Jak dbać o skórę małego alergika?

Alergie mogą się objawiać na różne sposoby, w zależności od rodzaju alergenu, z jakim mamy do czynienia. Jedną z możliwych manifestacji alergii jest skóra atopowa, inaczej atopowe zapalenie skóry lub AZS. Problem w wielu przypadkach rozpoczyna się już w 1. roku życia, a swędzenie skóry, podrażnienia i wykwity mogą być problematyczne w terapii i negatywnie wpływają na samopoczucie dziecka. Jak zatroszczyć się o skórę, aby przynieść jej ulgę?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak się objawia?

W wielu przypadkach alergia pokarmowa u niemowlaka (w tym tzw. skaza białkowa, czyli uczulenie na białka mleka krowiego) występuje razem z atopowym zapaleniem skóry. Jednak AZS może towarzyszyć też innym rodzajom alergii, na przykład na roztocza kurzu domowego albo pyłki roślin. Zmiany chorobowe związane z zapaleniem są dosyć charakterystyczne: bardzo sucha skóra, zaczerwienienie, grudki, częste podrażnienia, zaostrzanie się objawów pod wpływem potu, stresu, kontaktu z szorstkimi materiałami (np. wełną) albo mydłem. Chorobie towarzyszy świąd, a drapanie krostek może powodować ich pękanie, wskutek czego pojawia się wysięk. Skórne objawy alergii u niemowlaka w postaci AZS zwykle są zlokalizowane na buzi i główce, jednak mogą rozprzestrzeniać się także na szyję czy ramiona. Dermatolog z pewnością rozpozna AZS na podstawie samych objawów, jednak zwykle konieczne jest wykonanie testów, które pomagają wykryć, jaki alergen je wywołuje.

Alergia skórna u dzieci: pokrzywka

Inną postacią alergii na skórze jest pokrzywka. Charakteryzuje się ona występowaniem zmian przypominających poparzenie pokrzywą, czyli rozległych i swędzących bąbli. Taka swędząca wysypka u dziecka może być spowodowana zjedzeniem uczulającego pokarmu, ekspozycją na pyłki, roztocza, opary, sierść zwierząt, alergią na lek, nadmierną ekspozycją na słońce lub zimno. Jeśli pojawi się tego typu alergia skórna, konieczna jest konsultacja z lekarzem, bowiem należy pamiętać, że uczulenia mogą nieść za sobą poważnego konsekwencje. Po zidentyfikowaniu szkodliwej substancji konieczne jest jej unikanie. Oprócz tego należy przyjmować leki zalecone przez lekarza – często wystarczą środki stosowane miejscowo na skórę.

Skóra atopowa – jak wesprzeć ją na co dzień?

Sucha skóra u dziecka, podrażnienia, swędzenie i pieczenie to uciążliwe dolegliwości, których nie można bagatelizować. Chociaż do łagodzenia objawów alergii wykorzystuje się farmakoterapię, to nie ona jest podstawą postępowania. Po pierwsze, kluczowe jest stosowanie emolientów. Są to specjalistyczne preparaty (często o statusie wyrobów medycznych), które odbudowują płaszcz hydrolipidowy i wspierają naturalne funkcje barierowe skóry. Kiedy natomiast sucha skóra noworodka, niemowlęcia lub większego dziecka jest odpowiednio nawilżona i natłuszczona, mniej swędzi i piecze, co przekłada się na ogólne samopoczucie dziecka. Alergia niemowlaka wymaga używania emolientów do smarowania skóry, mycia ciała i włosków, a nawet przygotowywania kojących kąpieli emoliencyjnych.

Jak przygotować kąpiel emoliencyjną dla dziecka?

Jeśli skóra noworodka lub niemowlaka wymaga szczególnego wsparcia, warto zafundować jej specjalistyczny zabieg z wykorzystaniem Preparatu 3w1 intensywnie natłuszczającego do ciała Emotopic. Oto jak przygotować kąpiel emoliencyjną krok po kroku:

  1. Zagotuj szklankę wody.
  2. Rozpuść we wrzątku 1-2 łyżki preparatu 3w1 Emotopic – mieszaj do uzyskania mlecznej konsystencji.
  3. Wystudź emulsję i dodaj do wanienki z wodą. Nie musisz stosować żadnych dodatkowych środków myjących.
  4. Po zakończeniu kąpieli delikatnie osusz ciało dziecka ręcznikiem (nie pocieraj mocno skóry).

Po takim zabiegu sucha skóra niemowlaka będzie odświeżona, ukojona i natłuszczona, co dobrze wpłynie na jej kondycję. Taka kąpiel jest także polecana dorosłym z AZS. Kiedy twój maluch ukończy 6 miesięcy, preparatu 3w1 możesz używać także do natłuszczania skóry oraz jako preparat myjący do ciała pod prysznicem.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady