AdobeStock_421538805_compressed

Atopowe zapalenie skóry u dziecka – z pewnością żaden rodzic nie chce usłyszeć tej diagnozy, bo to przewlekła choroba, na którą nie ma jeszcze lekarstwa. Nie trać jednak optymizmu, bo współczesna medycyna zna wiele rozwiązań, które ułatwiają maluchom i ich rodzicom życie z AZS, a także sprawiają, że nawroty nie są tak częste i uciążliwe. Pocieszający jest też fakt, że u wielu pacjentów atopowe zapalenie skóry przechodzi z czasem. Przeczytaj, co mówią na ten temat statystyki.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - kiedy się zaczyna?

AZS jest przewlekłą chorobą skóry o charakterze zapalnym, która występuje w trzech zasadniczych fazach, ze względu na wiek pacjenta:

  • niemowlęcej,
  • dziecięcej,
  • dotyczącej wieku dojrzewania i dorosłości.(1)

U większości chorych symptomy tej dermatozy zapalnej zaczynają doskwierać już w bardzo wczesnym dzieciństwie. 60% przypadków ujawnia się w pierwszym roku życia, natomiast u około 70-85% chorych początek choroby ma miejsce przed ukończeniem 5 lat.(2) Mimo iż AZS ma opinię choroby wieku dziecięcego, nie oznacza to, że nie może rozwinąć się w dorosłości. Pik zachorowań u tych osób, u których AZS rozwinęło się po raz pierwszy po ukończeniu 18 lat, przypada natomiast na 5. dekadę życia.(3)

Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u niemowląt, dzieci i dorosłych?

Bez względu na wiek chorego atopowe zapalenie skóry daje szereg charakterystycznych objawów, wśród których na pierwszy plan wysuwają się nadmierna suchość oraz świąd skóry. Obszar objęty stanem zapalnym jest zaczerwieniony, na jego powierzchni tworzą się krostki i grudki, czasami skóra nawet pęka, a jeśli choremu trudno jest powstrzymać się przed drapaniem, powstają ranki i strupki.(4) Niemniej, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z AZS u dzieci czy dorosłych, przebieg choroby wygląda trochę inaczej, co dotyczy zwłaszcza lokalizacji zmian.

  • AZS u niemowląt

W tej fazie pierwsze objawy występują przeważnie około 3-4. miesiąca życia. Rozwija się wówczas ostry stan zapalny skóry, a na rumieniowym podłożu pojawiają się zmiany grudkowo-pęcherzykowe. Wraz z postępem choroby skórę zaczynają pokrywać strupki i nadżerki. Charakterystyczne jest, że zmiany zlokalizowane są na policzkach i owłosionej skórze główki.
W zaawansowanych przypadkach zajmują również inne części ciała. W tej grupie wiekowej pojawienie się objawów AZS zwykle jest związane z alergią pokarmową.(1,5)

  • Zmiany skórne u dzieciod 2. do 12. roku życia

U pacjentów w tym wieku zmiany chorobowe przeważnie mają postać łuszczących się grudek lub „blaszek”. Typowa lokalizacja to wewnętrzne strony nadgarstków, łokci oraz kolan, czasami także skóra karku, grzbiety dłoni oraz stóp. W tej fazie może pojawić się też zjawisko lichenifikacji skóry (zliszajowacenia) – proces ten polega na pogrubieniu skóry, która wygląda jak oglądana przez szkło powiększająca, a czasem porównuje się ją do kory drzewa.(1,5)

  • AZS u młodzieży i dorosłych

W tej fazie zmiany mają podobny charakter, jak w poprzedniej. Skóra jest zaczerwieniona, pogrubiona, ma tendencję do liszajowacenia, powstają na niej nadżerki i strupy. Ogniska chorobowe zlokalizowane są natomiast symetrycznie na twarzy, szyi, barkach, biodrach, górnym obszarze klatki piersiowej oraz na dłoniach.(1)

Jak długo utrzymuje się AZS?

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia, dziecka lub osoby dorosłej, jest chorobą przewlekłą. Występują w niej okresy zaostrzeń (nawrotów) i remisji, kiedy objawy znikają, jednak pojawiają się znów, kiedy zaistnieje czynnik je wyzwalający. Niestety, AZS jest schorzeniem nieprzewidywalnym i trudno określić, przez ile lat będzie się utrzymywało. U tych pacjentów, u których choroba będzie oporna, mogą rozwinąć się również inne choroby atopowe: astma lub alergiczny nieżyt nosa. Czasami nawroty choroby maja miejsce nawet w dorosłości, czasami mijają po kilku latach. Statystyki mówią, że około 40-55% dzieci wyrasta z AZS.(6) Ponadto warto pamiętać, ze dzięki odpowiedniej trosce o skórę przebieg choroby jest dużo łagodniejszy, a nawroty rzadsze.

Ratunek dla skóry - rola emolientów w terapii AZS

Uporczywy świąd, rozdrażnienie, zapalne zmiany i ranki, które grożą rozwojem infekcji – AZS i inne choroby skórne u dzieci bez wątpienia utrudniają codzienne funkcjonowanie i cieszenie się beztroskim czasem dzieciństwa. Jak pomoc maluchowi? Jak ukoić i wzmocnić jego skórę, aby była bardziej odporna na drażniące działanie czynników środowiskowych? Odpowiedzią są emolienty – często występujące jako specjalistyczne wyroby medyczne o działaniu nawilżającym i uzupełniającym cenne lipidy w skórze, dzięki czemu odzyskuje ona uszkodzone właściwości barierowe.

Produktem, który ułatwi życie każdej osobie z AZS, bez względu na wiek, jest Preparat 3w1 intensywnie natłuszczający Emotopic. Można stosować go na 3 sposoby: do kąpieli emoliencyjnej (od 1. dnia życia), do mycia ciała pod prysznicem (od 6. miesiąca życia) lub do natłuszczania ciała (również od 6. miesiąca życia). Produkt ma bogatą formułę, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi i nasileniem objawów oraz wystąpieniem podrażnień i zaczerwienienień skóry. Skoncentrowana zawartość lipidów oraz naturalnych emolientów wzmacnia naturalne funkcje barierowe skóry, kojąc i łagodząc uporczywe dolegliwości. Pomaga łagodzić również inne choroby skóry u dzieci i dorosłych, jak łuszczyca czy różne postaci kontaktowych zapaleń skóry.

Doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji, zwłaszcza na obszarze twarzy i powiek, będzie Specjalny krem natłuszczający Emotopic, który skutecznie redukuje suchość skóry, świąd oraz inne skórne reakcji alergiczne, szczególnie w trakcie oraz po leczeniu farmakologicznym, między cyklami zewnętrznej terapii sterydowej. Zawiera naturalne oleje oraz hialuronian sodu, który zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia skóry oraz stwarza optymalne warunki do procesów regeneracji.

Pamiętaj, że chociaż emolienty są podstawą terapii AZS, zaostrzenia choroby często wymagają sięgania po leki, które muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Kompleksowa troska o skórę przywróci jej komfort i zdecydowanie ułatwi życie z chorobą, co jest ważne zawsze, bez względu na wiek pacjenta.

  1. Kamińska B., Plata-Nazar K. Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Program ALERNI. Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 5, 367–371.
  2. Woldan-Tambor A., Zawilska J.B. Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku. Farm Pol, 2009, 65(11): 804-811.
  3. Can you get eczema as an adult?
    https://www.aad.org/public/diseases/eczema/adult/can-get Data dostępu: 12.03.2022.
  4. Atopic dermatitis (eczema).
    https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273 Data dostępu: 12.03.2022.
  5. Świerczyńska-Krępa M. Atopowe zapalenie skóry. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 12.03.2022.
  6. Jenerowicz D., Polańska A. Atopowe zapalenie skóry – czy z tego się wyrasta?https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/68143,atopowe-zapalenie-skory-czy-z-tego-sie-wyrasta Data dostępu: 12.03.2022.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady