Atopowe zapalenie skóry u niemowląt, dzieci i dorosłych, jest przewlekłą chorobą, która może ciągnąć się latami. Nie oznacza to jednak, że pacjent obarczony AZS musi przez cały czas borykać się z ciężkimi objawami skórnymi. Choroba ta przebiega bowiem z okresami zaostrzeń i remisji. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki odpowiedniej profilaktyce i trosce o skórę możemy wydłużyć remisje oraz sprawić, że zaostrzenia będą przebiegały znacznie łagodniej. Poznaj nasz poradnik i przynieś ulgę atopowej skórze.
Atopowe zapalenie skóry - czy to można wyleczyć?
Zaostrzenie atopowego zapalenia skóry - co to oznacza?
W przypadku AZS, jak i wielu innych, przewlekłych chorób, występują tak zwane okresy zaostrzeń (nawrotów) oraz remisji. Co oznaczają to pojęcia? Otóż o zaostrzeniu mówimy wówczas, kiedy występują objawy choroby, w tym przypadku są nimi:
- intensywny świąd,
- nadmierna suchość skóry,
- zaczerwienienia, grudki, pęcherzyki, czasami nawet ranki, z których sączy się płyn,/li>
- w zaawansowanych stadiach: pogrubienie skóry i powstanie na jej powierzchni bruzd (na nadgarstkach skóra często przypomina korę drzewa).(2,3)
W jakim wieku objawy pojawiają się po raz pierwszy? Przeważnie już we wczesnym dzieciństwie, nawet 60% pacjentów doświadcza objawów już w pierwszym roku życia, a w 85% przypadków AZS ujawnia się do 5. roku życia.4 U takich maluchów zaostrzenie choroby może być bardzo uciążliwe, gdyż w nocy utrudnia zasypianie, a w ciągu dnia cieszenie się zabawą. Dziecku nie sposób też wytłumaczyć, że pomimo intensywnego swędzenia nie powinno drapać ani pocierać zmian, bo to tylko pogarsza sytuację i wydłuża okresy zaostrzeń. Na szczęście nawet nad intensywnym przebiegiem nawrotów możemy zapanować oraz wydłużyć fazy zwane remisjami.