Jak dbać o skórę małego alergika?

Alergia skórna u dzieci to w obecnych czasach przypadłość bardzo częsta. Zwykle ma postać pokrzywki lub atopowego zapalenia skóry, które jest chorobą przewlekłą i w większości przypadków ma początek we wczesnym dzieciństwie. Mali alergicy źle tolerują niektóre materiały, preparaty do mycia i smarowania ciała, są bardziej wrażliwi na drażniące czynniki zewnętrzne, niż ich zdrowi rówieśnicy. Czy są na to skuteczne sposoby?

Objawy atopowego zapalenia skóry

AZS jest zapalną chorobą alergiczną skóry, która może mieć podłoże genetyczne. Jeśli rodzice dziecka są alergikami, wówczas istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że maluch będzie miał skórę atopową. Niestety, objawy skórne alergii mogą być bardzo uciążliwe. Problemem jest przede wszystkim silny, uporczywy świąd utrzymujący się za dnia i w nocy, który sprawia, że dziecko jest niespokojne i ma kłopoty z zaśnięciem. Kolejną uciążliwością jest suchość skóry, która w przypadku AZS pozbawiona jest naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Inaczej mówiąc, skóra jest bezbronna wobec szkodliwych czynników zewnętrznych. Niewłaściwe preparaty do pielęgnacji, na przykład płyn do kąpieli albo żel do mycia, a ponadto alergeny obecne w otoczeniu – wszystko to może wywołać silne podrażnienia skóry. Problematyczne mogą też być niektóre materiały. Osoby z AZS nie tolerują wełny, ale podrażnienia mogą też wywołać tkaniny szorstkie, gryzące.

Kolejne objawy AZS to ogniska rumieniowe na skórze, na których pojawiają się grudki, drobne pęcherzyki i nadżerki. W przewlekłej postaci skóra jest szorstka, zgrubiała i ma tendencję do łuszczenia.

Chociaż AZS należy leczyć metodami wskazanymi przez lekarza, specjaliści podkreślają, że na prawidłowy stan skóry wpływa przede wszystkim codzienna troska o właściwe nawilżenie, natłuszczenie i odżywienie skóry.

Co na atopowe zapalenie skóry? Kilka słów o tym, co powinien kryć w składzie skuteczny preparat

Każdy preparat do mycia oraz aplikacji na twarz i ciało dziecka powinien być dedykowany dla osób z AZS i wykazywać wysoki stopień tolerancji. Zarówno płyn do kąpieli dla dzieci, jak i krem czy balsam muszą spełniać te warunki. Osoby z AZS, bez względu na wiek, nie powinny też używać mydła, które ma zbyt wysokie pH. Lepsza będzie emolientowa kostka myjąca Emotopic. Ponadto preparaty powinny:
– mieć pH o wartości 5,5,
– zawierać w składzie naturalne oleje, np. konopny, canola,
– być wyrobami medycznymi, które wspierają naturalne funkcje fizjologiczne skóry,
– być wolne od czynników drażniących typu SLS, SLES, alkohol.

Rodzice z reguły zdają sobie sprawę, że skórę malca z alergią należy smarować, nawet kilka razy dziennie. Jednak trzeba pamiętać, że o płaszcz hydrolipidowy należy zadbać już w trakcie kąpieli. Co na atopowe zapalenie skóry u dziecka sprawdzi się najlepiej do mycia ciała? Na pewno odpowiedni będzie Kremowy żel myjący Emotopic, którego łagodna baza myjąca jest zgodna z fizjologicznym pH skóry, ma przyjemną, kremową konsystencję, nie pieni się, nie wysusza i nie podrażnia, a jego formuła opracowana została pod nadzorem dermatologów dziecięcych.

Alergia na skórze u dziecka – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Skórę małego alergika należy traktować z najwyższą troską również w okresie remisji choroby. Kąpiele nie powinny być zbyt zimne, zbyt ciepłe ani zbyt długie, bowiem długotrwały kontakt z wodą sprzyja przesuszeniu skóry. Dziecko trzeba też uchronić przed intensywnym drapaniem skóry. Warto krótko przycinać jego paznokcie, a na noc zakładać cienkie rękawiczki. Trzeba pamiętać, że domowe alergeny, jak roztocza kurzu domowego, pleśnie i naskórek zwierząt również mogą nasilać AZS, dlatego mieszkanie powinno być często odkurzane i na tyle, na ile to możliwe, wolne od tego rodzaju alergenów.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady