Alergie skórne u niemowląt – leczenie i profilaktyka

Czasami kontakt z alergenem powoduje zmiany alergiczne na skórze dziecka, którym może towarzyszyć swędzenie i pieczenie. Co robić, gdy wystąpi alergia u niemowlaka? Na pewno podstawą jest eliminacja czynnika, który powoduje podrażnienie skóry. Czasami konieczne są leki, a ponadto ważnym filarem, o którym nie można zapomnieć, jest odpowiednia dbałość o kondycję skóry Maluszka. Poznaj krótki przewodnik po temacie.

Alergia skórna u dzieci – rodzaje

Gdy alergia u niemowląt daje objawy skórne, są nimi głównie wysypka, na przykład krostki alergiczne u dziecka, a ponadto uporczywe swędzenie skóry. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów najlepiej udać się z malcem do lekarza (jeżeli mają duże nasilenie, trzeba zadzwonić na pogotowie), który po obejrzeniu malucha będzie mógł stwierdzić, czy to faktycznie alergia i jaki czynnik ponosi winę za objawy. Wśród rodzajów alergii skórnych znajdują się natomiast:

– egzema – alergia skórna u dzieci ma w tym przypadku postać czerwonej wysypki, gady zaś mamy do czynienia z postacią przewlekłą, dochodzi do nadmiernego przesuszenia i zgrubienia skóry; zmianom towarzyszy także świąd, a egzema może iść w parze z astmą, alergią pokarmową lub katarem siennym; czynnikami, które mogą zaostrzać swędzenie, są suche powietrze, pot, kontakt skóry z niektórymi materiałami, mydłami lub detergentami, natomiast jeśli niemowlę jada już pokarmy stałe, plamy alergiczne u dziecka i świąd mogą wystąpić m.in. po jajkach, orzechach, krowim mleku, soi,

– kontaktowe zapalenie skóry – mówimy o nim wówczas, gdy alergia skórna u dziecka występuje po kontakcie z uczulającą substancją, która może być obecna na przykład w stosowanym miejscowo leku albo kosmetyku,

– pokrzywka – w jej przebiegu na skórze pojawiają się bąble, przypominające poparzenie pokrzywą, tego typu wysypka alergiczna u dziecka uporczywie swędzi; powodem jej wystąpienia może być uczulający pokarm, lek, lateks, łupież zwierzęcy, czasami pokrzywka pojawia się w przebiegu infekcji wirusowej.

Wysypka alergiczna u dziecka – czym smarować?

Kluczowe jest znalezienie sposobu, który koi świąd, który powoduje u niemowlęcia problemy z zasypianiem, niepokój i dyskomfort. Nie aplikuj jednak dziecku niesprawdzonych maści, gdyż istnieje ryzyko pogorszenia objawów. Bezpieczniej jest zasięgnąć porady pediatry lub dermatologa. Lekarz z pewnością dobierze odpowiedni preparat przeciwalergiczny i przeciwzapalny. Przykładowo, w przypadku kontaktowego zapalenia skóry zwykle stosuje się glikokortykosteroidy lub inhibitory kalcyneuryny. Te drugie nie wiążą się z ryzykiem działań niepożądanych, które mogą wystąpić po glikokortykosteroidach. Weź jednak pod uwagę, że środki te działają tylko na objawy, natomiast nie ma sposobu, żeby wyleczyć się z alergii. Aby w przyszłości uniknąć przykrych objawów, najważniejsze jest unikanie alergenów.

Jak złagodzić swędzenie skóry przy alergii?

Gdy dziecko ma wysypkę, jego skóra jest podrażniona, swędzi i piecze, potrzebuje specjalistycznych preparatów, które poprawią jego stan. Obecnie standardem w codziennej profilaktyce i ochronie skóry suchej, wrażliwej i alergicznej u dzieci i dorosłych są emolienty. Koniecznie postaw na wyrób medyczny, którego formuła zapewnia wysoki stopień tolerancji, dlatego z powodzeniem można stosować go u niemowląt. Taką możliwość daje specjalny krem natłuszczający Emotopic na twarz, powieki i ciało, który pomaga radzić sobie z typowymi problemami skórnymi: suchością, świądem, łuszczeniem się, zaczerwienieniem. Zawarte w składzie naturalne oleje i hialuronian sodu tworzą na skórze barierę ochronną, dzięki czemu znów jest w stanie bronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto wspierają jej regenerację oraz utrzymują właściwy poziom nawilżenia.

Alergia u niemowlaka, wysypka i świąd mogą z początku stwarzać problemy. Jednak istnieje wiele środków, które pomagają skórze odzyskać równowagę i przynoszą jej ukojenie. Warto z nich korzystać każdego dnia.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady