Jak zapobiegać łuszczeniu się skóry głowy

Bardzo sucha skóra głowy to problem często powiązany z łuszczeniem się naskórka i swędzeniem, które może być naprawdę uciążliwe. Dlatego warto znać łatwe, ale zarazem skuteczne sposoby na nawilżenie skóry. Oto kilka słów na temat przyczyn suchości i łuszczenia skóry oraz wskazówki, jak sobie z nimi radzić.

Łuszcząca się skóra głowy – przesuszenie czy łupież?

Zwykle, kiedy skóra głowy łuszczy się, pierwszą przyczyną, która przychodzi nam na myśl, jest łupież. Chociaż to dosyć powszechny problem dermatologiczny, niekoniecznie musi wywoływać uciążliwe łuszczenie. Czasami bowiem powodem jest po prostu sucha skóra głowy, która łatwo ulega podrażnieniom oraz intensywnie się złuszcza. Temu objawowi może również towarzyszyć suchość skóry innych części ciała, w tym ramion czy nóg. Skóra głowy łatwiej się przesusza, gdy jest narażona na działanie zimnego i suchego powietrza albo drażniących substancji obecnych w szamponie lub produktach do stylizacji włosów.

Jak jednak odróżnić łuszczenie skóry na głowie spowodowane suchością od łupieżu? Otóż łupież jest bardziej tłusty, większy, może mieć biały bądź żółtawy odcień. Podczas utrzymywania się łupieżu skóra głowy zazwyczaj jest zaczerwieniona i przetłuszcza się intensywniej niż zwykle. W przypadku przesuszenia skóry łuski są natomiast suche i drobne. Oba problemy dermatologiczne łączy swędzenie, które jednak nie zawsze jest tak samo nasilone.

Czy sucha i łuszcząca się skóra na głowie może świadczyć o AZS?

Atopowe zapalenie skóry objawia się nadmierną suchością, skłonnością do podrażnień, swędzeniem skóry, występowaniem grudek i nadżerek. Lokalizacja tych zmian w dużym stopniu zależy od wieku. U małych dzieci do ukończenia 2 lat zmiany skórne stwierdza się w obrębie twarzy i owłosionej skóry głowy, a w nasilonych przypadkach także tułowia i kończyn. Niezależnie od wieku zdarzają się na tyle ciężkie przypadki, że obejmują nawet całą skórę chorego. Po wystąpieniu objawów, które mogą świadczyć o AZS, należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa i podjąć leczenie. Oprócz leków ważne jest wspieranie skóry emolientami, a jeśli zajęty jest skalp, nieocenioną pomoc w łagodzeniu objawów stanowi specjalistyczny szampon na łuszczącą się skórę głowy, zalecany w terapii chorób dermatologicznych jak AZS, alergie czy łupież. U osób z tendencją do suchości i łuszczenia ważne jest nie tylko sięganie po dobry preparat w celu łagodzenia objawów, ale również używanie go profilaktycznie, bo tego rodzaju problemy skórne lubią nawracać, negatywnie wpływając na samopoczucie.

Co na suchą skórę głowy? Szampon micelarny do skóry z problemami

Sucha, łuszcząca się skóra głowy zawsze rodzi dylemat, który szampon wybrać. Oferta jest bardzo szeroka, a przecież każdemu zależy na tym, by jak najszybciej pozbyć się problemu, zamiast tracić czas na eksperymenty. Na szczęście w aptekach dostępny jest hydro-micelarny szampon kojący Emotopic. Polecany jest do częstego mycia skóry suchej, podatnej na podrażnienia, dotkniętej alergią, AZS, świądem, która nie toleruje szamponów zawierających w składzie SLS, SLES, czyli powszechnie dodawanych substancji spieniających. To delikatny szampon dla wrażliwej skóry głowy, który można także stosować u dzieci od 1. dnia życia. Jego formuła nie obciąża włosów i ułatwia ich rozczesywanie. Zawiera naturalne oleje, które wzmacniają funkcje barierowe skóry, zapobiegając jej suchości. Z nim dbałość o skórę głowy jest łatwiejsza i bezpieczniejsza, gdyż preparat został przebadany pod kątem biozgodności i tolerancji.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady