azs u doroslych

Atopowe zapalenie skóry kojarzy się z wiekiem dziecięcym i faktycznie u większości pacjentów objawy zanikają przed osiągnięciem dojrzałości. Są jednak osoby, które borykają się z chorobą jeszcze w wieku dorosłym. Czy istnieją dobre sposoby, aby je złagodzić i zmniejszyć ryzyko nawrotów? Poznaj kilka wskazówek, pomocnych w kontrolowaniu AZS.

AZS - objawy u dorosłych

Czy objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych różnią się od tych, występujących w wieku dziecięcym? Przede wszystkim warto pamiętać, że zmiany skórne mogą mieć różne umiejscowienie, co ma związek z wieloma czynnikami, także wiekiem pacjenta. Zacznijmy jednak od krótkiego omówienia wyglądu zmian skórnych przy AZS.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, w przebiegu której pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne. Z początku występują zaawansowana suchość skóry, zaczerwienie, grudki oraz pęcherzyki, które mogą pękać, tworząc na skórze sączące się ranki. Z upływem czasu skóra na zajętych przez chorobę obszarach staje się grubsza, szorstka, ma wyraźnie zaznaczone bruzdy.(1) Wszystkiemu zaś towarzyszy uporczywy świąd, który nie tylko utrudnia skupienie się i zaśnięcie w nocy, ale również skłania chorego do ciągłego drapania, co sprzyja powstawaniu ran na skórze i groźnym infekcjom.

Charakter objawów AZS jest podobny u pacjentów w różnym wieku. Różni się natomiast umiejscowienie zmian. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych zwykle lokalizuje się na twarzy, karku, dłoniach i stopach.(1) Czasami zmiany zajmują również inne części ciała i są bardzo rozległe.

Jakie czynniki mogą wywołać objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych oraz jak sobie z nimi radzić?

Przyczyną występowania objawów AZS jest przede wszystkim uwarunkowany genetycznie defekt bariery naskórkowej. Defekt ten sprawia, że dochodzi do nadmiernej przeznaskórkowej utraty wody, suchości skóry, dużej wrażliwości na czynniki drażniące i alergeny.(2) Znając ten mechanizm, możemy więc łatwo stwierdzić, jakie czynniki mogą prowadzić do wywołania objawów, a należą do nich:

Alergeny

Atopową skóra u dorosłych często ma związek z alergią, na przykład pokarmową (soja, orzechy, jajka), na pyłki roślin albo roztocza kurzu domowego. W przypadku stwierdzonej alergii należy na tyle, na ile to możliwe, unikać uczulającej substancji, gdyż oprócz typowych dla samej alergii objawów, może ona wywołać problemy skórne.(3)

Czynniki wzmagające suchość skóry

Jeżeli masz skórę atopową, z pewnością wiesz, że przesusza się szybciej, niż skóra osób bez AZS. Dlatego nie tylko należy sięgać po emolienty nawet w okresach remisji choroby, ale również unikać czynników, sprzyjających przesuszeniu skóry. Lepiej unikaj więc basenów, długich i gorących kąpieli, a zimą zadbaj o nawilżenie powietrza w domu.

Zmiany hormonalne

Menopauza, ciąża, dni poprzedzające wystąpienie menstruacji – niestety sprzyjają spadkowi estrogenów oraz łatwiejszej utracie wody przez skórę. Dlatego dobrze jest porozmawiać z ginekologiem o możliwościach wyregulowania gospodarki hormonalnej.(4)

Pot

Objawy AZS u dorosłych niestety mogą się nasilać pod wpływem sportu albo podczas upalnej, dusznej pogody, kiedy ciało zaczyna intensywnie się pocić. Naturalna wydzielina naszego ciała, która z założenia ma je chłodzić podczas gorąca, działa bowiem bardzo drażniąco na nadwrażliwą skórę.(4) Nie zawsze da się uniknąć pocenia, jednak istnieje kilka sposobów, na przykład rezygnacja z intensywnej i wyczerpującej aktywności fizycznej na rzecz spokojnych ćwiczeń, takich jak joga lub pilates. Ponadto warto pamiętać, że również pora dnia może sprzyjać poceniu. Dlatego zamiast ćwiczyć w środku dnia, gdy temperatury są najwyższe, zdecyduj się na trening o poranku lub wieczorną porą.

Detergenty

AZS u dorosłych często występuje na dłoniach, co dotyczy zwłaszcza kobiet oddających się rutynowym obowiązkom domowym. Sprzątanie, pranie, częste mycie rąk, to niestety aktywności, podczas których skóra ma kontakt z drażniącymi i wysuszającymi substancjami. Jeżeli detergenty oddziałują na nią często, niestety z czasem pęka, łuszczy się, a nawet powstają na niej sączące się ranki. Co robić? Oczywiście wszelkie prace domowe należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych oraz pamiętać o dobrym, emolientowym kremie do rąk, który łagodzi już powstałe zmiany skórne oraz zapobiega kolejnym. Obecnie na rynku dostępne są także łagodniejsze, ekologiczne środki czystości, które nie działają na skórę aż tak drażniąco. Dobrze jest więc zainwestować w taką alternatywę.

Aromatyzowane kosmetyki do ciała

Atopowe zapalenie skóry wymaga stosowania specjalistycznych, aptecznych preparatów, które zastępują wadliwe funkcje skóry. Niestety, dostępne w drogeriach „zwykłe” kosmetyki, zwłaszcza niskiej jakości, są niewystarczające. Jeżeli natomiast zawierają w składzie dużo chemicznych dodatków, barwników i przede wszystkim substancji zapachowych, skóra zareaguje podrażnieniem.(3,4) Lepiej więc kupować mniej tego typu produktów, za to o przebadanym i bezpiecznym dla skóry atopowej składzie. W linii Emotopic znajdziesz wysokiej jakości preparaty do ciała oraz łagodzące AZS na twarzy u dorosłych i dzieci.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dorosłych?

Kiedy choroba ma okresy zaostrzeń, a zmiany skórne są zaawansowane i obejmują rozległe obszary skóry, wówczas zawsze wskazane jest skonsultowanie się z dermatologiem, gdyż czasami trudno jest zapanować nad objawami bez leków. Podstawą terapii, zarówno w okresie zaostrzeń, jak i remisji, są jednak emolienty. Co na atopowe zapalenie skóry u dorosłych będzie najlepsze, gdy skóra potrzebuje intensywnego nawilżenia i ukojenia? Przykładem produktu, który zawsze warto mieć w przypadku AZS, jest Preparat 3w1 intensywnie natłuszczający Emotopic, zalecany do stosowania przez osoby obarczone skórą atopową, egzemą, łuszczycą, a także bardzo suchą i skłonną do podrażnień skórą. Wyjątkowość tego preparatu polega na tym, że można stosować go na trzy różne sposoby: jako emulsję do kąpieli, preparat do mycia ciała lub w celu natłuszczenia skóry po myciu czy kapieli. Skoncentrowana zawartość lipidów i emolientów wzmacnia naturalne funkcje barierowe skóry, kojąc ją i przyjemnie zmiękczając. Można go używać bez względu na wiek.

Na co dzień pamiętaj zaś o lekkim balsamie do ciała oraz kremie do twarzy. Porozmawiaj też ze swoim dermatologiem o tym jak leczyć AZS u dorosłych i przede wszystkim zapobiegać przykrym nawrotom.

  1. Świerczyńska-Krępa M. Atopowe zapalenie skóry https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 11.03.2021.
  2. Millan M., Mijas J. Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka. Nowa Pediatr 2017; 21(4): 114-122.
  3. Baird M. How to Avoid Atopic Dermatitis Flare-Ups. https://www.healthline.com/health/atopic-dermatitis/how-to-avoid-atopic-dermatitis-flare-ups data dostępu: 13.03.2021.
  4. Higuera V. 13 Severe Eczema Triggers and How to Avoid Them. https://www.healthline.com/health/severe-eczema/triggers-how-to-avoid Data dostępu: 13.03.2021.

Inne porady