emotopic-porada-swedzenie

Nocne swędzenie skóry to katorga pacjentów borykających się z chorobami skóry o podłożu zapalnym, nadwrażliwością oraz przesuszeniem. Zaburzony sen negatywnie wpływa natomiast na komfort w ciągu całego dnia. Czujemy się ospali, zmęczeni, rozdrażnieni, trudno skupić się na wykonywaniu rutynowych obowiązków. Gdy problem dotyczy dziecka, maluch jest płaczliwy i trudno odgadnąć, jak poprawić mu nastrój. Co na świąd skóry sprawdzi się najlepiej i przyniesie natychmiastową ulgę? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Swędzenie skóry w nocy - jakie są przyczyny tej uporczywej dolegliwości?

Stan zapalny, spowodowany reakcją układu immunologicznego na alergeny, nadmierna suchość skóry, podatność na podrażnienia, wynikająca z zaburzonych funkcji barierowych – to czynniki, które u osób obarczonych skórą atopową powodują uporczywy świąd.(1)

Co natomiast przyczynia się do podrażnień, które spędzają nam sen z powiek? Na przykład silny stres emocjonalny, pocenie się, różne substancje zawarte w kosmetykach (mydło, dodatki zapachowe), detergenty, czasami choroba nasila się w przebiegu infekcji, jak grypa lub przeziębienie.(1,2)

Świąd to podstępny wróg, który może zaatakować chorego o każdej porze doby, jednak nocą jest szczególnie namolny. Każdy, bez względu na wiek, chce przecież spokojnie zasnąć i zregenerować siły, tymczasem swędzenie jest jedną z najbardziej irytujących dolegliwości, nawet jeśli dotyczy niewielkich obszarów skóry. Gdy dotyka nas regularnie, może nawet rozchwiać nasz dobowy cykl snu i czuwania, a to już negatywnie odbija się na naszym życiu.

Częste swędzenie skóry - dlaczego nie powinno się drapać zmian?

Zarówno dzienny, jak i nocny świąd skóry to dolegliwość, która skłania nas do ciągłego pocierania i drapania zmian chorobowych. Zwłaszcza dzieciom trudno jest powstrzymać się przed tym odruchem. Tymczasem to bardzo ważne, aby nie drapać swędzącej skóry. Takie postępowanie nasila bowiem świąd, zamiast go łagodzić. Ponadto nieustannie drapana skóra staje się bolesna, czerwona i pogrubiona.1 Ciągłe drapanie może prowadzić nawet do powstania ranek, stanowiących wrota dla alergenów, substancji drażniących i przede wszystkim drobnoustrojów, które mogą spowodować infekcję. To zaś bardzo komplikuje leczenie. Niestety, w nocy drapiemy się odruchowo, stąd pacjentom z atopią zaleca się krótkie przycinanie paznokci oraz zakładanie cienkich, bawełnianych rękawiczek. To samo dotyczy dzieci.

Co pomaga na swędzenie skóry u osób z AZS?

Aby uniknąć podrażnień i przesuszenia skóry, które prowadzą do tak znienawidzonego przez nas świądu, przede wszystkim musimy odbudować jej funkcje barierowe. Dzięki temu skóra nie będzie już bezbronna wobec atakujących ją czynników zewnętrznych. W tym celu sprawdzają się natomiast emolienty, dostępne w różnych postaciach: jako balsamy, kremy, preparaty do mycia i kąpieli. Aplikację powtarzaj kilka razy na dobę, gdyż skórze atopowej potrzebny jest mocny płaszcz ochronny.

Co stosować na swędzenie skóry, aby szybko odczuć ulgę? W chwilach nasilonego świądu lub przed pójściem spać, jeżeli swędzenie skóry nie pozwala spokojnie przetrwać nocy, potrzebny jest wysoce specjalistyczny produkt, np. wyrób medyczny, stworzony specjalnie pod kątem ukojenia skóry i złagodzenia świądu. Przykładem takiego preparatu jest Przeciwświądowy preparat kojący Emotopic, który można stosować już u dzieci od 6. miesiąca życia. Łagodzi uporczywy świąd i pieczenie skóry w przebiegu AZS oraz innych dermatoz zapalnych, jak wyprysk albo łuszczyca. Ten stworzony pod okiem specjalistów preparat zapobiega nadmiernemu drapaniu i mechanicznym uszkodzeniom naskórka, ograniczając w ten sposób wnikanie zewnątrzpochodnych czynników drażniących. Koi podrażnienia, zaczerwienienia oraz zapobiega ich nawrotom. Tworzy warstwę ochronną na powierzchni naskórka z upośledzoną funkcją barierową, zmniejszając ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych oraz stanów zapalnych. Uzupełnia niedobory lipidów, wzmacniając właściwości barierowe naskórka.

Swędzenie i pieczenie skóry - przepis na kojącą kąpiel

Swędzenie skóry oraz inne objawy związane z AZS są dla chorego bardzo stresujące. Dlatego przed snem dobrze jest się wyciszyć i zrelaksować. Dobrym sposobem na kojący ciało i zmysły zabieg jest kąpiel emoliencyjna. Co ważne, nie przeprowadzaj jej w gorącej wodzie, bo to szkodzi skórze. Woda powinna być ciepła, zaś idealny czas zabiegu wynosi od kilku do kilkunastu minut. Kąpiel przygotujesz w bardzo prostu sposób. Potrzebny Ci będzie Preparat 3w1 Emotopic. Napełnij wannę wodą, zaś w szklance wrzątku rozpuść 1-2 łyżki preparatu 3w1. Mieszaj aż do uzyskania mlecznej zawiesiny. Następnie przestudź emulsję i wlej do wanny. Nie musisz stosować żadnych dodatkowych środków myjących, gdyż wyrób posiada właściwości oczyszczające skórę. Po kąpieli delikatnie osusz ciało miękkim ręcznikiem, unikając pocierania. Uwaga, podczas wychodzenia z wanny zachowaj ostrożność ze względu na śliską powierzchnię. Kąpiel emoliencyjną można stosować u dzieci od 1. dnia życia.

Jak działa preparat? Skoncentrowana zawartość lipidów oraz emolientów wzmacnia naturalne funkcje barierowe skóry, kojąc i łagodząc uporczywe dolegliwości. Jego intensywnie natłuszczająca formuła zapewnia skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz nasileniem się objawów podrażnień skóry.

Co może powodować swędzenie skóry oprócz AZS?

Atopowe zapalenie skóry nie jest jedyną chorobą, która powoduje dokuczliwe swędzenie skóry. Za pojawieniem się dolegliwości stoją czasami inne choroby zapalne, łuszczyca, choroby wewnętrzne, na przykład choroba wątroby albo gruczołu tarczowego. Czy swędzenie skóry może być objawem choroby? Owszem, w przebiegu niektórych schorzeń występuje ten objaw, dlatego jeśli powód swędzenia skóry jest dla Ciebie niejasny, warto profilaktyczne skonsultować się z lekarzem . Czasami uciążliwy świąd ma podłoże psychiczne.3 Możliwych powodów jest naprawdę bardzo wiele! Nie obawiaj się jednak na zapas, bo powody swędzenia nie zawsze są tak poważne, winna może być po prostu przesuszona skóra albo źle dobrany kosmetyk do ciała, zawierający drażniące komponenty. Jeżeli jednak świąd jest uporczywy, nawracający i negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie, nie zwlekaj z pójściem do lekarza, który doradzi Ci czym złagodzić świąd skóry i odzyskać komfort. Po emolienty możesz natomiast sięgać w każdej z tych sytuacji, gdyż są zalecane nie tylko dla osób obarczonych dermatozami, ale dla wszystkich właścicieli skóry przesuszonej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Warto więc mieć emolient pod ręką jako ratunek na wypadek uciążliwego swędzenia.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady