Pierwsze strzyżenie włosków malucha

Jak podciąć dziecku włosy, żeby cały zabieg przebiegł szybko i sprawnie? Spore grono maluchów nie przepada za czynnościami higienicznymi i już samo mycie im głowy stanowi wyzwanie. Możesz jednak skorzystać z nowoczesnego rozwiązania, jakim jest maszynka dla dzieci, ewentualnie poczekać ze strzyżeniem, aż maluch podrośnie, i do tego czasu postarać się umilić mu mycie włosów.

Kiedy obciąć włosy niemowlakowi?

Podcinanie włosów dziecka może być konieczne z różnych powodów. Czasami kosmyki rosną tak szybko, że grzywka przeszkadza i wpada maluchowi do oczu. Innym powodem może być ciemieniucha, która wymaga zmiękczania i wyczesywania łusek, w czym dłuższe włosy mogą przeszkadzać. Są również dzieci, które bardzo nie lubią mycia głowy lub wszelkich zabiegów higienicznych, a długie włosy tylko je komplikują. Czasami zaś po prostu rodzice uważają, że niemowlę z długimi włosami nie wygląda zbyt schludnie. Powodów jest więc wiele. Ciekawostką jest przesąd, zgodnie z którym dziecku nie powinno się podcinać włosów przez pierwszy rok życia, bo to może przynieść mu pecha. Jeśli jednak włoski dziecku przeszkadzają, lepiej zapomnieć o zabobonach i zafundować maluchowi wygodniejszą fryzurkę.

Strzyżenie dzieci nożyczkami

Ta klasyczna metoda umożliwia szybkie pozbycie się zbyt długich pukli. Ważne, żeby wybrać małe nożyczki z zaokrąglonymi końcami, aby nie zrobić maluchowi krzywdy. Poza tym na czas strzyżenia niemowlę powinno być spokojne: najedzone, wypoczęte i w dobrym nastroju. Inaczej może się wiercić i grymasić, a to nie ułatwia zadania. Włosy najlepiej jest wcześniej zwilżyć i przeczesać grzebieniem na gładko. Następnie wziąć pasmo między palce wskazujący i środkowy. Możesz w ten sposób ostrzyc samą grzywkę, jeśli to ona jest problematyczna, lub skrócić włosy na całej głowie. Po obcięciu włosów wykąp malucha i umyj mu głowę.

Jak obciąć dziecku włosy maszynką?

W sklepach z akcesoriami dla najmłodszych dostępne są specjalne maszynki do skracania włosów dla niemowląt i większych dzieci. Nie kosztują wiele, są natomiast bezpieczniejsze niż nożyczki i bardzo usprawniają zabieg, zwłaszcza jeśli dotyczy osesków. Maszynka redukuje ryzyko skaleczenia, a jej dodatkową zaletą jest możliwość uzyskania bardziej profesjonalnej fryzury. Przed jej użyciem zapoznaj się z instrukcją producenta, jak ostrzyc dziecko, a po zabiegu oczyść maszynkę. Reszta wskazówek jest podobna jak w przypadku strzyżenia nożyczkami – po strzyżeniu warto malucha wykąpać i umyć mu głowę.

Jak dbać o fryzury niemowlęce? Odpowiedni szampon dla dzieci to podstawa!

Zdrowa skóra głowy to zdrowe i ładne włosy dziecka. Dlatego wybierz bezpieczny i delikatny szampon, który sprawi, że każdy zabieg będzie czystą przyjemnością, a jego efekty utrzymają się na długi czas. Szampon nawilżający w piance Emotopic jest przeznaczony dla dzieci już od pierwszego dnia życia, również tych z problemami skórnymi, jak suchość, skłonność do podrażnień, zaczerwienienia i innych zmian na tle alergicznym. Można go stosować u maluchów z atopowym zapaleniem skóry. Ten szampon dla niemowląt powinien sprawdzić się także wtedy, gdy maluch nie przepada za myciem głowy. Dzięki wyjątkowej, piankowej formule czyni kąpiel bardziej atrakcyjną, nie spływa na twarz i nie szczypie w oczy. Ponadto ułatwia rozczesywanie kosmyków i sprawia, że stają się miękkie i delikatne. Takie rozwiązanie usprawnia zabiegi związane z włosami, które często rozdrażniają nawet spokojne dzieci. Pamiętaj, że po szampony, jak i inne produkty Emotopic mogą sięgać również dorośli borykający się na co dzień z suchością skóry.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady