Bliskość z dzieckiem jest niezwykle ważna zwłaszcza w pierwszych chwilach jego życia. Jednym ze sposobów na jej budowanie jest masaż. Najlepiej rozpocząć go w drugim tygodniu życia, gdy maluch już nieco się oswoi z nowymi warunkami. Wcześniej powoli możesz je przyzwyczajać do dotyku – delikatnie głaszcząc mu stópki (z wierzchu i po podeszwie, zaczynając od paluszków i idąc w kierunku kostki) oraz rączki, ewentualnie po prostu trzymając je w swojej dłoni.
Nie ma nic bardziej relaksującego dla dziecka niż dotyk bliskiej mu osoby. Powoli masaż warto wprowadzić więc do codziennej rutyny, najlepiej wykonując go o tej samej porze np. po popołudniowej drzemce.
Masaż rób z użyciem lekkiego balsamu lub kremu (wcześniej rozgrzej kosmetyk w dłoniach, aby twój dotyk był przyjemny) – w ten sposó jednocześnie zapewnisz skórze solidną dawkę regeneracji i pielęgnacji. Unikaj oliwek dla dzieci (ryzyko podrażnienia skóry), a z naturalnych olejków wybieraj tylko te najłagodniejsze, np. migdałowy.
Jakie korzyści daje regularne masowanie?
Dla niemowlęcia:
- wycisza, uspokaja
- reguluje sen
- poprawia trawienie
- wzmacnia poczucie bliskości z rodzicem
- wzmacnia poczucie bezpieczeństwa
Dla mamy:
- uspokaja i relaksuje
- wzmacnia więź z dzieckiem
- łagodzi objawy depresji poporodowej
- pomaga lepiej zrozumieć dziecko
Obustronny komfort to podstawa
Najlepszą pozycją dla mamy jest siedzenie w rozkroku na poduszce, plecy można oprzeć o ścianę lub zagłówek łóżka. Złącz stopy tworząc w ten sposób przytulne „gniazdo” dla malucha. Można też usiąść na piętach w klęku, pod stopy podkładając poduszkę (aby nie drętwiały). Dziecko kładziemy rozebrane na kocyku i pieluszce tetrowej (pod spód podłóż ceratkę, bowiem rozluźnione maluchy często robią w trakcie masowania siusiu). Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu było ciepło – masaż potrwa bowiem ok. 15 minut, a jeśli obydwoje go polubicie – u starszego niemowlęcia nawet pół godziny (pod warunkiem, że nie zmarznie!)
Polecamy kilka prostych technik:
Masaż nóg i stóp:
Zawsze zaczynaj od niego cały rytuał masowania. Delikatnie chwyć stópkę w dłoń i gładź skórę od palców w kierunku pięty – zarówno po stronie grzbietowej, jak i podeszwowej. Możesz też wykonywać małe kółeczka, delikatnie uciskając podeszwę. Powoli przenoś się wyżej – kolistymi ruchami masując kostki, łydki i całe nogi.
Masaż brzuszka
Jest szczególnie ważny, jeśli twoje dziecko ma problemy trawienne, np. zaparcia lub kolki. Warto go robić systematycznie, a nie w momencie wystąpienia dolegliwości. Połóż otwartą dłoń na brzuszku i masuj okrężnymi ruchami zgodnie ze wskazówkami zegara. Zwróć uwagę, aby brzuszek nie był twardy ani nadęty, nie wykonuj tego masażu zaraz po jedzeniu.
Masaż pleców
Gdy dziecko leży na brzuszku, masuj linię jego kręgosłupa długimi posuwistymi ruchami od szyi w kierunku pośladków. Możesz też wykonywać ruchy spiralne lub masować plecy w poprzek.
Masaż klatki piersiowej
Połóż dłonie na środku klatki piersiowej i delikatnymi powolnymi ruchami przesuwaj je w kierunku ramion. Następnie wymasuj ruchami gładzącymi ramiona, w kierunku dłoni.
Masaż twarzy
Ułóż opuszki swoich palców na środku dziecięcego czoła i delikatnie masuj nimi jego twarz – symetrycznie po obu stronach. Czoło, skronie, aż do policzków.