuszczanie oraz zapewnienie odpowiedniego odżywienia. Świeżo upieczona mama musi jednak pamiętać, aby zadbać także o swoją skórę, bo często karmienie piersią, niedobór snu i natłok obowiązków sprawiają, że łatwo jest zapomnieć o własnych potrzebach. Aby ułatwić sobie zadanie, można korzystać z tych samych preparatów co maluszek. Jakie produkty są odpowiednie zarówno dla skóry dziecka, jak i osoby dorosłej?

Jak dbać o skórę niemowlaka?

Niemowlęta mają bardzo cienką i delikatną skórę. Warstwa rogowa, która u dorosłych chroni przed podrażnieniami jest u nich jeszcze słabo rozwinięta. Dlatego trzeba ją wspierać, stosując specjalistyczne preparaty przeznaczone dla niemowląt. Bardzo ważnym elementem troski o skórę jest także kąpiel, która wbrew pozorom nie musi odbywać się codziennie, a jedynie według potrzeb. W dni wolne od pełnej kąpieli ciało malca można umyć „na sucho” (czyli bez zamaczania w wanience) – wystarczy do tego delikatna myjka, ciepła woda i ewentualnie preparat do mycia dla niemowląt. Należy pamiętać, że u małych dzieci zabrudzenia łatwo zbierają się w fałdkach skórnych i zakamarkach ciała, np. za uszkami, które zawsze trzeba dokładnie wycierać. Woda używana do mycia dziecka nie powinna być ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca (idealnie, jeśli ma 37 stopni Celsjusza). Mamom zaleca się wcześniejsze sprawdzenie temperatury łokciem lub termometrem kąpielowym. Na co dzień przydają się też chusteczki nawilżone dla niemowląt, którymi można wycierać zabrudzoną skórę maleństwa np. podczas zmiany pieluszki czy ubrudzenie rączek.

Dużo większe potrzeby ma wrażliwa skóra, jeszcze większe skóra atopowa, do mycia której należy stosować specjalistyczne preparaty (emolienty) oraz nawet kilka razy dziennie aplikować odpowiednie kremy czy balsamy, które przywrócą jej naturalne funkcje barierowe. Jeśli zabiegi te są zaniedbywane, atopowa skóra niemowlaka nie tylko szybko ulega przesuszeniu, ale też tworzą się na niej grudki, zaczerwienienia, a nawet nadżerki. Krem lub balsam nawilżający do ciała powinien także niwelować świąd, który jest objawem towarzyszącym w przypadku AZS.

Jak dbać o ciało, będąc karmiącą mamą?

Po urodzeniu dziecka dla zachowania prawidłowej kondycji skóry duże znaczenie ma dieta matki karmiącej, oparta na zdrowych i naturalnych produktach. Świeżo upieczona mama powinna również zwrócić uwagę na odpowiednie dbanie o skórę od zewnątrz. Jeśli zmęczona i zapracowana mama ma niewystarczająco czasu, aby się o siebie zatroszczyć, wkrótce mogą dać się jej we znaki suchość i szorstkość skóry, nieprzyjemne uczucie napięcia, a czasami nawet łuszczenie. W tej sytuacji pojawia się pytanie: jak dbać o skórę ciała, żeby zabiegi nie zajmowały zbyt wiele czasu, a jednocześnie były skuteczne? Otóż balsam do ciała dla dzieci może być również dobrym wyborem dla mamy.

Balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała Emotopic to preparat przeznaczony nie tylko dla osób z atopowym zapaleniem skóry, ale także dla każdego, którego skóra jest wrażliwa, przesuszona, szorstka i podrażniona. Ten wyjątkowy balsam natłuszczający warto też stosować profilaktycznie, gdyż pomaga chronić przed negatywnymi skutkami mrozu, wiatru, klimatyzacji, substancji drażniących, a nawet odzieży. Jego formuła kryje w sobie naturalne oleje: canola, konopny oraz ryżowy. Jest odpowiedni dla skóry niemowlęcia, nawet ze skłonnością do alergii, docenią go także dorośli, borykający się z suchością skóry i nadwrażliwością na czynniki zewnętrzne. Dzięki temu preparatowi sucha skóra ciała wreszcie otrzymuje odpowiednią dawkę nawilżenia i ukojenia, co pozytywnie wpływa na poczucie komfortu, bez względu na wiek.)

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady