Jak wzmocnić barierę ochronna skóry

Skóra jest największym narządem w organizmie człowieka, który spełnia szereg ważnych funkcji. Zwykle poświęcamy jej wiele uwagi ze względów estetycznych i higienicznych. Jednak, aby mogła spełniać swe zadania jak najlepiej, trzeba też pomyśleć o jej zdrowej kondycji i ochronie przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Tę ostatnią rolę odgrywa naturalna warstwa hydrolipidowa, która jednak z różnych powodów może ulec uszkodzeniu. Jak wzmocnić ją dzięki dobrym nawykom i specjalistycznym preparatom?

Czym jest płaszcz hydrolipidowy?

Skóra człowieka składa się z kilku warstw, a ostatnią, najbardziej zewnętrzną, jest warstwa rogowa, zawierająca martwe komórki naskórka. Na niej znajduje się jeszcze jedna, cienka warstwa, zwana płaszczem hydrolipidowym, który składa się z wody i lipidów (sebum). W jakim celu skóra go wytwarza? Otóż płaszcz ten chroni ją po pierwsze przed wysuszeniem, po drugie przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, na które skóra jest często narażona. Należą do nich na przykład wiatr, słońce, mróz. Płaszcz hydrolipidowy ma również kwasowy odczyn, przez co zapobiega namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów.

Dlaczego u niektórych osób naturalna bariera ochronna skóry nie spełnia swoich funkcji?

Fizjologiczna ochrona skóry może być osłabiona przez jej zbyt agresywne traktowanie. Produkty do mycia ciała o zasadowym odczynie (mydło), które dodatkowo zawierają szkodliwe substancje (w tym SLS, SLES), ciągłe używanie gruboziarnistych peelingów, ostrych gąbek i ręczników to nawyki, za którymi płaszcz hydrolipidowy nie przepada. Dlatego często po kąpieli, szczególnie długiej, gorącej, z dodatkiem pieniących się płynów, pojawia się nieprzyjemne uczucie suchości i napięcia skóry. Jeśli jednak naturalne mechanizmy działają prawidłowo, wkrótce płaszcz zostaje odtworzony.

Problem pojawia się w przypadku wrodzonej tendencji do przesuszania się skóry i podrażnień. Szczególnie ciężkie są przypadki atopowego zapalenia skóry. Osoby nim obarczone mają wadliwie zbudowany naskórek. Połączenia między budującymi go komórkami są rozluźnione, przez co łatwiej przenikają przez niego szkodliwe drobnoustroje, alergeny i substancje drażniące. Skóra atopowa charakteryzuje się też nadmiernym wysuszeniem, gdyż bardzo łatwo traci cenną wilgoć. Istnieją jednak sposoby, aby to naprawić.

Nieustannie podrażniona skóra – jak ją wesprzeć?

Nawracające i przewlekłe problemy ze skórą zawsze wymagają konsultacji z dermatologiem. Bardzo wrażliwa skóra, suchość oraz swędzenie mogą świadczyć o atopii, dlatego należy jak najszybciej skonsultować te objawy z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, u których choroba diagnozowana jest najczęściej. Lekarz może zarekomendować maść na atopowe zapalenie skóry i ewentualnie inne leki, jeżeli jest taka potrzeba (na przykład na nasilony świąd przepisuje się leki przeciwhistaminowe). Na co dzień zalecane jest odstawienie mydła oraz wszelkich produktów zawierających składniki drażniące, a ponadto unikanie długich i gorących kąpieli. Aby wesprzeć barierę ochronną skóry, zaleca się także codzienne stosowanie emolientów. Mają one różną postać, a warte uwagi są zwłaszcza wielofunkcyjne preparaty 3w1.

Do kąpieli, pod prysznic, do aplikacji na ciało – jak działa preparat do skóry 3w1?

Skóra nadwrażliwa, a tym bardziej atopowa, wymaga stosowania specjalistycznych produktów zarówno do kąpieli, jak i natłuszczania ciała nawet kilka razy w ciągu dnia. Dlatego wygodnym rozwiązaniem jest preparat 3w1 intensywnie natłuszczający do ciała Emotopic, przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Można go dodać do kąpieli, wówczas po połączeniu z wodą tworzy delikatną emulsję, a zabieg ten doskonale nawilża oraz koi suchą i podrażnioną skórę. Podczas mycia ciała pod prysznicem można zastąpić nim żel, gdyż posiada właściwości myjące. Wreszcie nadaje się do natłuszczania ciała, intensywnie je nawilżając i odżywiając. Jako wyrób medyczny wzmacnia barierę ochronną skóry oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie naskórka. Pamiętaj, że po emolienty należy sięgać nie tylko w okresach zaostrzeń AZS, ale także w celach profilaktycznych oraz wtedy, gdy objawy nie występują, aby zapobiec nawrotom i zmniejszyć ich nasilenie.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady