
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która może zaatakować różne części ciała: głowę, tułów, okolice stawów. Czasami stan zapalny i świąd dotyczą również twarzy, co bez wątpienia stanowi dyskomfort. Jak wygląda leczenie AZS na twarzy oraz jak powinna przebiegać pielęgnacja skóry, ukierunkowana na zapobieganie nawrotom? Przeczytaj nasze wskazówki.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Skóra atopowa na twarzy – lokalizacja zmian skórnych w zależności od wieku
Objawy AZS na twarzy wyglądają podobnie do tych na innych obszarach ciała, czyli skóra swędzi, jest sucha, zaczerwieniona i podatna na podrażnienia. Niektóre osoby odczuwają także uczucie kłucia lub pieczenia. Często dotyczą one niemowląt i małych dzieci, do ukończenia drugiego roku życia. Zmiany lokalizują się wówczas na policzkach i czole, ale ponadto na płatkach usznych i owłosionej skórze główki. U starszych dzieci AZS na twarzy nie dotyczy już policzków, a objawy atakują powieki i usta. W okresie młodzieńczym, czyli do 12. roku życia, charakterystyczna dla zmian skórnych jest ich symetria – zajmują wówczas powieki, czoło oraz okolice ust.2
Warto zaznaczyć, że bardzo często po kilku latach od wystąpienia AZS mija, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że utrzyma się nawet w życiu dorosłym. Niestety, również wtedy mogą pojawić się ogniska w obrębie skóry twarzy, które stanowią źródło dyskomfortu i skrępowania. Czy jednak są koniecznością? Na szczęście istnieją skuteczne rozwiązania dla dzieci i dorosłych, które zmniejszają ryzyko nawrotów oraz łagodzą przebieg schorzenia.