Emolienty do kąpieli, pod prysznic, do natłuszczania ciała, mycia włosów i skóry głowy – ze względu na częste występowanie atopowego zapalenia skóry tego rodzaju preparaty zyskały na popularności. Jednak czy po emolienty powinny sięgać tylko osoby ze skórą atopową i alergiczną? Komu jeszcze mogą pomóc w złagodzeniu problemów dermatologicznych?

Co to są emolienty?

Emolienty to specjalistyczne preparaty do natłuszczania ciała. Pozostawiają na powierzchni skóry film ochronny (mówiąc bardziej fachowo: warstwę okluzyjną), dzięki czemu odparowywanie wody z naskórka jest ograniczone. Emolient do kąpieli czy aplikowany na skórę po myciu zawiera naturalne składniki natłuszczające, którymi są najczęściej oleje roślinne: konopny, canola, ryżowy czy awokado. Oprócz tego, że zapewniają skórze nawilżenie, dodatkowo odżywiają ją, wygładzają, zmiękczają oraz koją w przypadku uporczywego swędzenia i pieczenia. Pomagają więc przywrócić komfort i dobre samopoczucie na co dzień.

Emolienty do ciała to często wyroby medyczne, które nie tylko działają profilaktycznie w zapobieganiu suchości skóry, ale dodatkowo zmniejszają dolegliwości skóry zmienionej chorobowo i wspomagają leczenie. Wykazują wysoką skuteczność i działanie terapeutyczne w łagodzeniu objawów suchej skóry tj. świąd, pieczenie, zaczerwienienie. Przywracają naturalną barierę naskórka, zapobiegając nawrotom suchości oraz oznakom atopowego zapalenia skóry (AZS). Specjaliści zalecają je także osobom obarczonym łuszczycą, różnego rodzaju alergiami skórnymi i nadwrażliwością na często obecne w produktach do ciała substancje drażniące i wysuszające, w tym mydło.

Sposoby na suchą skórę – zacznij od emolientów!

Bardzo ważnym powodem, dla którego warto wymienić standardowe kosmetyki na przebadane pod kątem biozgodności emolienty, jest nadmierna suchość skóry, wynikająca zarówno z wrodzonej tendencji, błędów popełnianych w codziennej trosce o skórę, jak i niekorzystnego działania czynników środowiskowych, na przykład suchego powietrza, które doskwiera szczególnie zimową porą. Gdy suchość jest zaawansowana, pojawia się dylemat, czym nawilżyć skórę, żeby efekt był naprawdę odczuwalny i utrzymywał się przez możliwie najdłuższy czas. Idealnie wówczas sprawdzają się emolienty, które nie tylko zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie, ale także przywracają naturalną barierę ochronną oraz zapobiegają nawrotom suchości. Rzecz jasna nie każdy preparat jest taki sam i poszczególne produkty różnią się konsystencją oraz zawartością nataralnych olei. Dzięki szerokiej ofercie można dobrać produkty pod kątem indywidualnych potrzeb.

Najlepsze emolienty na dzień – czym nawilżać skórę rano, aby zapewnić jej ukojenie i ochronić przed utratą wilgoci?

Preparatem, który sprawdza się w codziennym stosowaniu, rano i wieczorem, jest Balsam nawilżająco-natłuszczający Emotopic. Dzięki swej konsystencji szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze i ubraniach tłustego filmu. Warto zaaplikować go na skórę tuż po porannym prysznicu, aby zachować odpowiedni poziom wilgoci w skórze. Balsam kryje w składzie naturalne oleje: konopny, canola oraz ryżowy. Przywraca komfort skóry, łagodząc podrażnienia oraz redukując nieprzyjemne uczucie ściągnięcia lub napięcia. W przypadku AZS można go stosować nawet u dzieci od 1. dnia życia, jednak jest zalecany bez względu na wiek zawsze wtedy, gdy suchość skóry, zaczerwienienia i podrażnienia stają się uciążliwe, a sięgnięcie po zwykły balsam nawilżający nie przynosi oczekiwanego rezultatu.

Jak dobrze nawilżyć skórę? Teraz już wiesz, że odpowiednim rozwiązaniem może być użycie emolientu, gdyż preparaty z tej półki doskonale łagodzą dolegliwości towarzyszące skórze wysuszonej i wrażliwej, nie tylko z powodu AZS. Nie zaszkodzi również wypróbowanie produktów do kąpieli, aby w prosty sposób zadbać o ciało w trakcie rutynowych zabiegów higienicznych.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady