Jak nie dopuścić do przegrzania organizmu dziecka?

Przegrzanie organizmu nie tylko powoduje duży dyskomfort, ale w przypadku dzieci może być wręcz niebezpieczne. U maluchów z atopowym zapaleniem skóry stanowi natomiast jeden z czynników zaostrzających objawy. Poznaj kilka porad, jak ubierać noworodka, niemowlę lub większe dziecko, żeby nie męczyło się w zbyt ciepłym ubraniu.

Dlaczego ochrona przed przegrzaniem dziecka i promieniami UV jest taka ważna?

Przegrzanie dziecka jest możliwe o każdej porze roku, nawet zimą, gdy troska o uniknięcie wyziębienia jest czasem przesadna. Jednak mimo wszystko o przegrzanie najłatwiej w ciepłe dni. Kiedy słońce mocno świeci, temperatura powietrza jest wysoka, a maluch ma na sobie pieluchę, kilka warstw ubrań i jest przykryty kocykiem, nie tylko się męczy, ale jest też narażony na odwodnienie, a nawet udar cieplny. Dodatkowe ryzyko stanowią promienie UV. Tutaj warto zaznaczyć, że umiarkowane dawki promieniowania są korzystne dla zdrowia, a w przypadku AZS stosuje się je nawet w terapii, jednak pod okiem lekarza. W przypadku niemowląt trzeba jednak zachować szczególną ostrożność w tym zakresie. Dzieci do ukończenia 6. miesiąca życia nie powinny przebywać na otwartym słońcu wcale, a dzieci starsze tylko w bezpiecznych godzinach (unikając ekspozycji między 11.00 a 16.00) oraz z zachowaniem umiaru i użyciem filtrów przeciwsłonecznych. Dla maluchów zaleca się krem z filtrem 50.

Jak ubierać niemowlaka, żeby go nie przegrzać?

Dzieci, które potrafią już mówić, mogą zasygnalizować jasno i wyraźnie, że jest im za gorąco. Jednak w przypadku niemowląt to opiekunowie muszą ocenić, czy ubrania dla dzieci są stosowne do warunków pogodowych. Maluszek powinien mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż osoba dorosła, a jego ubranka powinny być uszyte z naturalnych i przewiewnych materiałów. Ryzykownym materiałem jest wełna, która może podrażniać skórę, a dzieci z AZS jej właściwie nie tolerują. Oprócz tego garderobę malca trzeba uzupełnić o czapki dla dzieci, te na chłodne i te na cieplejsze dni. Na bieżąco warto obserwować dziecko, czy nie daje oznak, że jest mu za ciepło. Przegrzanie niemowlaka objawia się:

• wilgotnymi włoskami,
• spoconą skórą na pleckach i klatce piersiowej,
• zaczerwienionymi uszami,
• przyspieszonym pulsem,
• w niektórych przypadkach gorączką.

Objawy przegrzania dziecka wymagają zdjęcia jednej warstwy ubrania. Jeśli miejsce, w którym przebywa, jest nasłonecznione, lepiej udać się z nim do cienia.

Gdy maluch ma na sobie stanowczo zbyt ciepłe ubrania dla niemowlaków i za dużo warstw, konsekwencją może być przegrzanie organizmu i udar cieplny, który objawia się nagłym wzrostem temperatury ciała (38 stopni Celsjusza lub więcej), gorącą i suchą skórą, która może być zaczerwieniona lub blada, przyspieszonym pulsem i oddechem, letargiem. Takie objawy wymagają natychmiastowego wezwania pogotowia.

Dobry krem do twarzy dla dzieci, który ochroni przed promieniami UV – niezbędny na słoneczne dni

Stosowne do aury ubieranie niemowlaka jest bardzo istotne, jednak kiedy słońce mocno świeci, trzeba zastosować dodatkowo bezpieczny krem dla niemowląt, który zapewnia ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Takim preparatem jest Dermo-ochronny krem mineralny SPF 50+ Emotopic, który można stosować od 1. dnia życia oraz u dzieci i dorosłych ze skórą atopową, wrażliwą, podatną na alergie na promienie słoneczne i filtry chemiczne. To także odpowiedni krem na mróz i wiatr, gdyż stanowi kompleksowe zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi. Wszystko to dla zdrowia i komfortu maleństwa.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady