zasady prawidłowej kąpieli

Skóra atopowa to stosunkowo często występujący problem dermatologiczny, który zwykle ujawnia się już w wieku dziecięcym. Osoba z AZS musi każdego dnia używać specjalistycznych preparatów do ciała, które pomagają w odbudowie naturalnej bariery ochronnej naskórka. Jednak na tym troska o skórę kończyć się nie powinna, bo znaczenie ma także prawidłowo przeprowadzona kąpiel. Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać i po jakie preparaty sięgać, aby kąpiel nie zaszkodziła wrażliwej skórze.

Jak często kąpać dziecko z AZS?

Wskazana częstotliwość kąpieli w przypadku AZS nie różni się od tej, zalecanej u zdrowych dzieci, czyli powinno się ją przeprowadzać według potrzeb. Przeważnie wystarczy kąpiel lub prysznic raz dziennie, a w przypadku niemowląt nawet rzadziej, natomiast w dni bez kąpieli w wanience zaleca się dokładne przemycie ciała dziecka „na sucho”, czyli w praktyce wilgotną pieluszką lub myjką. Oczywiście, jeśli zaistnieje taka potrzeba, kąpiel można przeprowadzić dwa razy dziennie, jednak ważne, aby zabieg nie trwał zbyt długo. Moczenie ciała w wannie, choć bardzo przyjemne, może naruszyć naturalną warstwę ochronną skóry. U dzieci i dorosłych z AZS funkcje barierowe skóry i tak nie działają równie skutecznie, jak u osób bez AZS, dlatego trzeba unikać wszelkich czynników, które mogą ten stan pogorszyć. Kąpiel powinna więc trwać średnio 5-10 minut.

O jakich jeszcze zasadach dotyczących kąpieli trzeba pamiętać?

Oprócz czasu kąpieli ważną rolę odgrywa też jej temperatura, gdyż zarówno zbyt zimna, jak i zbyt gorąca woda nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry. Idealna będzie więc woda letnia. Istotne jest także łagodne traktowanie skóry, gdyż tarcie jej ostrą gąbką, a następnie ręcznikiem dodatkowo ją podrażnia. Dlatego skórę należy myć bardzo delikatnie. Wystarczy dłoń albo miękka myjka, natomiast po zakończeniu zabiegu ciało należy osuszyć delikatnym ręcznikiem, przykładając go do skóry, aby wchłonął nadmiar wilgoci.

Ważną kwestią jest również dobór preparatów myjących. Lepiej nie ulegać pokusie urozmaicenia dziecku kąpieli perfumowanym płynem, który mocno się pieni, gdyż tego typu produkty zawierają w składzie drażniące i wysuszające substancje. Na cenzurowanym powinno się też znaleźć klasyczne mydło.

Emolienty do kąpieli – jak działają na skórę?

Chociaż istnieją leki łagodzące objawy atopowego zapalenia skóry, to preparaty do nawilżania i natłuszczania ciała są kluczowym elementem terapii, gdyż tworzą na skórze barierę, której naturalna funkcja jest zaburzona. Oprócz kremów i balsamów warto sięgnąć także po kąpielowe emolienty dla niemowląt, większych dzieci i osób dorosłych, które są łagodniejszą alternatywą dla klasycznych środków oraz działają profilaktycznie wobec problemów skórnych. Jakie wybrać? Na pewno sprawdzi się emulsja do kąpieli dla dzieci, która działa kojąco, łagodzi świąd i podrażnienia. Kąpiel emoliencyjną można stosować codziennie, jeśli tylko taki rytuał spełnia swoją funkcję i jest dla dziecka przyjemny. Do jej przygotowania może też posłużyć Preparat 3w1 intensywnie natłuszczający do ciała Emotopic. Jego receptura zawiera oleje: konopny, canola oraz awokado, które stanowią zastrzyk nawilżenia i odżywienia dla skóry oraz przywracają jej naturalną fizjologiczną odporność na podrażnienia. Od innych preparatów odróżnia go jego multifunkcyjność i możliwość zastosowania także w roli preparatu do mycia pod prysznicem oraz natłuszczania ciała (jednak dopiero u dzieci po ukończeniu 6. miesięca). Formuła Preparatu 3w1 została opracowana pod nadzorem dermatologów, jest on dostępny w aptekach, a używać go można bez względu na wiek.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady