Bezzapachowe preparaty dla dzieci

Krem dla dzieci, balsam, płyn do kąpieli, mydełko – to preparaty używane na co dzień, które jednocześnie zapewniają zachowanie odpowiedniej higieny oraz dbają o ciało maluszka. Każdy rodzic wie, że powinny być dobrze tolerowane przez skórę dziecka oraz zaspokajać jej potrzeby, a im mniej w nich substancji drażniących, tym lepiej. Na liście dodatków, które nie powinny się znajdować w preparatach dla dzieci, widnieją substancje zapachowe. Kiedy i dlaczego mogą szkodzić?

Dodatki zapachowe w preparatach do pielęgnacji ciała

Piękne aromaty działają na nas kojąco i relaksująco, dlatego mamy tendencję do otaczania się zapachami. Ten fakt wykorzystuje przemysł kosmetyczny, który masowo dodaje substancje zapachowe do różnych produktów. Według danych Komisji Europejskiej na świecie używanych jest ponad 2500 różnych substancji zapachowych (również w takich produktach jak detergenty, środki czystości, akcesoria zapachowe do pomieszczeń). Niestety, niektóre z nich mogą podrażniać skórę, szczególnie jeśli zawierające je produkty są używane regularnie lub pozostawiane na ciele przez dłuższy czas, jak na przykład balsam nawilżający. Zwykle objawem nadwrażliwości są zaczerwienienie i wysypka. U osób borykających się z alergią wybrane dodatki zapachowe mogą być czynnikiem wywołującym objawy wynikające z podrażnienia skóry. Dlatego alergicy, powinni zrezygnować z używania perfumowanych produktów.

O ile u większości osób dorosłych skóra jest odporna na tego rodzaju czynniki, w przypadku dzieci kontakt z substancjami zapachowymi może być przykry w skutkach. Dobry balsam czy krem dla niemowląt powinien więc być ich pozbawiony, to samo zresztą dotyczy barwników albo substancji spieniających. Trzeba pamiętać, że tym, co najbardziej uprzyjemni maluchowi codzienne zabiegi, jest komfort dla skóry. Jeśli balsam dla dzieci wywołuje podrażnienie albo wysusza skórę, nawet najpiękniejszy zapach nie zrównoważy jego szkodliwości.

Krem lub balsam bezzapachowy dla dziecka – jaki wybrać?

Gdy wybierasz krem ochronny dla noworodka lub niemowlaka albo dobry balsam nawilżający, który ukoi podrażnienia i zatroszczy się o skórę, priorytetem powinien być bezpieczny skład. Im krótsza jest lista składników, tym lepiej i mniejsze prawdopodobieństwo, że znalazła się w nim szkodliwa substancja. Przykładem preparatu o wysokim stopniu tolerancji jest Balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała Emotopic, który można stosować od 1. dnia życia. To oparty na skutecznej recepturze emolient, który zapobiega nawrotom przesuszenia oraz łagodzi już istniejące problemy, jak nadmierna suchość, łuszczenie się skóry, zaczerwienienia, podrażnienia. Stosowanie tego bezzapachowego balsamu do ciała przynosi ulgę dzieciom z atopowym zapaleniem skóry, które często borykają się dodatkowo z uporczywym świądem. Zwykle ich skóra nie toleruje preparatów zawierających komponenty zapachowe, często alergenne, które mogą wywołać uporczywe dolegliwości dermatologiczne. To odpowiedni balsam dla noworodka, jak i osoby dorosłej, do stosowanie profilaktycznie oraz w przypadku występowania objawów AZS, gdy skóra potrzebuje skutecznego sposobu na wzmocnienie jej naturalnych funkcji barierowych.

O czym jeszcze należy pamiętać, aby chronić skórę dziecka?

Jeżeli twoje dziecko jest alergikiem lub po prostu ma wrażliwą skórę, pamiętaj, że dobry balsam dla dzieci do suchej skóry to nie wszystko. Wśród podręcznych preparatów powinien też znajdować się krem bezzapachowy oraz bezpieczne produkty do kąpieli i mycia ciała. Ponadto zwróć uwagę na środki do prania i płukania tkanin, które często są mocno perfumowane i lepiej ich unikać. Nigdy też nie spryskuj dziecka perfumami, bo taka zabawa może się skończyć silnym podrażnieniem.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady