uporczywe swędzenie skory głowy możliwe przyczyny

Swędzenie skóry głowy to dosyć częsta przypadłość, która może mieć całe mnóstwo przyczyn. Zwykle nie świadczy o niczym groźnym, jednak czasami jest objawem choroby dermatologicznej i wymaga złożonej terapii. Przeczytaj więcej o tym, z czego może wynikać swędzenie głowy i jak sobie z nim radzić.

Swędząca skóra głowy – przyczyny

Powtarzające się i uporczywe swędzenie głowy to objaw bardzo nieprzyjemny, dlatego warto znaleźć jego przyczynę. Częstymi powodami przypadłości są łupież i łojotokowe zapalenie skóry, któremu sprzyjają huśtawki hormonalne, stres, przerost drożdżaków, a nawet zmiany sezonów. Tendencję do łupieżu nasila natomiast sucha skóra głowy, przetłuszczanie się włosów i cała lista innych czynników. Bardzo silny świąd skóry i drapanie się, czasami nawet do krwi, może też świadczyć o wszawicy, która wciąż jest poważnym problemem, nie tylko wśród dzieci. Są też przypadki, gdy skóra głowy swędzi na przykład po farbowaniu włosów i wówczas może świadczyć o alergii na dany preparat. Czasami zaś za dolegliwość odpowiadają zawarte w szamponie siarczany, powodujące też zaczerwienienie, łuszczenie się i miejscowy stan zapalny. Są nawet przypadki, że świąd skóry głowy może mieć podłoże nerwowe, a poprawę przynosi redukcja stresu.

Możliwą chorobową przyczyną tego objawu jest także łuszczyca. To przewlekła choroba układowa, należąca do zaburzeń autoimmunologicznych, na którą niestety nie ma lekarstwa. Zmiany skórne, świadczące o łuszczycy, mają postać grudek o wyraźnie zaznaczonych brzegach, pokrytych srebrzystą łuską. Zmiany te czasami zlewają się ze sobą w duże plamy.

Swędząca i wrażliwa skóra głowy częściej jest jednak związana z atopowym zapaleniem skóry. Objawy na główce (głównie w postaci zaczerwienienia, strupków i łusek) tworzą się zwłaszcza u małych dzieci i dotyczą też czoła oraz policzków.

Potencjalnych powodów swędzenia skóry głowy jest jednak znacznie więcej, dlatego potrzebna jest specjalistyczna diagnoza.

Co na swędzącą skórę głowy powinno pomóc najlepiej?

Uporczywe swędzenie, a tym bardziej zmiany skórne na głowie, powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, który musi znaleźć ich przyczyny i zaproponować sposób terapii. Jeśli w grę wchodzi choroba, taka jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, niestety trzeba liczyć się z nawrotami, gdyż nie istnieją leki przyczynowe na te schorzenia. Można natomiast łagodzić objawy i zapobiegać powikłaniom, na przykład infekcjom skórnym.

Oprócz leków duże znaczenie mają preparaty, zwane emolientami, które pomagają w redukcji uciążliwych objawów. W przypadku swędzenia głowy dobrze jest zainwestować w specjalistyczny szampon do skóry wrażliwej. Łagodnym preparatem, który można stosować w przypadku suchej i skłonnej do podrażnień skóry głowy, jest Hydro-micelarny szampon kojący Emotopic, oparty na minimalistycznej, za to starannie skomponowanej formule. Jego stosowanie wzmacnia funkcje barierowe skóry i czyni ją bardziej odporną na drażniące czynniki zewnętrzne. To także odpowiedni szampon nawilżający skórę głowy dla dzieci, gdyż nie szczypie w oczy, nie obciąża delikatnych włosków, a także ułatwia ich rozczesywanie, dzięki czemu codzienne zabiegi pielęgnacyjne są przyjemniejsze. Warto go wypróbować również wtedy, gdy swędzenie i suchość pojawiają się po użyciu szamponów zawierających SLS i SLES, ponieważ to siarczany mogą być powodem dyskomfortu.

Szampon na swędzącą skórę głowy powinien złagodzić dyskomfort, jednak jeżeli mimo jego używania pojawi się delikatny świąd, lepiej powstrzymać się przed drapaniem, które tylko go nasila.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady